KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 sen akkerbouw, tuinbouw, grasland, bos en heide dateert, zo op het 00g, nog van eind jaren zestig. Alleen Fle- voland en Zuidoost-Drenthe lijken van recenter datum. De afname van boomgaarden en tuinbouw in de Betu we, de toename in de Noordoostpol- der en Flevoland komen niet aan bod. Het tuinbouwgebied rond Boskoop Staat als akkerbouw aangegeven. Een deel van de nieuwe tuinbouw/fruit- teeltgebieden Staat al wel aangegeven in de Kleine Bos uit 1986; de informa- tie is dus wel in huis aanwezig. De grote waterplas bij Nieuw-Bergen (Noord-Limburg) heeft nog steeds niet de grote uitbreiding zoals deze al in de 50c druk Staat aangegeven. De A73 Venray -Venlo Staat al als gereed aan gegeven, terwijl deze nog in aanleg is. De mosselpercelen dateren nog van de 47e druk (1979). Een kaartje in de Atlas van Nederland uit 1982 geeft een andere verspreiding te zien. Eelde logne Le Havre< Nancy Rennas o irient° Limoges Clermont- Ferrand leaux Montp« Toulouse' Marseille Sa 'dienen B BODEMGEBRUIK EN VISSERIJ 1 12 000 000 0, De klimaatkaarten hebben als basis een nieuwe 30-jaarperiode 1960-1990 en geven een afwijkend beeld van de 50e druk waarin de periode 1930-1960 werd gehanteerd. Reproduktie Het drukwerk ziet er prima uit. Pas- singsverschillen komen niet voor, de kleuropbouw is evenwichtig en het pa- E WINDSNELHEID EN WINDRICHTING (1971-19901 1 3 000 000 Gemiddelde windsnelheid per jaar in meter per seconde minderdan4 4-5 ^en Heldor CZ~3 5-6 7 ofmeer Gemiddelde windkracht hTV zwakke wind Ä-j- matige wind W't harde wind Windrichting: de vorm van de vlakken geeft weer hoe vaak de wind vanuit een bepaalde windrichting waaide Vlissingen HH Bos I I Melkveeteelt I I Veeteelt I l Akkerbouw (granen) I I Akkerbouw en veeteelt Groenteteelt o°o° Fruitteelt Suikerbieten Kaart 39 F.. Nederland: Windsnelheid en windrichting (1991-1990). pier schijnt niet of nauwelijks door. De schaduwering is in deze druk op enkele pagina's wat zwaarder/harder, terwijl toch hetzelfde repromateriaal gebruikt is als in de 50e druk. Voor het eerst is het onderscheid tus- sen het kaartendeel en register geheel verdwenen. Velen kennen nog wel de losse registers bij 6,5 de bosatlas die al- tijd zoek dreig- den te raken. Vanaf de 48e druk is dit in de atlas gei'nte- greerd. Had in de 50e druk het register nog een aparte papiersoort, nu is er geen onder scheid meer. De band is wat dun ner en slapper dan voorheen. ldopelijk toch degelijk genoeg, want de atlassen heb ben veel te lijden op school en in de schooltas. Voor wijndrinkers een siecht bericht: de wijnbouw längs de Loire is geheel verdwenen, al- thans als we kaart 79B mögen geloven. De oorzaak zal gelegen zijn in het feit dat deze kaartjes nieuw gedigitaliseerd zijn, waarbij Kaart 79B. Frankrijk: Bodemgebruik en visserij. enkele Symbolen zijn vergeten. Op het eerste gezicht zijn de oude en de nieu we kaart identiek, bij nadere beschou- wing blijkt dat ze vernieuwd zijn, het- geen 00k te zien is aan de generalisatie van de kustvormen. De Mac heeft zijn intrede gedaan, vooral voor de produktie van de klei nere thematische kaarten. De handma- tige produktie wordt vervangen door digitale opbouw. De geografische over- zichtskaarten zijn voor zover mij be- kend nog niet digitaal en hiervoor worden de bestaande films bijgewerkt. Lay-out en vormgeving Een nieuwe trend die opvalt met be- trekking tot lay-out en vormgeving is het gebruik van tintvlakken. In de 50e druk is een begin gemaakt met het plaatsen van thematische eilandkaarten in een tintvlak. Dit is goed te zien bij de themakaartjes van de voormalige Sovjetunie waarvan de oude kaarten (pp. 108, 109) nog in een witte omge- ving staan en de nieuw toegevoegde onderwerpen in een licht crepe tintje binnen een getrokken kader (pp. 110, 111). Wat mij betreft een goede ontwik- keling. Het tintje geeft een rüstiger contrast en het kader geeft een syste matischer pagina-opbouw. 71

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 77