65 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 groep. Dat het daarom dieper ingrijpt dan menigeen zieh bij oppervlakkige beschouwing zal realiseren, mag blij- ken uit de volgende voorbeelden. Bij volledige uitbanning van exoniemen zou de titel van Jung Chang's bestseller Wilde zwanen, drie dochters van China veranderd moeten worden in ...drie dochters van Zhongguo. Als u Japans wilt eten moet u op zoek naar een Nipponees restaurant. Voor een bezoek aan de pyramides zult u een reis naar Al-Misr (Egypte) moeten boeken, en de koalabeer is dan niet langer een Australisch maar een Aus- traliaans dier. Het zal duidelijk zijn dat exoniemen, als ze al volledig uit te bannen zijn, slechts op termijn kun- nen verdwijnen. Voor de duidelijkheid staan de (Duitse) exoniemen van veel landennamen dan 00k nog tussen haakjes vermeld op de kaart van de bijlage. Voor plaatsnamen geldt dat in mindere mate, de kaartgebruiker moet dus maar uit de context opmaken dat met Al-Qahirah Cairo wordt bedoeld. Dat is wel even wennen, maar de kaart kan daaraan een bijdrage leveren. Het geheel is gedrukt op een Roland 300, een nieuwe machine uit de man- Roland reeks die kwaliteitsdrukwerk levert en daarbij een hoge produktivi- teit toelaat. Hij kan eenvoudig worden omgeschakeld van 'meerkleuren- schoondruk' (het eenzijdig drukken van meerdere kleuren op een schoon vel papier) naar schoon- en weerdruk' (het drukken op de ene zijde en direct daarna op de tegenkant, zoals bij de bijlage is geschied). De capaciteit is respectievelijk 15.000 vel en 14.000 vel per uur. De besturing vindt plaats via digitale 'Leitstandtechnieken', hetgeen betekent dat er computergestuurde be- diening van de pers en de randappara- tuur mogelijk is via een centraal be- sturingspaneel. De standaarduitvoering bevat een da- tabank met een opslagcapaciteit van maximaal 5.000 Orders. De technische details - voor zover niet al vermeld op de bijlage - en de mogelijkheden om de pers te combineren met andere ap- paratuur (zoals een digitale camera en faciliteiten voor digitale plaatvervaardi- ging) zullen in een volgend KT nog nader aan de orde komen in het ver slag van de studiedag die de NVK-werk- groep Kartografiscbe Produktietech- nieken in samenwerking met de firma Mahez in oktober 1995 heeft gehou- den. Chr.], Snabilie en C.A. Blok Literatuur 1. Ormeling sr., EJ. (1995), De Ver- enigde Naties en de standaardise- ring van aardrijkskundige namen. Kartografisch Tijdschrift xxi, nr. 2, pp. 25-32. netwerk Variant van TOP25raster Namens de Topografische Dienst in- trodueeert Bridgis bv per 1 oktober 1995 TOP25raster compact, een variant van TOP25raster. De digitale topografi sche kaart 1:25.000 in raster wordt al door vele gebruikers toegepast in geo- grafische informatiesystemen. TOP25raster compact bevat slechts 2 van de oorspronkelijke 4 zoomlevels. Als gevolg daarvan is de omvang van het bestand geredueeerd tot minder dan 10% van de oorspronkelijke TOP25raster. Niettemin is er nog steeds sprake van een zeer gedetailleerd kaart- beeld. De introduetie van TOP25raster com pact is een antwoord op problemen die met name gebruikers van desktop mapping (dtm) Systemen ondervon- den. Door de omvang van 20 Mb per kaartblad was TOP25raster in deze Sys temen niet goed bruikbaar. De nieuwe variant biedt met circa 1,25 Mb per kaartblad veel meer mogelijkheden. Bovendien is de prijs van TOP25raster compact ongeveer eenderde van de prijs van TOP25raster, waardoor de kos ten van de kaart beter overeenkomen met het prijsniveau van DTM-oplossin- gen. Een bijkomend voordeel is dat TOP25raster compact van geheel Ne- derland op een cd-rom kan worden geplaatst. Dit biedt de mogelijkheid om CD-ROM-titels te produceren op basis van een landsdekkende gedetail- leerde kaart. Informatie: Bridgis bv, tel. 08870-13047, fax 08870 - 15787. Getuigschriften ogcu De cursus 1995 voor Technisch Karto- graaf 11 van het ogcu is in juli afgeslo- ten. De uitreiking van de getuigschrif ten vond plaats in 'het Oude Tolhuis' te Utrecht op 21 September 1995. Van de 20 ingeschrevenen hebben er 19 de cursus voltooid. Achttien deelne- mers ontvingen het getuigschrift en 1 een bewijs van deelname. Hun namen zijn: R. van den Anker, W.A.P. van Deijzen, N.R.J. Eilers, L.P.M. van der Eist, H. van den Hout, J. Hülst, R.J. Jongman, J.A.A.M. Jurriens, E. Kopp, A. Kreeft, E.B. Nijland, W.H. Maarse, R.E. Middendorp, J. Mosman, J.W. Muller, J.H.M. van Sambeek, M. Siemonsma, A. Vuyk en W.T.A. Willemsen. De evaluatie-enquete welke is gehou- den na afloop van de cursus gaf een zeer positieve beoordeling te zien. Or ganisatorisch waren er weinig of geen problemen. De cursus blijft natuurlijk in ontwikkeling. Omstreeks februari 1996 Start de cur sus Technisch Kartograaf I. De volgen de cursus Technisch Kartograaf n is gepland in februari 1997. De cursussen Technisch Kartograaf I en 11 sluiten niet op elkaar aan. Om verschillende redenen is dat niet wen- selijk. Niveau 11 heeft met betrekking tot een aantal basisaspecten een rede- lijk grote overlap met niveau I. Wenst men toch 11 te volgen na 1, dan is het beter een, liever twee, jaar praktijk er tussen te plannen. Voor niveau 1 wordt een redelijke mate van pc-ervaring gevraagd. Voor niveau 11 daarnaast 00k Gis-ervaring. Details over deze toelatingseisen zijn te ver- krijgen bij het ogcu. Nadere inlichtingen: ogcu, tel. 030- 2883069, fax: 030-2899215. Eventueel kunt u bij ondergetekende terecht voor nadere vragen over in- houd en niveau (NB: niet voor organi- satie of inschrijving telefoon prive na 20.00 uur: 030-2934234. R. T. de Wijs Scripties Geo-informatica Hogeschool van Utrecht 1995 In juli 1995 zijn de volgende personen afgestudeerd aan de Hogeschool van Utrecht in de richting Geo-informa tica: H. ten Brink, P. van den Kop pel, R.C. Kuenen, E.A.C. Kuijlaars, H.R.S. de Lange, EJ.M. Nijkamp, R. Stekelenburg, P.J.EM. Verweij, E. Volger en H. van Wijnen. Hieronder volgen de samenvattingen van de afstudeerverslagen. Nadere in lichtingen zijn te verkrijgen bij J.W.H.J. Geurts (tel. 030-6041948) of R.T. de Wijs (tel. 030-2934234).

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 71