1 m KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 SYMBOL WITH EXPLANATION with reference-number and -characters, descriptions, positive/negative-expres- sions, material-specifications and reading/wrong reading- with reference-number and -characters, descriptions, positi ve/nega ti ve-expres- sions, material-specifications and reading/wrong reading- expressions description with reference-number and -characters, descriptions, extensions, names and raster/vector-expressions NAME AND DESCRIPTION two stadia of a reprographic product One reprographic product in two stages; the transition is a process that doesn't result in a new product but does result in a new stage, successive stages have the same reference-number, increased with successive reference-characters. two stadia of a product One product in two stages; the transition is a process that doesn't result in a new product but does result in a new stage, successive stages have the same reference-number, increased with successive reference-characters. two stadia of an internal file One file in two stages; the transition is a process that doesn't result in a new file but does result in a new stage, successive stages have the same reference-number, increased with successive reference-characters. SYMBOL WITH EXPLANATION with reference-number NAME AND DESCRIPTION reference box A reference to the product with the reference-number rendered in it, thus to be seen as a 'go-to-instruction'; sometimes useful in complex diagrams reference A relation between products, stages and processes, concerning 'a reference to' or 'a consultation from'; frequently used for referring to predescribed specifications. process-progress A relation between products, stages processes and platforms, concerning the progress of the production process; in that respect it also indicates more or less 'the order1. screen-rendering A relation between products, stages and processes, concerning a temporary rendering on the screen, like usual when a scanned image is digitized on the screen cable-connection A relation between products, stages, processes and platforms, concerning a direct connection by a cable, for example between a Computer and a Scanner or plotter. SYMBOL WITH EXPLANATION NAME AND DESCRIPTION hardware-configuration The limitation of a hardware-configuration, that crosses the diagram and in which as a rule one or more software-environments are limitated. software-environment The limitation of a software-environment, that crosses the diagram, always within the limitation of a ha rdware-conf iguration Naast een stroomdiagram dienen nog speciale tabellen te worden gebruikt voor allerlei specificaties en voor attribu- ten. Het weergeven van deze informatie is eenvoudigweg onmogelijk in een stroomdiagram, het zou de leesbaarheid en overzichtelijkheid negatief be'invloeden. Het gebruik van stroomdiagrammen wordt sterk aanbevolen. Zeker in een tijd waarin veel veranderingen plaatsvinden moet een dui- delijk en overzichtelijk beeld van produktielijnen aanwezig zijn. Mensen die bij de produktie betrokken zijn, moeten kunnen beschikken over een goed instrument voor de plan- ning en de controle. Vooral digitale produktie vraagt om duidelijkheid. Een stroomdiagram- vofmt hierbij een uitste- kend hulpmiddel. Noten 1. De betrokkenheid van Sjef van der Steen (tel. 053-4874377, E-mail Steen@itc.nl) bij het opstellen van de standaard heeft onder meer te maken met het feit dat hij aan het ITC te Enschede kaartproduk- tie en produktie-organisatie doceert. Hij is bovendien actief lid - en sinds de conferentie in Barcelona tevens voorzitter - van de perma nente iCA-commissie voor Kaartproduktie. 2. De volledige tekst van de presentatie is versehenen in de Procee- dings 1 van de I7e iCA-conferentie in Barcelona, pp. 1325-1334. In een van de Kernkaternen in het KT zal meer uitleg gegeven worden over de standaard met behulp van verschillende voorbeelden. Figuur 3. Overzicht referen- tie- en platform- symbolen. MGE Map Genera- lizer bevat als be- langrijkste generali- satie-gereedschap- pen: eliminatie, classificatie, vereen- voudiging, aggrega- tie, typificatie, over- drijving, verplaat- sing en hulpmidde- len voor esthetisch kartografische op- maak. Aggregatie, typifica tie, overdrijving en esthetisch kartogra fische opmaak: en- kele voorbeelden. (2 I.C. van der Ven Generaliseren met de Computer; kan dat? Generaliseren van kaartmateriaal is een subjeedef, arbeidsintensief proces in een produktieomgeving. Om dit min der subjectief en arbeidsintensief te maken, heeft Intergraph sinds enkele jaren generalisatiesoftware op de markt beschikbaar: mge Map Generalizer. De Software is gebaseerd op het principe van amplified intelligence': de Opera tor laat de Computer een algoritme naar keuze uitvoeren maar blijft zelf degene die beslist over het resultaat op basis van visuele pereeptie. De genera- lisatiekennis, alsmede het nemen van beslissingen blijft dus in handen van de Operator; de Software is slechts een hulpmiddel. mge Map Generalizer bevat als belangrijkste generalisatiege- reedschappen: eliminatie, classificatie, vereenvoudiging, aggregatie, typifica tie, overdrijving, verplaatsing en hulp- middelen voor esthetische kartografi sche opmaak. De Software generali- seert zowel de geometrie van punt-, lijn- en vlakobjecten als de gekoppelde attributen (indien aanwezig). Tijdens het werk aan een produkt kan de Operator zij n/haar kennis overdra- gen aan de Computer door generalisa- tiestappen, voorwaarden, algoritmen en parameters (metrische instellingen) op te slaan. Het overdragen van deze 'kennis' aan de Computer gebeurt in een dynamische weergave-omgeving: de Computer laat het gegeneraliseerde resultaat zien ten opzichte van de oor- spronkelijke situatie. Verändert men de instellingen binnen een algoritme, of wisselt men tussen algoritmen, dan wordt dit real-time aangepast en gevi- sualiseerd. Het voordeel is dat bij een aangrenzend kaartblad dezelfde 'regels' gebruikt kunnen worden en er op deze manier een versnelling en meer consis- tentie ontstaat in het generalisatiepro- ces. De Software is inmiddels op ver- scheidene plaatsen in een produktie omgeving opgerromen, en aan de hand van deze ervaringen kunnen we ver melden dat het een geaeeepteerde ma nier van generaliseren met de Compu ter is. Ja, generaliseren met de Compu ter, dat kan! Noten 1. mw. I.C. van der Ven is werkzaam bij In tergraph Benelux B.V., Hoofddorp. 2. Dit onderzoek is gepresenteerd als poster tijdens de iyc ICA-conferentie in Barcelona.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 54