KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT INTERACTIEF rectificatie In het vorige nummer van het KT is een Start gemaakt met de Kernkater- nen. De bedoeling van deze serie arti- kelen is dat ze op dikker papier ge- drukt worden als uitneembare kater- nen, zoadat ze bij elkaar bewaard kun- nen worden. Omdat nummer 3 echter zo dik was dat nieten onmogelijk bleek, is het eerste Kernkatern per abuis mee gebonden met de normale inhoud van dat nummer. Wij bieden u hiervoor onze excuses aan. Wellicht zal dit katern in de toekomst nog eens apart gedrukt worden, waardoor u het alsnog aan uw verzameling kunt toe- voegen. de redactie fondsen nvk De nvk had tot medio 1995 een viertal verschillende fondsen in beheer: het Heeremafonds, het Schokkenkamp- fonds, het Ormelingfonds en het His- torisch-Kartografisch Fonds. Het Heeremafonds werd in 1989 inge- steld uit het batig saldo dat overbleef na opheffing van de nsidk (Neder- landse Stichting Informatie en Doku- mentatie voor de Kartografie)Het ba tige saldo van ruim /6.600,- is in 1995 bijna geheel besteed aan de tot- standkoming van de nieuwe Almanak Verzamelingen Topografisch Beeldma- teriaal. Het NVK-bestuur heeft vervol- gens besloten het resterende batige saldo toe te voegen aan het Ormeling fonds en het Heeremafonds op te hef- fen. Het Schokkenkampfonds is tot stand gekomen uit onder meer de batige middelen van de Stichting Third In ternational Conference on Cartogra- phy (1967) en had tot doel financiele hulp te bieden aan de totstandkoming van publikaties op kartografisch ge- bied. De middelen van het fonds wer den onder andere besteed aan de pu blikaties Gids voor Kaartenverzamelin- gen in Nederland (1980) en het nvk Adresboek 94/99 (1994). In 1995 is het resterende saldo besteed aan de ver- taling van het National Report ten be- hoeve van de ica en aan de herdruk van het studieboek Kartografie van Or- meling en Kraak. Ook dit fonds raakte zo uitgeput en is vervolgens in 1995 opgeheven. Bij het afscheid in 198z van prof. dr. F.J. Ormeling senior als hoogleraar en bij het batige saldo van de organisatie van de I3e Internationale Conferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie in 1989 zijn de twee overgebleven NVK-fondsen gevormd - respectievelijk het Ormelingfonds en het Historisch-Kartografisch Fonds - ten behoeve van ontplooiing van acti- viteiten van leden op deelterreinen van de kartografie die zonder een financie le bijdrage niet zouden kunnen wor den gerealiseerd. Van beide fondsen blijft het startkapitaal in stand. Alleen de uit het startkapitaal verkregen rente is beschi kbaar. Informatie omtrent de financiele mogelijkheden van de twee overgebleven fondsen en wie tegen welke voorwaarden een beroep kun nen doen op de fondsen wordt gege- ven in het onderstaande. Uit het on- derstaande kunnen geen rechten wor den afgeleid. Hiervoor wordt verwezen naar de reglementen van de fondsen. Het Historisch-Kartografisch Fonds Het fonds is tot stand gekomen door een batig saldo van de organisatie van de I3e Internationale Conferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie, gehouden in juni 1989 te Amsterdam. Het fonds wordt uitsluitend aange- wend voor doelen die de geschiede nis van de kartografie dienen. Voor- beelden: de deelname aan een histo- risch-kartografische conferentie, een publikatie op historisch-kartogra- fisch terrein enzovoort. In principe kan elk NVK-lid een be roep doen op het fonds mits voldaan wordt aan bovengenoemde voor- waarde. Bij de besteding van gelden wordt met name gedacht aan: onder- steuning van studiedagen en sympo- sia in de vorm van publikaties, uit- nodiging van gastsprekers, bijdrage in de deelnamekosten aan (buiten- landse) kaarthistorische congressen en ondersteuning bij het publiceren van resultaten van historisch-karto- grafisch onderzoek. Het huidige kapitaal van het fonds bedraagt /16.959,- (november 1995). In principe is alleen de rente uit het basiskapitaal verkregen beschikbaar. Dit betreft een bedrag van circa f 1.000,= per jaar. Toekenning van aanvragen vindt plaats door de bestuursraad van de nvk op advies van de commissie van drie bestaande uit de voorzitter van de NVK-werkgroep Geschiedenis van de Kartografie, een ander lid van de- zelfde werkgroep en een lid van het bestuur van de nvk. Met toekenning is het mogelijk dat de nvk een tegen- prestatie zal vragen van de aanvrager. Zo zal bij tegemoetkoming in kosten van deelname aan congressen e.d. doorgaans gevraagd worden een bij drage te leveren aan het verslag van het evenement ten behoeve van pu blikatie in het Kartografisch Tijd- schrift. Jaarlijks wordt in het nvk- jaarverslag van de secretaris bekend gemaakt aan wie en voor welke doel- einden aanvragen zijn toegekend. Een aanvraag kan ingediend worden door een schriftelijk verzoek te rich ten aan het NVK-bestuur, p/a J.H.R. van der Schuit, secretaris nvk, op ondervermeld postbusnummer te Den Haag. Aangezien er eenmaal per jaar een rentebedrag te verdelen valt dienen aanvragen in principe voor 1 april ingediend te worden. De volledige tekst van het reglement is op te vragen bij de secretaris van de nvk, de heer J.H.R. van der Schuit, Postbus 590, 2501 cn Den Haag. Het Ormelingfonds Het fonds is totstandgekomen op 1 april 1982 bij het afscheid van prof. Ormeling als hoogleraar in de karto grafie aan het itc in Enschede. Het fonds is een afscheidscadeau, bijeen- gebracht door collega's, vrienden en kennissen van prof. Ormeling. Uit de rente van dit fonds kunnen leden van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie een bijdrage in de kosten van de deelname aan buiten- landse kartografische congressen, Se minars, e.d. ontvangen. In principe kan elk NVK-lid een be roep doen op het fonds mits voldaan wordt aan de volgende voorwaarden: - het lid maakt zieh of heeft zieh ver- dienstelijk gemaakt in de kartogra fie of in de nvk, - door het ontbreken van een finan ciele ondersteuning van de werkge- ver of anderszins is het lid (door gaans) niet in de gelegenheid aan bovengenoemde kartografische activiteiten deel te nemen, zulks ter beoordeling van de advies- commissie. Het huidige kapitaal van het fonds bedraagt /i9.893,52 (november 1995). In principe is alleen de rente uit het basiskapitaal verkregen beschikbaar. Dit betreft een bedrag van ruim 1.000,= per jaar. Toekenning van aanvragen vindt plaats door de bestuursraad van de nvk op advies van de beoordelings- commissie bestaande uit een lid van het NVK-bestuur en twee persoonlij- 59

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 65