63 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Commerciele kaartproduktie in Iran Onder 's werelds commerciele kaart- producenten neemt de firma Gita Shenassi te Teheran, Iran, een opmer- kelijke plaats in. Sedert het begin van de jaren zeventig heeft de firma een fonds van circa 400 uitgaven op ge- ografisch en kartografisch gebied opge- bouwd. Hiertoe behoren onder meer 50 plattegronden, overwegend van Ste den in Iran, de meeste met dubbele beschrifting in Perzisch en Engels. Ver volgens 29 kaarten 1:300.000 van Per zische regio's en 11 provinciekaarten, de laatste wederom met Perzische en En gelse tekst. Behalve kaarten van het eigen land werden kaarten van omrin- gende gebieden vervaardigd, zoals van het Midden-Oosten en van de Cen- traalaziatische landen. Tegen de achter- grond van het huidige gebeuren aldaar is in het bijzonder de kaart van Trans- kaukasie interessant. Samen met het Hongaarse bedrijf Cartographia bracht Gita Shenassi de eerste reliefkaart van de wereld in het Perzisch op de markt en samen met de Deense Scan Globe Company werden verlichte globes ver vaardigd. Voorts bracht de firma onder de titel Iran Today een gids voor toe- risten uit, gecombineerd met een we- genatlas van het land met kaarten 1:2.200.000, waarvan in 1995 reeds een tweede druk verscheen. Tenslotte be- weegt de firma zieh met een reeks po- pulair-wetenschappelijke uitgaven op aardrijkskundig gebied. Sedert 1987 is Gita Shenassi vertegenwoordigd op iCA-congressen. Het adres van de firma is: Gita Shenas si Cartographic and Geographical Or ganisation, No. 15 Ostad Shahriyar St., Vali Asr Crossroad, Enqelab Ave, Pos tal Code n.337, Tehran, Iran. F.J. Ormeling sr. Britse hydrografische dienst bestaat 200 jaar De Britse Hydrographie Office - die zeevarenden over de hele wereld van kaarten voorziet - vierde in t995 zijn 200-jarig bestaan. Gedurende deze lange periode van hydrografisch opne- men heeft zij alom een reputatie opge- bouwd van betrouwbaarheid en nauw- keurigheid. Deze Britse overheidsdienst steh haar zeekaarten nu voor het eerst 00k be- schikbaar in digitale vorm. Zij heeft daarvoor een digitale kaart-service op- gezet, die nauwgezet de traditionele papieren Britse Admirality kaarten re- produeeert en actualiseert. De gege- vens zijn onder meer geschikt als basis voor elektronische navigatiesystemen als ecdis (Electronic Chart Display and Information System). Dit gecomputeriseerde systeem voor schepen op zee, bekend als de Admira lity Raster Chart Service (arcs), wordt op dit moment getest aan boord van de hms Sheffield en de Queen Eliza beth 11. Dit systeem steh de beman- ning in Staat om kaarten vanaf cd- rom in te lezen en daarna bij te wer ken met behulp van diskettes, welke meegezonden worden met de wekelijk- se Nodces to Mariners (berichten aan zeevarenden) De Hydrographie Office heeft zieh ten doel gesteld om te voorzien in een ARCS-versie van alle veelgebruikte pa pieren zeekaarten. Tegen het einde van 1996 zullen meer dan 2500 kaarten be- schikbaar zijn. Daarmee wordt een volledige dekking geboden van de be- langrijkste handelsroutes en havens in de wereld. M.A. Damoiseaux De Optitheek Rotterdam: een bijzonder informatiesysteem Rotterdam beschikt sinds enige tijd over een Optitheek, een uitgebreid in formatiesysteem dat topografische kaarten, een groot aantal luchtfoto's en maar liefst 90.000 panoramafoto's van de stad bevat. Na het opstarten van het systeem verschijnt er een kleinschalige topografische kaart op het scherm. De gebruiker kan op een- voudige wijze meer gedetailleerde in- formatie van een lokatie verkrijgen uit 1995-XX1-4 foto's en uit tabellen door met de Cur sor op het scherm te manoeuvreren of door een adres in te voeren. In alle Straten van de Maasstad zijn om de 20 meter foto's gemaakt met een 'fish-eye' lens, een lens met een beeld- hoek van 360 graden. Ze zijn genomen vanaf het dak van een auto met een naar boven gerichte camera, maar door de groothoek is de stoep toch zicht- baar. De foto's van elk opnamepunt zijn gescand en digitaal aan elkaar ge- plakt' tot panoramafoto's. Daardoor kan de gebruiker op zo'n opnamepunt 360 graden rondkijken. Omdat op zo veel punten gefotografeerd is (90.000 in totaal), is elk gebouw vanuit ver- schillende hoeken op de gevoelige plaat vastgelegd. De gebruiker die meer wil zien dan alleen voorgevels kan bovendien de in het systeem opge- nomen luchtfoto's, die naadloos aan elkaar zijn gemonteerd, raadplegen. Op alle foto's kan worden in- en uitge- zoomd. De tabellen bevatten een be- perkte hoeveelheid - veel gevraagde - administratieve informatie van de ge- bouwen in de stad: het bouwjaar, de eigenaar, de bewoners enz. Meer gede tailleerde informatie is via het Vast- goed Informatie Centrum op te vra- gen. Het idee voor het systeem is ontwik- keld door de Technische Universiteit Delft, samen met onder meer Frank Data Nederland B.V. Er is drie jaar aan de opbouw gewerkt, en het is de bedoeling om elk jaar een deel van de informatie te actualiseren. Het systeem wordt geexploiteerd door de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie van Gemeentewerken Rotterdam. Alle gegevens zijn opgeslagen in de centrale Computer van de dienst Ge meentewerken. Om de opslagruimte te beperken is met zwart-wit panora mafoto's gewerkt. Elke foto neemt na- melijk al meer dan 2 Mb geheugen- ruimte in beslag. De luchtfoto's zijn wel in kleur. De totale bestandsom- vang vereist zo'n 180 Gb, in gecompri- meerde vorm is dat nog altijd 30 Gb. Alle informatie kan via een krachtige PC met Windows NT op de werkpiek van de aangeslotenen zichtbaar ge maakt worden. Een abonnement kost, afhankelijk van het gebruik dat ervan gemaakt wordt, 3.200 tot fj5.000 per jaar. De aanvullende Optitheek- programmatuur wordt door de exploi- tant verstrekt. Voor het opvragen van de gegevens uit de centrale Computer

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 69