Q TZ 41 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 Jiang, A. Brown, F.J. Ormeling Visualisatie van onzekerheid met een 'fuzzy' kleurensysteem Gis-gebruikersinterfaces zullen in de toekomst waarschijnlijk gebruik ma- ken van een natuurlijke taal voor het analyseren van ruimtelijke gegevens, dit ten behoeve van besluitvormers die weinig ervaringen met een gis hebben. De gebruiker zal bijvoorbeeld mis- schien liever werken met een inexacte classificatie van numerieke gegevens (met aanduidingen zoals laag, gemid- deld, hoog) dan met een exacte classi ficatie. Dergelijke classificaties zijn 'fuzzy', en de relatie met de data Staat niet vast. De poster beschrijft enkele interactieve grafische technieken waar- bij de categorie-aanduidingen op basis van taal aan de numerieke gegevens gerelateerd kunnen worden. Terwijl bij de traditionele methoden duidelijke klassegrenzen worden vastgesteld, maakt de voorgestelde methode ge bruik van 'standaard punten' en lid- maatschapsfuncties. Dit leidt tot 'fuzzy' klassegrenzen. Een probleem bij het visualiseren van onzekerheid van numerieke gegevens is dat de kartograaf eigenlijk gebruik wil maken van de visuele variabele grijswaarde voor de gegevens zelf en voor het weergeven van de onzeker heid. Dit is natuurlijk onmogelijk op een en dezelfde kaart. Een oplossing kan liggen in het ge bruik van de variabele helderheid voor de weergave van onzekerheid, waarbij de helderste kleuren worden gebruikt voor de meest zekere gegevens. Het ge bruik van helderheid als onafhankelij- ke variabele, die geen invloed heeft op grijswaarde, blijkt echter in de praktijk moeilijk, vooral als dezelfde kaart op een kleurenmonitor en afgedrukt op papier gelezen moet worden. Een andere mogelijkheid is het maken van aparte kaarten voor elke gegevens- categorie. In dat geval kan grijswaarde, al dan niet ondersteund door variaties in helderheid, worden gebruikt om onzekerheid weer te geven. De varia ties in grijswaarde (en eventueel in hel derheid) worden gerelateerd aan de eerdergenoemde lidmaatschapfuncties. Het resultaat is een 'fuzzy' kleuren- schema. In het onderzoek zijn verschil- lende Schemas, die ontworpen zijn voor weergave op een monitor met een witte achtergrond, toegepast in kaart- voorbeelden en vergeleken. Noten 1. De heer Jiang verricht op het ITC (Postbus 6, 7500 aa Enschede) Ph.D onderzoek naar hypermap technieken voor de exploratie van fuzzy gegevens. Het onderzoek wordt begeleid door Allan Brown M.A. van de vakgroep Kartografie van het ITC en door prof.dr.F.J. Ormeling van de vakgroep Kartografie, Universiteit Utrecht. De laatste treedt tevens als promotor op. 2. De volledig tekst van de presentatie is versehenen in de Procee- dings 2 van de I7e iCA-conferentie in Barcelona, pp. 1923-1927. Jiang, W. Kainz en F.J. Ormeling Hypermap technieken bij de exploratie van onzekerheid van gegevens Algemeen wordt aangenomen dat de onzekerheid van gege vens gevisualiseerd kan worden met behulp van kartografi- sche technieken [3]. Er zijn verschillende benaderingen voor de visualisatie gebruikt, maar de kartografische voorstellin- gen die daaruit voortkomen worden door de gebruiker niet altijd efficient waargenomen, omdat niet ieder individu in Staat is om dezelfde informatie eruit te halen. Een manier om een efficiente communicatie van informatie over onze kerheid te bewerkstelligen, is door instrueties te maken die aangeven wat werkelijk bedoeld wordt. Dit is mogelijk door de ontwikkeling van geavaneeerde interactieve computer- technieken, met name op multimedia- en hypermediage- bied. Er zijn twee basisprineipes die toegepast kunnen worden in combinatie met een hypermap om de gebruiker bij de ex ploratie van onzekerheidsaspecten te leiden. Het eerste principe is dat een hypermap interactief gemanipuleerd kan worden. Dit kan door een set funeties te definieren die ac- tieve exploratie van de gegevens toelaat (zie figuur 1). Het tweede principe is dat pereeptie van persoon tot persoon verschilt. Door onderzoek wordt onder meer getracht om hypertext en multimedia presentatietechnieken te koppelen aan de exploratie van onzekerheid van ruimtelijke gegevens, en om een conceptueel raamwerk voor die koppeling te bie dern De hypermap moet tenminste de mogelijkheid bieden om gegevens op verschillende wijzen weer te geven. Voor een gegeven dataset moeten meerdere symbolisaties worden ge- boden, zodat de gebruiker kan vergelijken en kiezen. Daar- Figuur 1. pan click runcties voor de exploratie van gegevens. drag Exploratory acts blink highlight

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 47