Wandelen aan de top van de ica Een compilatie van twee Interviews met Fräser Taylor, scheidend President, en Michael Wood, aankomend President KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 Jong en onbekend met een organisatie als de ica ben ik aanwezig op de Ice Break Party tijdens de iye conferen- tie van de International Cartographic Association (ica). Hier zou het toch mogelijk moeten zijn een goed beeld te krijgen van wie er zieh aangetrokken voelt tot de ica en wat voor mensen dit dan wel niet zijn. Een nogal gemeleerd gezelschap van oude en jonge, chique en casual, dik en dun, mannen en soms vrouwen doemt op als ik met een Amerikaanse collega de zaal overzie. Een beeld wat is gebleven sinds ik beide hoofdrolspe- lers van deze internationale organisatie kort heb kunnen spreken. Fräser Tay lor heeft als scheidend president een aantal wapenfeiten te melden en kan tevens een wat meer uitgesproken oor- deel geven over Morrison, die zieh als key-note Speaker weliswaar terughou- dend, kritisch over de organisatie heeft uitgesproken. Taylor grijpt deze moge- lijkheid direct aan nadat ik hem ge- vraagd heb hoe het congres verloopt. Fräser Taylor, scheidend voorzitter van de ICA. 'Uitzqnderlijk goed' is zijn directe commentaar. Het con gres is tot nu toe het grootste ooit gehouden en het aantal deelnemers overtrof de stoutste verwachtingen. Tevens zijn er een aantal grote tentoonstellingen te bezichtigen, waar- onder de Portolanen, die behalve uitzonderlijke kartografi- sche waarde tevens enige miljoenen aan dollars vertegen- woordigen. Daarom moet er maar eens uitgekeken worden of het niet mogelijk is de tentoonstellingen voortaan open- baar te maken. Op mijn vraag of deze suggestie het eerste resultaat is van de kritische noot van Morrison wordt reso- luut met 'Nee!' geantwoord. Taylor: 'Ieder punt door Mor rison aangedragen is reeds een onderwerp van aandacht bij het ica. Misschien dat Morrison niet beseft dat sinds zijn aftreden de ica hard op weg is gegaan met veranderen, en wel op een enorm dynamische manier. Er is een grotere be- trokkenheid bij internationale ontwikkelingen, kleine groe- pen zoals vrouwen en ontwikkelingslanden worden beter vertegenwoordigd, de invloed op het gebied van internatio nale standaardisatie is groot en er worden steeds meer rela- ties aangeknoopt met andere internationale organisaties zoals de iusm en de UN. Morrison is vijf jaar te laat met zijn opmerkingen en door ze nu uit te spreken bevestigt hij siechts dat de ica de goede kant op gaat.' Michael Wood ziet het echter allemaal wat meer genuan- ceerd. Hij moet tenslotte nog en kan zieh geen uitgespro ken helder standpunt veroorloven. Hij geeft te kennen dat de ica mensen zoals Morrison nodig heeft om scherp te blijven en nieuwe ontwikkelingen goed op te pakken. Het is dan aan de voorzitter met zijn vice-voorzitters om deze zaken in de ica op te nemen en daarmee uit te dragen naar de leden. Daarnaast is het natuurlijk de taak van de 'key- note' spreker om prikkels uit te delen. Enigszins overdonderd door deze waterval van lof over de ica vraag ik beiden toch nog eens naar hoe het dan zit met die jonge kartografen en het oppikken van nieuwe technie- ken in het vakgebied. Taylor is het niet met me eens dat er zo weinig jonge kartografen te zien zijn. Niet alleen worden er steeds meer papers door jongeren gepresenteerd, het is 00k beleid geworden van de ica om deze groep kartografen wat meer te betrekken bij de organisatie. Een belangrijk punt wat bij iedere ontwikkeling speelt is het feit dat de 55

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 61