E P 46 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 Figuur 2. rond object C. het identificeren van karakteristieke lineaire groeperingen binnen een vormlozere grote groep (bijvoorbeeld eilanden in een archipel), en het detecteren van mogelijke ruimtelij- ke conflicten veroorzaakt door het verplaatsen van een ob ject als onderdeel van een generalisatie. In een Delaunay Triangulatie van een gegeven puntenstelsel worden de kleinste hoeken van de geconstrueerde driehoe- ken gemaximaliseerd in vergelijking met alle andere moge lijke driehoeksnetwerken. Een lineaire groeperingen van punten veroorzaakt een groep langgerekte, naast elkaar lig- gende driehoeken. Een vrij eenvoudig vormanalysepro- gramma kan een dergelijke groepering detecteren. Zodoen- de kan bijvoorbeeld, met gebruik van de centroi'den, een li neaire groep kleine eilanden herkend worden (figuur 1). Een ander voorbeeld heeft betrekking op gebouwen op een grootschalige kaart. Hier wordt de Delaunay Triangulatie geforceerd, d.w.z. de hoeken van de gebouwen vormen het puntenstelsel, en alle zijkanten van de gebouwen zijn on- dergebracht in de triangulatie. Met gebruik van de centroi' den kunnen 00k de buren van een willekeurig gebouw ge- identificeerd worden. Deze twee gegevens kunnen gecombi- neerd worden in het bepalen van een 'veilig gebied' rondom een gebouw, waarbinnen het verplaatst zou kunnen worden tijdens de generalisatie (figuur 2). Deze twee voorbeelden zijn betrekkelijk eenvoudig, maar ze geven aan hoe een datastructuur gebruikt kan worden voor het programmeren van grafische generalisatieprocedures. Noten 1. Deze paper vormt de neerslag van een uitgebreider onderzoek op het gebied van de geautomatiseerde generalisatie dat de heer Peng op het ITC (Postbus 6, 7500 aa Enschede) uitvoert ter verkrijging van de Ph.D. graad. Het onderzoek wordt begeleid door Allan Brown M.A. en dr. Koert Sijmons van de vakgroep kartografie van het ITC. De promotor is prof. dr. M. Molenaar van de Landbouw Universiteit Wageningen. 2. De volledige tekst van de presentatie is versehenen in de Procee- dings 1 van de I7C iCA-conferentie te Barcelona, 1995, pp. 301-310. Tabel 1. Het stroomdiagram als hulpmiddel voor schatting/planning. J.F.M. van der Steen Een produktiestandaard voor kartografische projecten Er zijn diverse symboolsystemen in ge bruik voor het samenstellen van stroomdiagrammen. Stroomdiagram- men zijn bedoeld om complete pro- duktielijnen op overzichtelijke wijze weer te geven. De gangbare Systemen zijn echter voornamelijk van toepas- sing op de conventionele kaartproduk- tie. De laatste jaren is er een groeiende behoefte aan een soortgelijk systeem voor digitale produktielijnen. Omdat er op het gebied van de digitale kaart- produktie nog geen enkel systeem be- stond dat voldeed, hebben enkele in- stanties getracht om een standaard te ontwikkelen die zowel voor de conven tionele als de digitale produktie zou kunnen gelden, en die internationaal erkend zou kunnen worden. Het resul- taat van deze inspanningen is tijdens het iCA-congres in Barcelona aangebo- den. De iCA-commissie voor Kaartpro- duktie heeft hem tot 'aanbevolen in ternationale standaard voor de karto grafische produktie' gedoopt. In de toekomst kan het systeem wellicht ver- der worden uitgebreid voor de stappen die worden uitgevoerd door Gis-ge- bruikers, in de fotogrammetrie en de digitale beeldverwerking. Nu de standaard erkend is, moeten potentiele gebruikers van stroomdia grammen erover worden gei'nfor- meerd. Die gebruikers kunnen als volgt worden geclassificeerd: medewerkers in de kartografische produktie; kartografische produktieleiders/ -managers; docenten/cursusleiders die studen- ten/cursisten opleiden in de kartografie; studenten/cursisten. Voor iedere gebruiker geldt dat het stroomdiagram overzicht geeft en helpt bij het organiseren van produk- tie-activiteiten. Er zijn echter 00k min Aspect van schatting/planning Specifieke voordelen voor de gebruikerscategorie tijd medewerker en planner beschikbaarheid van Software produktieleider capaciteit van de apparatuur planner/produktieleider routine/scholing produktieleider en medewerker kostencalculatie (schatting en nacalculatie) calculator en produktieleider

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 52