KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 F. KINDEROPVANG Schleswig- Holstein Mecklenburg- Vorpommern Bremen Weser Ems Lüneburg Berlin Hanno- t Uiau" MMdf* srhweiqy bufg Brandenburg Munster Detmold I I Arnsberg Kassel i Sachsen Thüringen V Glessen k.ohlei Uarmstad Ihertrankei Rhein- iv hessen- Pfalz M II.! Dberpfalz Saarland franken Stuttgart Niederbäyern A'HlK Uberbayern Freiburg Kaart 85F. Duitsland: Kinderopvang. Aantal beschikbare plaatsen in kindercreches en peuter- speelzalen per 100 kinderen •J jonger dan 6 jaar, per district (1989) I I minder dan 30 I I 30-45 I I 45-60 60-75 75 of meer De 6 pagina's satellietbeelden van Ne derland die vrijwel het gehele land be- dekten en voor het eerst waren opge- nomen in de 50'' druk zijn nu vervan- gen door 1 pagina (p. 9). Deze is echter van veel mindere kwaliteit. De oude serie gaf een fraai inzicht in de ver- schillende verkavelingsvormen die Ne- derland rijk is. Afgezien van de schaal, waardoor uiteraard veel minder detail kan worden gegeven (waarom Staat de schaal niet vermeld?), is de kleurkeuze van de nieuwe kaart belabberd te noe- men. Bossen komen in dezelfde kleur naar voren als water. Onderscheid is niet te maken (vergelijk de bossen rond Appelscha of op de Veluwe met de Reeuwijkse plassen of Friese meren). Voor degenen die Nederland op hun duimpje kennen is dat geen probleem, maar wel voor de gemiddelde leerling. Het zou aan te bevelen zijn een serie satellietbeelden op te nemen in na- tuurgetrouwe kleurstelling op exact dezelfde schaal en uitsnede als de over- zichtskaarten van Nederland op de schaal 1:460.000. Pas dan ontstaat een prachtig vergelijk tussen de werkelijk- heid en een kaart waarop datgene ge- generaliseerd is weergegeven wat van belang wordt geacht. In de totale verhouding van het aantal kaarten per land of werelddeel komt Nederland er zeer goed af en zijn Zuid-Amerika en vooral Zuidoost- Azie, met name in de thematische kaarten, wat onderbelicht. Wat nog ontbreekt is een duidelijk overzicht met landeninformatie. Zonder te ver vallen in een encyclopedisch karakter is enige basisinformatie onontbeerlijk voor gebruik op school, maar zeker 00k voor thuis. Het zou in deze geen kwaad kunnen de beknopte landenin formatie betreffende hoofdstad, op- pervlakte, aantal inwoners en bevol- kingsdichtheid inclusief vlag, welke nu in de Boskabouter staan vermeld, integraal over te nemen in de grote broer. Kaarttypen De Bosatlas is naast een kaartenboek 00k een voorbeeldboek van kaarttypen. Niet al- leen de informatie is van belang, 00k de verschil- lende voorstellingswijzen behoren onder de aan- dacht van de leerlingen gebracht te worden. Ach- terhaalde visualisaties ver- dwijnen. Zo is de laatste 3D-bollen- kaart, welke de inwonertallen van de Sovjetunie aangaf, na jaren trouwe dienst eindelijk ter ziele. De bevol- kingsomvang naar etnische groepen is nu met een proportioneel oppervlakte- diagram weergegeven met een aparte kaart voor de spreiding van de etnische groepen (p. 109c en h). Als anamorfo- se zijn de wereldkaarten verdwenen. Een nieuwe van Azie, 'Welvaart en in- komensgroei' is er voor terug. Verder komen alle gebruikelijke kaart- soorten voor: choropleten, stippen- kaarten, kartogrammen, isolijnenkaar- ten, topografische kaarten, geografi- sche overzichtskaarten enzovoort. Zo- als gebruikelijk maakt men bewust niet al te complexe kaarten. Mogelijk is dat een van de succesfactoren van de atlas, die 00k internationaal goed scoort. Qua gebiedsindelingen zijn enkele nieuwe tendensen te bespeuren. Kaart 50D is de eerste kaart, waar de postco- degebieden aan ten grondslag liggen. Deze indeling zal naar verwachting in de toekomst vaker voor thematische kaarten gehanteerd worden daar veel statistische gegevens gerelateerd wor den aan postcodes. Nieuw is 00k de indeling in Eco-districten (p. 56). Anders samengesteld is de stedelijk- heidskaart. Werd jaren lang de mate van verstedelijking berekend aan de hand van de urbanisatiegraad (cbs), nu is deze opnieuw gedefinieerd door de adressen-nabijheid te berekenen (p. 54). De oude vertrouwde windroos is vervangen door een frequentie-dia- gram (p. 39E). Voor mijn gevoel werkt de oude windroos beter, maar mis- schien is dat een kwestie van wennen. Actualiteit Voor een recensist is het natuurlijk on- doenlijk de immense hoeveelheid in formatie in zo'n atlas te controleren op juistheid en recentheid. Steekproefsge- wijs gebeurt dit onder meer door de vorige en de nieuwe druk naast elkaar te leggen. Zo stuitte ik op het kaartje Toerisme van Spanje en Portugal (99c). In de 5<De druk komt een taartdiagram van een bepaalde grootte overeen met 30.000 overnachtingen en in de 5ie druk met 30.000.000 overnachtingen. Een verduizendvoudiging in 7 jaar kan ik me niet voorstellen dus de oude of de nieuwe moet fout zijn. Na enige ex- trapolatie met andere kaarten over toe risme ga ik er van uit dat de huidige gegevens juist zijn en dus alsnog een fout uit de 50e druk aan het licht komt. Pagina 13 en 14 geven een serie kaart- fragmenten van landsdekkende kaart- series van de overheid. Het is jammer dat de produktie van deze series voor een deel niet meer gecontinueerd wordt. Dat deze pagina's ongezien uit de 50e druk zijn overgenomen, blijkt uit de toelichting welke aangeeft dat de rgd aan het Spaarne gehuisvest zou zijn, terwijl deze dienst reeds 5 jaar ge- leden verhuisd is. In de generalisatie-reeks op de pagina's 10 en 11 zijn de topografische kaarten 1:25.000 tot 1:250.000 niet vervangen door recentere uitgaven, terwijl er wel nieuwere edities voorhanden zijn. De kleinere schalen zijn deels wel vervan gen: de 1:500.000 en het satellietbeeld. Een aantal kaarten, met name de staat kundige kaarten, is in de opeenvolgen- de oplagen van de 50*= druk reeds bij- gewerkt en vervangen (voormalige Sovjetunie, Joegoslavie). De overzichtskaarten van Nederland op de schaal 1:460.000 gaan al enkele generaties middelbare-schoolleerlingen mee. De woongebieden, wegen e.d. zijn geactualiseerd. De verdeling tus- 70

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 76