KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 Fietsbusplanner voor Windows Volger H. van Wijnen De Fietsvakantiewinkel in Woerden geeft onder meer een boekje uit met bestemmingen in Europa waar fiets- bussen naar toe rijden. Dit boekje is vertaald in een gisje onder Windows, met als doel om her zoekwerk voor ge- bruikers te vergemakkelijken en aan- vullende opties in te bouwen. De kaart van Europa is daarbij het uitgangs- punt: deze fungeert als een soort grafi sche interface voor het selecteren van bestemmingen met de muis. Daarna geeft het programma de route weer en informatie Over de organisatie. Bij het afbeelden op het scherm zijn 2 generalisatieniveau's gehanteerd, zodat bij het uitzoomen geen elementen door elkaar gaan lopen. Dit is eenvou- dig opgelost door de coördinaten in het gegevensbestand van extra schaal- codes te voorzien. Criteria waarop ge- selecteerd kan worden zijn onder an dere: tijdvak, enkele reis versus retour, maximumprijs, bustype, fietskar, lig- fiets of tandem. Voor de uitgever van het boekje is er een optie toegevoegd voor de bijhouding van het gegevens bestand (buslijnen, plaatsen en organi- saties). Naast weergave op het scherm kan er 00k geprint worden. Tevens Staat er helpinformatie onder Windows ter be- schikking. Het programma is met be- hulp van Borland Pascal 7.0 onder de object-georienteerde omgeving van Windows ontwikkeld. Zaanstad in kaart en diagram Volger H. van Wijnen De gemeente Zaanstad publiceert haar statische gegevens voornamelijk in ta- bellen. Tabellen geven gegevens nauw- keurig weer, maar zijn niet altijd beeldvormend. Dit werkstuk, dat de vorm heeft van een brochure, laat zien hoe statistische gegevens door middel van kaarten en diagrammen gepresenteerd kunnen worden. Met deze presentatievorm wordt weliswaar minder detail gebo- den, maar wel een sneller overzicht en meer beeldvorming. Dit heeft als doel dat het een grotere groep mensen uit- nodigt tot gebruik. Het boekje begint met een beknopte historische beschrijving en een schets van de huidige situatie in Zaanstad. Vervolgens zijn uit een aantal sociaal- economisch statistische gegevens voor- beelden van curvediagrammen en staaf-, strook- en spreidingsdiagram- men gegeven, alsmede enkele karto- grammen. De diagrammen worden begeleid door tekst waarin enkele aan- dachtspunten worden aangehaald en waarin wordt uitlegd hoe de diagram men, zoals de Lorenzkurve, gelezen moeten worden. Vanwege de bedoelde voorbeeldfunctie van de brochure zijn zoveel mogelijk verschillende diagrammentypen ge- bruikt. Het ontwerp heeft plaatsge- vonden met Aldus FreeHand en Co- reldraw!. De opmaak is verricht in Aldus PageMaker. 3D-Reliefschaduwering voor Idrisi R. Stekelenburg J. Timmers Het Gis-pakket Idrisi wordt in het on- derwijs veelvuldig gebruikt om de kracht van rastertechnologie en ruim- telijke modellering te demonstreren. Voor het pakket zijn slechts eenvoudi- ge middelen noodzakelijk: een 386-PC met standaard VGA-scherm en 20 MB harddisk zijn reeds voldoende. Het spreekt voor zieh dat de database (met rasterbestanden) dan niet al te groot mag zijn. Er is onderzocht of Idrisi uitgebreid kon worden met een 30- module, ofwel: is het mogelijk om met dergelijke beperkte middelen eveneens driedimensionale afbeeldingen van het terrein als vaste vorm (met behulp van 'solid modeling'-technieken) te genere- ren. Dergelijke simulaties waren in het verleden slechts mogelijk met behulp van geavaneeerde Systemen uit de vliegtuigindustrie en dergelijke. Het resultaat is een module met 3 op ties. Allereerst is er een orthogonale weergave van het terrein mogelijk, waarbij de grijstint van een grideel af- geleid is uit de hellingshoek en de stand van de helling t.o.v. een denk beeidige zon. Als basis zijn hiervoor de hoogtegegevens van de 4 hoekpunten van een grideel gebruikt. Het algorit- me is verder uitgebreid voor het bere- kenen van slagschaduw e.d. Vervolgens kan het model eveneens in 3D-perspec- tief op het scherm weergegeven wor den. Tenslotte kan zowel in orthogo nale als in perspectivische vorm nog een kleur aan het beeld toegevoegd worden: de kleur vertegenwoordigt dan een bepaald thema (zoals hoogte- zone, vegetatietype, grondwaterstand enz.) en de intensiteit waarmee deze oplicht geeft wederom een beeld van het relief. Als basis zijn slechts 2 se- quentiele rasterbestanden met respec- tievelijk de hoogtecijfers en themati sche klassecodes nodig. Het program ma is in Borland Pascal 7.0 ontwikkeld en heeft dezelfde struetuur als de Idri- si-software, zodat het aan dit pakket toegevoegd kan worden. HPPIot-Unit voor Borland Pascal 7.0 H. ten Brink Binnen de opleiding Geodesie van de Hogeschool van Utrecht-FNT wordt veel gebruik gemaakt van de Compiler Pascal voor het maken van computer- programma's. De meeste programma's zijn (karto)grafisch georienteerd. Voor het grafisch aansturen van het beeld- scherm heeft de leverancier de zoge- naamde BGi-drivers meegeleverd (bgi Borland Graphic Interface). De in- strueties om op het beeldscherm te kunnen tekenen staan in de vorm van kleine procedures in de Graph Unit. Door deze in een Pascal-programma mee te laden kunnen ze aangewend worden. Zoals gezegd kan hiermee al- leen op het beeldscherm getekend worden. Standaard biedt Borland geen middelen aan om te kunnen plotten. Hiervoor is nu een Plot Unit ontwik keld. De bedoeling is dat een gebrui- ker (Pascal-programmeur) deze unit samen met de Graph-unit meelaadt. Vervolgens kan hij gewoon de grafi sche instrueties voor het beeldscherm benutten die hij gewend is. Elke in- struetie wordt als het wäre afgevangen en tegelijkertijd vertaald in plotterin- strueties. Deze plotterinstructies kö rnen in een soort buffergeheugen te staan. Als het programma klaar is en de gebruiker tevreden is over het resul taat op het scherm kan hij besluiten om de bijbehorende plotterinstructies definitief te bewaren in de vorm van een bestand op schijf. De plotterin structies voldoen aan de HPGL/2-stan- daard. De tests zijn uitgevoerd op een HP Paintjet XL300. Er is'zoveel moge lijk gestreefd naar het WYSiWYG-princi- pe: m.a.w. om de kleuren en patronen van de plotter zoveel mogelijk overeen te laten komen met die op het beeld scherm. Het Corine-bestand automatisch gegenereerd P. van de Koppel, E. Kuijlaars P. Verweij Het Corine-project CoORdination of INformation of the Environment) is een project van de Europese Unie met als doel om in de verschillende lidstaten basisinformatie aangaande het milieu te verzamelen ten behoeve 66

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 72