ICA ■»■VW KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT geval, dus die plaquette zal nog even moeten wach ten. Huffman was eigenlijk de enige spreker die se- rieus naar het onderwerp van de sessie heeft ge- keken en erover schrijft. Hij is geen kartograaf van huis uit, maar 'zeg maar' psycholoog. En- chousiast en leuk onderbouwd vertelde hij over mannelijke en vrouwelijke kaarten en over ontwik- kelingen zoals de 'Vrouwenatlas van Amerika'. Het ACI kaartje met vrouwelijke Presidenten en vice-presiden- ten is geheel leeg. Het kaartje van 'first-men' is weggelaten. De aanwezige vrouwen vonden dit niet echt om te lachen. Als afsluiting volgde een simultaan vertaald verhaal van Blanco over vrouwelijke kartografen in Spanje in de negen- tiende eeuw. Aangezien de vertaalster het niet bij kon hou- den konden de aanwezigen dat ook niet. De afsluiting door Eva Siekierska gaf helaas niet het beloofde overzicht van 'Wat we geleerd hebben'. Misschien zegt het genoeg dat Taylor in 1987 reeds aankondigde meer te willen zien van jonge kartografen, vrouwelijke kartografen en kartografen uit ontwikkelingslanden. Deze sessie leverde, 8 jaar later, slechts drie papers op. De jeugd en de ontwikkelingslanden hören er voortaan echter ook bij, de commissie heeft sinds Barcelona haar doelstellingen en naam (nu Gender in Carto- graphy) bijgesteld. 1995-XX1-4 en lieten onderhuids doorschemeren dat ze bang voor 'toestanden' waren, hetgeen voor de Zuidafri- kaanse delegatie aanleiding was tot bijna lach- wekkende steunbetuigingen aan Mandelas re gering. Deze strijd, die natuurlijk feitelijk ge- durende de week door 'lobbyen in de wandel gangen werd gevoerd, werd uiteindelijk in Otta was voordeel besiecht. Humoristische hoogtepuntjes de kleur van een nationale vlag als argument voor de kleurkeuze in een topografische kaart; het aanwijzen van zaken op een uitgevouwen kaart in de grote zaal; het ophouden van een briefkaart onder een overheadpro- jector voor een zaal van minstens 30 meter diep; een volledige presentatie met de rüg naar het publiek, en een ingeslapen voorzitter die maar niet afkapt; een te snelle presentatie voor de simultaanvertaalster, die haar ongenoegen kenbaar maakt maar ook letterlijk mee- zucht. DeAlgemene Ledenvergadering Barcelona was gedurende de week niet alleen het toneel van de I7e Internationale Kartograßsche Conferentie, maar ook van de ioe Algemene Ledenvergadering van de ica. Gedu rende de bijeenkomsten bogen de iCA-afgevaardigden van de aangesloten nationale verenigingen zieh over een aantal verenigingszaken binnen de ica. Nederland, of dus beter gezegd de nvk, werd vertegenwoordigd door Ferjan Orme- ling en Menno-Jan Kraak. Het was trouwens opvallend dat er van erg veel landen geen vertegenwoordigers aanwezig waren. Suriname moest het bijvoorbeeld zonder vertegen- woordiging stellen. Ofschoon deels openbaar, waren deze vergaderingen niet bepaald publiekstrekkers. Toch zijn er een aantal belangrijke beslissingen genomen, die we kort even op een rijtje zetten. De nieuwe iCA-president is Michael Wood (Groot-Brittan- nie) geworden; hij volgt Fräser Taylor op. Er werden ook zeven vice-presidenten gekozen. Opvallend was dat er geen vertegenwoordiging was van Derde Wereldlanden. Waar- schijnlijk is het feit dat de 'thuiselub' van de vice—president al diens reiskosten moet betalen hier debet aan. Verder wer den commissies en werkgroepen voorgesteld, waarvan voor Nederland vooral de nieuwe werkgroep 'Kinderen en Kar- tografie' (contactpersoon Barend Köbben), het voorzitter- schap van Ferjan Ormeling ('Onderwijs en Opleiding') en Sjef van der Steen ('Kaartproduktie Technologie') en het co- voorzitterschap van Menno-Jan Kraak ('Visualisatie') het vermelden waard zijn. Nederland spreekt een woordje mee, om maar eens een uitgemolken cliche te gebruiken. Verreweg het spannendste was de strijd om de organisatie van de iCA-conferentie in 1999. Tot voor kort was alleen Ca- nada (Ottawa) kandidaat, maar plots was daar ook Zuid- Afrika! Voorstanders van deze surprise-kandidaat (de ge- ruchten wilden dat Michael Wood daar toe behoorde) wezen er op dat nu eindelijk een Afrikaans land de kans moest krijgen, ook al omdat kartografen van dat continent dan betere kansen krijgen om te partieiperen. Tegenstanders wezen op de betere infrastruetuur en stabiliteit van Canada, Noten 1. Barend Köbben en Robert Kuunders hebben voor hun deelname aan het congres een toelage uit het Ormeling-fonds van de nvk toegewezen gekregen. 2. Naast dit verslag zijn er tevens twee interviews met de scheidende en de nieuwe voorzitter van de ica afgenomen, die u eiders in dit nummer aantreft. 3. Het verslag is samen met aanvullende informatie (zoals een lijst van de Nederlandse deelnemers, een volledige lijst van de gepresenteer- de papers en divers beeldmateriaal) te raadplegen op de experimen- tele NVK-pagina op het World Wide Web. Deze is te bereiken via de URL 'http://nvkserver.frw.ruu.nl/nvk/nvk.html'. Voor meer inlichtingen kunt u terecht bij Barend Köbben, vakgroep Kartografie, Universiteit Utrecht, tel. 030-Z532086; e-mail b.kobben@frw.ruu.nl. Barend Köbben en Robert Kuunders iCA-commissies en -werkgroepen en hun Neder landse vertegenwoordigers: Standing Commission on Education and Training - F.J. Ormeling Standing Commission on Map Production - J.F.M. van der Steen Standing Commission on the History of Cartography - G.G. Schilder Commission on Standards for the Transfer of Spatial Data - H.J.G.L. Adders Commission on Spatial Data Quality - vacature Commission on Theoreticd Fields in Cartography - geen Commission on Visualization - M.J. Kraak Commission on Map Use - C.P.J.M. van Elzakker Commission on Mapping from Satellite Imagery - geen Commission on National and Regional Atlases - N.J. Bakker Commission on Tactile and Large Print Cartography - C. Blok Commission on Gender and Cartography - O.J. Koop Working Group on Cartography and Children - B.J. Köbben Working Group on Map Generalization - A. Brown Commission on Marine Cartography - M.A. Damoiseaux 54

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 60