Toepassingen Tot besluit KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 merkt als een veelzijdig ontwikkelpakket voor interactieve multimedia. Bovendien biedt de bij Director behorende script-taal (lingo), de gebruiker een hoge mate van flexibi- liteit. De basis van Director wordt gevormd door een database van objecten zoals graphics, foto's, tekst, video, geluid en animaties. De eigenschappen en het gedrag van objecten kunnen door middel van lingo flexibel worden gecontro- leerd. De Scripts varieren van eenvoudig tot complex, en zo- nodig kunnen externe routines uit Pascal of C++ worden aangeroepen. Deze heten binnen Director XObjects (ex- ternal objects). Director applicaties zijn platform onafhankelijk: Een op de Apple Macintosh ontwikkelde applicatie kan tevens onder Windows worden afgespeeld (gepubliceerd) en vice versa. Zinvolle kartografische toepassingen van multimedia vindt men vooral bij disciplines waar een efficiente ruimtelijke in- formatie overdracht gewenst is. Concrete uitwerkingen van het multimedia-concept vindt men ondermeer terug in in- formatiezuilen en meldkamerinformatiesystemen ten be- hoeve van brandweer, politie of ambulance. Een praktijkvoorbeeld van een toepassing is de ontwikke- ling van een demonstratieversie van een Gis-applicatie (pc demo Ervarings Gis Rivieren) met behulp van Director. Deze applicatie is ontwikkeld door de vakgroep Kartografie van de Universiteit Utrecht in opdracht van de Meetkundi- ge Dienst van Rijkswaterstaat [7]. Het doel van deze multimedia-presentatie is om op ge- bruiksvriendelijke, interactieve wijze, de Gis-functionaliteit van een bestaande Arclnfo-applicatie te demonstreren (fi- guur 4). Aanvullende voorwaarden waren platform-onaf- hankelijkheid en compactheid (de totale demo moest op 2 diskettes passen). riguur 4 Resultaat van de GIS-analyse 'profiel' Er lijkt binnen de kartografie een voe- dingsbodem te bestaan voor multime dia. Ten aanzien van het soort toepass ingen dient selectief te worden omge- sprongen omdat het nut niet altijd aanwezig is. Het dynamische karakter van multimedia steh andere eisen aan het kaartontwerp en een aanvulling op de bestaande regels is derhalve noodza- kelijk. Literatuur [1] Koop R.O. (1992), Het Multime- diaconcept als gegevensintegrator in geografische informatieverwerking. Multimedia en kartografie, NVKpu- blikatiereeksnr. 5, pp. 5-12. [2] Anderson, C.J. M.D. Veljkov (1990), Creating Interactive Multi media, A Practical Guide. Scott, Foresman and Company, Glen- view, Illinois, USA. [3] DiBiase, D., A.M. MacEachren, J.B. Krygier C. Reeves (1992), Animation and the role of map de- sign in scientific visualisation. Car- tography and Geographie Informa tion Systems, Vol. 19, No. 4, pp. 201-214. [4] Monmonier, M. A.M. MacEa chren (1992), Introduction: What's special about visualization? Carto- graphy and Geographie Informa tion Systems, Vol. 19, 'No. 4, pp. 197-200. [5] Mijland P.A. M.H. Stroeven (1994), Kartografie en Multimedia. Onderzoek uitgevoerd bij de vak groep Kartografie, Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen, Uni versiteit Utrecht. [6 ]Koop R.O. P.A. Mijland (1994), Vergelijkend onderzoek naar Syste men voor ontwikkeling en publica- tie van interactieve multimedia. Onderzoek uitgevoerd in opdracht van de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, afdeling gag, Utrecht. [7] Koop R.O., P.A.Mijland M.H. Stroeven (1994), Ervarings GIS Ri vieren. Ontwikkeld voor de Meet kundige Dienst van Rijkswaters taat, afdeling gag. profiel [selecteer de rode Ii jn voor het profiel 8

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 6