KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT In het Nederland-deel had deze trend wat meer doorgezet kunnen worden. Nu zijn alleen de grafieken en kleine kaartjes op deze wijze verwerkt. De rommelige pagina-opmaak die een ge- volg is van een afwisseling van kaarten op verschillende schalen, in combina- tie met taart- en staafdiagrammen en grafieken wordt wat minder. De kaart van Zwitserland (pp. 92, 93) als eiland- kaart blijft een vreemde eend in de bijt. Lopen alle natuurkundige kaarten door tot een getrokken kader, deze kaart Staat in een wit vlak, echter her en der zijn wel wat rivieren, wegen en plaatsen buiten het 'eiland' aangegeven ter orientatie. De thematische kaarten van Europa zijn verbeterd. De gekozen schaal is wat kleiner en de omringende landen zijn 00k in kaart gebracht. Nog niet alle natuurkundige overzichtskaarten zijn voorzien van nieuw schrift. Sinds de 50« druk, toen daar een begin mee werd gemaakt, zijn alleen Belgie/ Luxemburg en Israel vernieuwd, naast Zuidwest-Azie dat geheel als nieuwe kaart is opgenomen. De opbouw van de inhoudsopgave (pp. 4-7) ziet er ver- frissend uit met de kleine overzichts- kaartjes. De algemene legenda op het voorschutblad en de bladwijzer op het achterschutblad zijn fraai vormgege- ven. Het werken met DTP-pakketten is hiervan af te lezen. Enkele kleine on- volkomenheden in de legenda's dienen nog verbeterd te worden. Ter bespa- ring van ruimte hadden de legenda's van Europa en Overige werelddelen m.i. wel gecombineerd kunnen wor den. Spelling en schrijfwijze De spelling is sinds de vorige editie weer aangepast. Sinds het redacteur- schap van Ormeling sr. hebben schrijf wijze, transliteratie en het gebruik van toponiemen veel aandacht gekregen, vermoedelijk meer dan in enige andere atlas ter wereld. Het blijft evenwel moeilijk een keuze te maken. Ook de landelijke pers is niet consequent en komt soms terug op eerdere afspraken of voorkeurspelling. Om nog meer duidelijkheid te schep- pen in de uitspraakregels heeft de re- dactie een register van 'Schrijfwijze en uitspraak van aardrijkskundige namen' aan de atlas toegevoegd. Voor alle 191 landen op aarde wordt aangegeven wat de gebruikte talen zijn en voor veel voorkomende talen worden de uit spraakregels vermeld. Op zieh een hele zinnige lijst om er voor te zorgen dat docenten en leerlingen de namen die ze tegenkomen ook op de juiste wijze uitspreken. Ik vraag me wel af of die lijst in het dagelijkse school- en thuis- gebruik regelmatig gehanteerd zal wor den. Mogelijk is dit wat te veel van het goede. Dat neemt niet weg dat kosten nog moeite gespaard zijn om een ver- i995->™-4 antwoorde atlas te maken. Een ander register heeft wat meer aardrijkskundi ge waarde, namelijk het register van Geografische begrippen (Let wel: dit betreff niet een lijst van geografische begrippen waarvan een uitleg wordt gegeven, maar een lijst met op de kaart voorkomende soortnamen uit vele taalgebieden, waarvan de Nederlandse betekenis wordt weergegeven). Dit is sterk uitgebreid vergeleken met de vo rige druk en heeft z'n nut in mijn huiselijke kring al bewezen. Op zoek naar de Gele Rivier die op het journaal werd genoemd in verband met grote overstromingen in China, werd uiteraard de Bosatlas geraad- pleegd om het juiste verloop nog eens na te gaan. Echter, de naam kwam in het register en op de kaart niet voor. Gelukkig bood in dit geval de lijst van geografische begrippen uitkomst. Door de namen van de grote rivieren op te zoeken kwamen we erachter dat 'Huang' 'Geel' en 'He' 'Rivier' bete- kende. Merkwaardig in dit verband is overigens dat in deze druk de Neder landse toponiemen Rode Rivier en Zwarte Rivier zijn gebruikt in plaats van Song Hong resp. Song Da volgens de 50e druk. Eigen Omgeving Zoals reeds vermeld was het deel Eigen Omgeving (pp. 14-27) al versehenen als losse brochure en tevens ingebon- den in de laatste oplage van de 50e druk. Dat dit deel ook als los zelfstan- dig deel is samengesteld, blijkt uit de herhaling van de legenda's van de to- pografische kaarten steeds onderaan de pagina's, terwijl de legenda reeds op het schutblad is weergegeven. De ver- eenvoudigde landschapskaarten uit de serie Eigen Omgeving hebben echter geen legenda. Dit wordt deels gecom- penseerd door verklärende teksten in de kaarten op te nemen, maar dat is niet in alle gevallen duidelijk. Niet ver- klaard zijn o.a. de grote getallen in de cirkels. Nadere verkenning leert dat dit hoogtegetallen moeten zijn, afgeleid uit de topografische kaartjes. In een enkel geval helaas verkeerd geplaatst, onder meer op 17B, waar de hoogtege tallen de hoogte van de terp aangeven, maar ernaast geplaatst zijn. Verder missen 19A, c en e rivierstruetuur als Kaart iyB. Eigen Omgeving: Kleinschalige zeekleipolder: Terpenlandschap, model. KLEINSCHALIGE ZEEKLEIPOLDER: TERPENLANDSCHAP B. MODEL 8.0 Zeedijk Grotendeels afgegraven terp met kerk Moderne stadsuitbreiding van Delfzijl Terp (wierde) met toren Stervormige verkaveling rond bewoonde terp Oude onregelmatige kavels Verlaten terp voor een boerderij 72

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 78