ICA ssseiF KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 was ingeruimd voor de met vertoon gepaard gaande officiele De maandagmorgen onvermijdelijk opening. Hier leerde degene die zijn debuut op een iCA-conferentie maakte dat het bij zo'n gele- genheid niet zo zeer gaat om kartografische in- houd, maar om op diplomatieke wijze alle orga- niserende groeperingen, gastheren en waardig- heidsbekleders aan het woord te laten. De impressie van een deelnemer: 'De opening van het hele geheu ren was een half uur vervroegd. Dat bleek toen ik rüstig sip- pend van mijn cola in de kantine het programma en de wij- zigingen erin bekeek. Naar goed gebruik van Studenten ben ik dan een kwartier te laat. Niet erg, want er Streek eerst een clubje klassiek voorbij. Daarna zou het gebeuren! Mijn en- thousiasme daalde toen speech na speech bleek dat er maar twee boodschappen waren: strijden voor een onafhankelijk Catalonie! en: de kartografen weten de 'hypersnelweg' niet goed te volgen. Naar de betekenis van het eerste punt moest ik maar raden, daar het merendeel van de toespraken in het Spaans, dan wel Catalaans werd afgevuurd. Hierdoor kon ik tijdens de twee uur durende ceremonie 00k nergens het moment ont- dekken waarop de conferentie officieel geopend werd. Het tweede punt werd aangedragen door de scheidende iCA-pre- sident, Fräser Taylor, die aangaf dat de informatierevolutie niet goed opgepikt wordt door de kartografische wereld. Met name de Information highway' ontbeert een goede mogelijkheid tot orientatie, en dat is nou net het punt waar kartografen op in kunnen springen. Daarnaast Schieten we tekort in het bijhouden van de theorie en van nieuwe karto grafische concepten. Het is nodig om een helder idee of ge- voel te hebben van doel en richting waarheen we gaan. Herman Verstappen sprak als vertegenwoordiger van de In ternationale Geografische Unie (igu). Hij gaf onder meer aan dat de artistieke component van de kartografie een Co meback maakt in de wereld van Computer graphics'. Daar naast trok hij een parallel tussen de ica en de herstructure- rende igu. Binnen de laatste organisatie wordt de nadruk gelegd op een aantal primaire aandachtsvelden. Mondiale problematiek en regionale patronen worden bekeken, waar- bij waarneming ('surveying') en het volgen van ontwikke- lingen ('monitoring') belangrijke dementen vormen. De 'key-note' spreker was Joel Morrison. Niet siecht zou je denken, gezien zijn werk en eerdere prestaties (hij is oud iCA-president). Hij kon echter niets toevoegen aan hetgeen Taylor vier jaar eerder al heeft gezegd. De ontwikkelingen gaan erg snel, en we moeten uitvinden waar de gemeenschap naar toe gaat en hoe dat ons ambacht bei'n- vloedt. Het verschil is wel dat deze spreker maar meteen de rol van de ica ter discussie Steide. Het lijkt een goed punt, al bouwde hij het helaas niet verder uit. Zijn eerdere positie als president van de ica zal hem er wel voor behoe- den om vaart achter dit idee te zetten. Reorganiseren, reconstrueren er herontdekken vindt tegenwoordig op mondiaal niveau plaats. Dat het 00k de academische wereld begint binnen te dringen, blijkt bijvoorbeeld uit de World Wide Web (www)-pagina van de Univer- siteit van Texas in Austin. Deze nieuwe tendens geeft aanleiding tot het bijstellen van bestaande definities. Er is sprake van een wereldwijde smeltkroes, met als gevolg een mix van leefstij- len en gewoonten. Informatie wordt tegenwoor dig over de hele wereld verzameld om lokaal gebruikt te worden. Het werken met geografische informatie- systemen is een noodzaak geworden. Nieuwe technieken dwingen kartografen om anders te gaan werken. Men moet daarbij echter nieuwe procedes ontwikkelen, en niet probe- ren om oude technieken te herstructuren.' Een kleine teleurstelling voor 'royalty spotters' was trou- wens de afwezigheid van de Spaanse koning Juan Carlos, die volgens de originele opzet het congres zou openen. Waarschijnlijk had dit te maken met een aanslag op hem en zijn zoon, die enige weken daarvoor was verijdeld. De sociale activiteiten In het informele gedeelte van het congres was vooral de 'Ice Break Party' vermeldenswaard, er was heel wat ijs aanwezig op deze aangeklede borrel. AI met al was het een prima ge- legenheid om eens te bekijken wat voor volk die internatio nale kartografen nu eigenlijk zijn. Oud, vertrouwd en wei nig excentriek, degelijk eigenlijk kwam de ijsberg op uw verslaggevers over. Wel een prima gelegenheid om Michael Wood aan te Schieten en voor een interview te strikken, de volgende ochtend om iets voor negenen. Dan nog maar een 'zjuutje'. De sangria vloeide rijkelijk op de iTC-reünie, waar een groot aantal huidige en ex-stafleden en voormalige Studenten van dit instituut de gelegenheid hadden om bij te praten. De papers De kwaliteit van de presentatie van de papers liep uiteen. Spijtig was vooral dat er nogal wat sprekers niet op kwamen dagen. Je zult maar, zoals de voorzitter van een van de sessies overkwam, na een presentatie de zitting moeten op- heffen wegens het ontbreken van de overige vijf sprekers! Aziaten en Rus sen kwamen door hun doorgaans siechte Engels matig uit de bus. Spaanstaligen hadden het voordeel van simultaanvertaling (als die ten- minste werkte). De overigen kwamen er, soms met wat moei- te, goed doorheen. Doordat er voortdurend drie parallelle sessies aan de gang waren, konden niet alle presenta- ties worden bezocht. Het volgende verslag is daar- om niet volledig en objec- tief te noemen, al kan de lezer zeker een indruk van het gebodene krijgen. In de sessie Remote sensing: nieuwe Systemen en mogelijk- heden kwam met name een aantal nieuwe bronnen voor Bengt Rysted (twee de van links) geeft het voorzitterschap van de Commission on National and Regional Atlases rechts) 50

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 56