44 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 HH periode) als te vergelijken. Doordat ze deze kenmerken hebben vormen pa pieren atlassen een voor ontdekking zeer geschikt gereedschap. Maar bij deze ontdekkingsreis kunnen papieren atlassen op zijn best in een geleide excursie voorzien. Want zelfs als de gebruiker deze tocht op zijn een- tje maakt zal hij of zij de bestanden ge- bruiken die door de kaartauteur vol- gens diens eigen gezichtspunten zijn geselecteerd en gevisualiseerd. Omdat de papieren ruimte in een atlas altijd Schaars is zal elk verschijnsel voor elk gebied en elke periode maar eenmaal worden gevisualiseerd, en er worden geen tweede opinies verschaft. Nadat een bepaalde manier van weergave gekozen is, kan die in verschillende opzichten nog worden aangepast aan de specifieke behoeften van de gebruiker (dit geldt bijvoor- beeld voor de classificarie van de gegevens, symbolisatie, kleurkeuze en kaarttekst). Dat gebeurt via gebruiksvriende- lijke interfaces voor elk mogelijk kaarttype. Een nevendoelstelling van het onderzoeksproject was de evaluatie van de geschiktheid van arc/info (versie 6.1) voor het opzetten van een nais. De conclusie was over het alge- meen positief, hoewel er toch 00k wel wat nadelen verbon- den zijn aan het gebruik van deze Software. Enkele van deze nadelen zijn de beperkte standaardmogelijkheden voor kar- tografische visualisatie van sociaal-economische gegevens, de onmogelijkheid om tegelijkertijd meerdere gralische vensters te openen en de problemen bij het tot stand bren- gen van een optimale gebruikersinterface voor deze applica- tie. Toepassing van de nieuwe versie van arc/info (Rev.7), maar vooral van versie (2.0) van het ArcView™ software- pakket lijkt meer belovend te zijn. Noten 1. Deze paper is een verslag van het onderzoek dat mevrouw Wan- hong Mao uit China in 1994 heeft verricht in het kader van haar M.Sc.-opleiding 'Integra- ted Map and Geoinformation Production' op het ITC (Postbus 6, 7500 aa Enschede). Het on derzoek werd begeleid door drs. Corne van Elzakker, mw. drs. Connie Blok en mw. Yuxian Sun van de Hoofdafdeling Geoin- formatics van het ITC. Wanhong Mao is werkzaam bij de Chinese Aca- demie van Wetenschappen in Beijing. 2. De volledige tekst van de presentatie is versehenen in de Proceedings 1 van de I7C iCA-conferentie in Barcelona (pp. 1315- 1324). Zie voor een eerdere versie van het verslag in de Nederlandse taal: Wanhong Mao, C.P.J.M. van Elzakker, C.A. Blok Yuxian Sun (1994), Een prototype van een natio nale atlas informatiesysteem van China gebaseerd op arc/info. In: Damoiseaux, M.A. (red.), Elektronische atlas sen. nvk publikatiereeks nr. 12, pp. 41-50. Amersfoort: nvk. Een schoolatlas- informatiesysteem. F.J. Ormeling Atlas-Informatiesystemen Atlas-informatiesystemen zijn digitale geografische informa- tiesystemen die zijn betrokken op een bepaald gebied en een bepaald thema, uitgaan van een bepaalde doelstelling waaraan een verhalende struetuur verbonden is, en waarin kaarten een dominante rol speien. Om hun kenmerken te begrijpen moeten ze gezien worden tegen de achtergrond van traditionele papieren atlassen. Deze traditionele atlassen worden gekarakteriseerd door de volgende aspecten: ze vormen zowel bewuste combinaties van ruimtelijke bestanden als een superieur opslagmedium daarvoor; ze stellen gebruikers zowel in Staat deze ruimtelij ke bestanden afzonderlijk te bekijken (elke kaart beperkt onze blik op onze omgeving nu eenmaal tot een bepaald ge bied, een thema of combinatie van thema's en een bepaalde Dat is er de reden voor dat elektroni sche atlassen zo belangrijk zijn: door dat ze zoveel meer opslagruimte heb ben zijn ze in Staat om meer, verschil lende visies op dezelfde gegevens te bieden, door rekening te houden met verschillen in definities, in classificatie of klassenindeling, in symbolisatie, of door verschillende kleurentrappen mo gelijk te maken. Door al dit positiefs moet men echter niet de ogen sluiten voor het feit dat men het risico loopt de meeste van bo- vengenoemde positieve aspecten van papieren atlassen te verliezen tenzij men ze in de digitale omgeving bewust als standaardopties integreert. Op basis van hun functionaliteit kunnen elek tronische atlassen verdeeld worden in

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 50