«I Geluid foto tekening afspelen pauze stap vooruit stap achteruit Auteurssystemen 7 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 De grafische regels die zijn ontwikkeld voor de statische kaart bieden slechts in beperkte mate houvast ten aanzien van de dynamische kaart. Als aanvul- ling op de bestaande grafische (stati sche) variabelen dienen er derhalve dy namische variabelen te worden onder- scheiden welke de kartograaf houvast bieden bij de ontwikkeling van geani- meerde kaarten. Nader onderzoek naar deze dynamische variabelen is noodza- kelijk. De begrippen visualisatie, animatie en de weergave van kartografische 3D-ob- jecten zijn nauw gerelateerd. Het visu- aliseren en onderzoeken van driedi- mensionale objecten is een thema dat met de komst van multimedia sterk wordt gestimuleerd. Het dynamisch visualiseren van kartografische objec ten in drie dimensies spreekt vanwege het realistische karakter tot de verbeel- ding van velen. Toepassingen vindt men vooral in werkvelden waar be- hoefte is aan de reele presentatie van situaties in het terrein, zoals in de ruimtelijke planning, architectuur en kartografie. Het combineren van 3D- visualisatie en animaties biedt interes sante toepassingen zoals het dyna misch varieren van positie en kijkrich- ting. De toepassing van geluid in een kaart bevindt zieh nog in een pril Stadium. Deze multimedia-component maakt deel uit van een onderzoek naar de toepassing van multimedia binnen de kartografie [5]. De omvang en com- plexiteit laat echter niet toe dit onder- werp hier te behandelen. Tekst Tekst kan algemene informatie geven over de kaartinhoud en speeifieke in formatie over kaartelementen. Ten aanzien van tekst geldt als richtlijn dat het gebruik ervan eenvoudig en be- perkt dient te blijven. Foto/Video Het gebruik van foto's en video geeft de gebruiker inzicht in de terreinsitu- atie door middel van niet-gegenerali- seerde beeiden (figuur 2). Fotografie en video enerzijds en kaarten ander- zijds zijn daardoor complementaire in- formatiebronnen. De inzet van deze informatiebronnen kan de beeldvor- ming van de ruimte versterken. Een voorbeeld hiervan is de toepassing van foto- en videomateriaal in een Gis-ap- plicatie. In een ander geval zouden bij een terreininventari- satie in verband met bouwplannen oblique videobeeiden vanuit een helikopter van grote waarde kunnen zijn om het terrein en de landschappelijke gevolgen van de bouwactivi- teiten te visualiseren. Verticale luchtfoto's gekoppeld aan een kaart in de Computer leveren 00k extra terreininforma- tie en hebben daarnaast als voordeel dat er in bepaalde ge- vallen kwantitatieve gegevens aan onttrokken kunnen wor den. Interactie, user-interface en navigatie Een belangrijk aspect ten aanzien van multimedia ontwik keling is de gebruikersinteractie. Door de mogelijkheid tot interactie te bieden, kan de gebruiker zelfstandig door de applicatie navigeren. Om dit in goede banen te leiden dient de user-interface - via deze interface verloopt de communi- catie tussen de gebruiker en de Computer - intui'tief en een voudig te zijn. Om deze reden treft men veelal grafische user-interfaces aan, met pictogrammen en menu's als navi- gatiemiddel (figuur 3). Pictogrammen zijn grafische Sym bolen die een functionaliteit vertegenwoordigen. Andere richtlijnen ten aanzien van het ontwerpen van een naviga- tiesysteem zijn onder meer het vermijden van veel tekst en consistentie in het schermontwerp. Figuur 3. Pictogrammen. De huidige auteurssystemen bieden de gemiddelde gebrui ker een instrument om op eenvoudige wijze interactieve multimedia te ontwikkelen. Een auteurssysteem bestaat vaak uit twee onderdelen, te weten een module voor het in tegreren van de multimedia-componenten en een module voor het aanbrengen van interactiviteit. Dit laatste gebeurt veelal door middel van een script-taal welke onderdeel uit- maakt van het pakket. In een vergelijkend onderzoek naar Systemen voor ontwikkeling van interactieve multimedia dat is verricht bij de vakgroep Kartografie van de Universi- teit Utrecht, zijn een zestal veelgebruikte auteurssystemen onderzocht [6], Een belangrijke conclusie van dit onder zoek is, dat auteurssystemen welke gebruik maken van een script-taal de voorkeur verdienen omdat dit de gebruiker een belangrijke mate van flexibiliteit biedt ten aanzien van de ontwikkeling van multimedia. Uit het oogpunt van ge- bruiksvriendelijkheid wordt deze ontwikkelmogelijkheid bij bepaalde pakketten aangeboden in de vorm van pictogram men (Authorware)Enkele van de in dit onderzoek geevalu- eerde auteurssystemen zijn Macromedia Director, Author ware, Multimedia Toolbook en Apple Media Kit. Uit de ervaring die de auteurs met Macromedia Director (Director) hebben, blijkt dat dit pakket kan worden geken-

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 5