58 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 Workshops en seminars en het uitbrengen van publikaties behoort tot de doelstellingen van de meeste groepen. Enkeie voorbeelden van thema's die aan de orde zijn ge- weest tijdens Workshops en seminars waar Nederlanders bij betrokken waren, zijn: Elektronische atlassen (1993) in Visegrad, Hongarije (commissies Onderwijs en Opleiding; Nationale en Re gionale Atlassen; Gebruik van Kaarten en Ruimtelijke Gegevens); Temporele Informatiesystemen (1993) in Delft (werkgroep Tijd van de commissie Geavanceerde Technologie); Onderwijs in kaartproduktielijnen en digitale kartograhe (1994) in Istanbul (commissies Onderwijs en Opleiding; Kaartproduktie Technologie); Geanimeerde kartograhe (1995) in Madrid (commissies Onderwijs en Opleiding; Nationale en Regionale Atlas sen; Gebruik van Kaarten en Ruimtelijke Gegevens). Aan de lijst van iCA-publikaties zijn er in de periode 1991- 1995 acht toegevoegd. De onderwerpen varieren van ele- mentaire kartograhsche principes en technieken tot de laat- ste ontwikkelingen op het gebied van computerondersteun- de technieken1». De meeste boeken zijn in de ofßciele ica- talen: Engels en Frans; sommige zijn echter 00k in andere talen beschikbaar (maar niet in het Nederlands). De ica heeft banden met diverse internationale organisa- ties. Zo maakt ze als een van de oprichters deel uit van de overkoepelende organisatie voor de disciplines die zieh met kartering bezighouden (de International Union of Surveys and Mapping - iusm - waarvan Taylor president was van 1988-1992). Door het lidmaatschap van unesco kan ze in toenemende mate een rol speien in UNESCO-programma's over de hele wereld, met name in ontwikkelingslanden. Banden met de Verenigde Naties (vn) maken het mogelijk om een leiderschapsrol te vervullen in regionale kartograh sche conferenties van de vn in Amerika, Afrika, Azie en de Pacihc en om betrokken te zijn bij de vorming van een Re gionale Permanente Gis-commissie voor Azie en de Pacihc. Samenwerking met het Pan-Amerikaanse Instituut voor Geograhe en Geschiedenis heeft geleid tot plannen voor de produktie van een elektronische atlas van Latijns-Amerika. Tenslotte heeft de Barbara Petchenik competitie voor kaar ten van kinderen geleid tot contacten met unicef (zie h- guur 2). De ica gaat in de toekomst meer aandacht beste- den aan de betrokkenheid van kinderen bij kaarten (zie het verslag van de iCA-conferentie eiders in dit tijdschrift). Taylor is er van overtuigd, dat het be lang en het nut van kaarten in de toe komst alleen nog maar zal toenemen. Kaarten kunnen weliswaar nieuwe vor- men aannemen en nieuwe funeties krijgen, zij zullen 00k steeds virtueler worden, maar in het huidige informa- tietijdperk zullen ze blijven voorzien in een maatschappelijke behoefte. Karto- grafen moeten dan 00k voor een progressieve, op de toekomst gerichte benadering kiezen, en de ica moet er voor zorgen dat het belang van kaarten - en van kartografen - wordt erkend. Daarvoor is internationale actie en on- dersteuning van diverse nationale acti- viteiten nodig. De ica zal daarom 00k nieuwe banden aangaan met internationale organisa- ties, overheden en universiteiten, en nieuwe partners in de particuliere sec- tor zoeken. Kortom, zij zal de leidende wereldorganisatie voor de kartograhe blijven. Om te kunnen blijven func- tioneren is zij afhankelijk van de in- breng, de toewijding en het enthou- siasme van een groot aantal mensen. In de toekomst moeten er, aldus Tay lor, meer jonge kartografen en andere ondervertegenwoordigde groepen bij het werk van de ica worden betrok ken. C. Blok Noten Figuur 2. Het iCA-rapport bevat een mono chrome reproduktie van een gekleurde kaart van Henry Huang (14 jdar) uit Engeland, die in 1993 winnaar was van de Barba ra Petchenik Prijs. 1 International Cartographic Association (1995), Achievements of the ica, 1991-95. 2 Zie KT 1995.XXI.2, pp. 76 voor het meest recente overzicht van ICA-publikaties.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 64