C.A. Blok 64 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 gestand flrientatie TjR Optics Optitheek tlelp Een foto verschijnt op het scherm na het invoeren van een adres in de Optitheek. De Windowsomgeving laat het werken met verschillende vensters toe. is nu nog een speciale iSDN-telefoon- aansluiting nodig. De verwachting is echter dat over een aantal jaar de klei ne consument 00k via een gewone lijn met een 06-nummer informatie op zal kunnen vragen. In de oorspronkelijke opzet was het in- formatiesysteem bedoeld voor land- meetkundige toepassingen binnen de gemeente, maar al snel werd besloten om te kijken of er 00k andere belang stellenden zouden zijn. Gezien de be- nodigde investeringen voor de opbouw- en het actueel houden van het infor- matiesysteem lag dat voor de hand. Bovendien kon de reeds 15 jaar in digi tale vorm bestaande, tweedimensionale topografische basiskaart van Rotter dam niet meer geheel voldoen aan de informatiebehoefte van de klanten. De klant wil kennelijk op zijn eigen pc zowel de topograhe als de werkelijk- heid kunnen zien. Met de Optitheek kan dat voor zover het onroerend goed betreft. Verdere toepassingen zijn onder meer mogelijk bij gemeentelijke diensten en bedrijven die zieh bezig- houden met ruimtelijke ordening, in- richting en beheer. Verder kunnen ge meentelijke hulpdiensten (politie, brandweer en ambulancedienst) snel een lokatie bekijken, zien of er obsta- kels zijn, uit hoeveel etages een pand bestaat en informatie in tabelvorm op- vragen. In de privesector valt te den ken aan makelaars, projectontwikke- laars, woningbouwcorporaties, verze- keringsmaatschappijen enz. Door het verkopen van informatie moet het sys- teem zichzelf in vijf jaar tijd kunnen bedruipen. Geavanceerde offset druktech- niek voor een wereldkaart met inheemse namen Als bijlage bij deze aflevering van het Kartografisch Tijdschrift treft u een blad aan met aan de ene zijde een we reldkaart en aan de andere zijde infor matie over een geavanceerde offsetpers. Het toeval wilde dat dit blad als model op de pers lag bij een bezoek aan de stand van de ßrma Mahez op de 'Na Drupa', de open dagen die volgden op de Drupa (druk- en papierbeurs) in Düsseldorf. Mahez reageerde op on- verwachte wijze op de vraag of de kaart misschien beschikbaar gesteld kon worden voor het Kartograhsch Tijdschrift. De machine werd onmid- dellijk gestart, en enkele minuten later waren de 900 exemplaren die nodig zijn voor een bijlage gedrukt. De ßrma Mahez willen wij hier graag hartelijk bedanken voor deze geste. De wereldkaart (schaal 1:50.000.000) was door de bouwer van de pers, man- Roland, beschikbaar gesteld als druk- model. Zij is vervaardigd door Karto graphie Geo Data in samenwerking met rv Reise- und Verkehrsverlag, die gevestigd is in München en Stuttgart. De kaart kan worden opgevat als een interessante poging om 'exoniemen' geleidelijk aan de wereld uit te krijgen. Exoniemen zijn namen voor geografi- sche objecten buiten het eigen taalge- bied die afwijken van de inheemse namen [1]Soms is die afwijking be- trekkelijk gering en zal de lezer weinig moeite hebben om te begrijpen welk land of welke plaats wordt bedoeld. Zo noemen de inwoners van Australie hun land 'Australia' en Turkije heet ter plaatse 'Türkiye'. De inheemse naam voor Thailand is echter 'Muang Thai', en 'Drugyul' Staat bij ons bekend als Bhutan. Her- kenning wordt dan al een stuk lastiger, vooral als de namen buiten de context van een kaart worden gebruikt. Toch is het gebruik van exoniemen in interna- tionaal verband verwarrend. Ormeling sr. heeft aangegeven dat er alleen al voor de Oostenrijkse hoofdstad Wenen 21 exoniemen bestaan [1]De groep experts op namengebied van de Verenigde Naties (de 'United Nations Group of Experts on Geographical Names') die naar internationale stan- daardisatie van namen streeft, zou dan 00k het liefst zien dat het gebruik van exoniemen zeer wordt beperkt. Zo ge- makkelijk zal dat echter niet gaan, omdat exoniemen deel uitmaken van het culturele erfgoed van een taal-

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 70