73 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 orientatie, en is bij i6a een hoogspan- ningsleiding blijkbaar als ontginnings- lijn/sloot gei'nterpreteerd. Hoewel de serie Eigen Omgeving waarschijnlijk aan een duidelijke behoefte voldoet nu dit onderwerp zo in de belangstelling Staat, vraag ik me af of dit deel een blijvertje is. De combinatie van topo- grafische kaartfragmenten met inter- pretatiekaartjes vragen om een nadere toelichting, welke hier ontbreekt. Ho- pelijk wordt dit in de aardrijkskunde- methodes gecompenseerd. Europa en de rest van de wereld Het aantal nieuwe kaarten van Europa en de overige werelddelen is minder spectaculair. Nieuw zijn de 24 kleine thematische kaartjes van Europa (o.a. energieverbruik, bevolkingskenmer- ken, bnp en bijvoorbeeld percentage werkenden dat met Computers werkt) en kaarten over Verkeer, Toerisme en Milieu. De vertrouwde kaarten van de Vesuvius moesten wijken voor de pro- blematiek in Joegoslavie. De gekozen thema's verschillen nogal per land. Met name van de drie grote buurlanden Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannie zou je toch dezelfde thematische kaarten verwachten ten behoeve van het onderling vergelijk. Voor de overige werelddelen is 00k de aandacht voor het milieu toegenomen. Een 6-tal wereldkaarten en een kaart- serie over het gat in de ozonlaag zijn toegevoegd. De pagina met 15 kaartjes van kustvormen heeft daardoor het loodje gelegd. De pagina's met kaart- projecties, afbeeldingsmethoden en wereldbeelden zijn nu samengevoegd tot een pagina (p. 8). De meeste we reldbeelden zijn vervallen, evenals de projecties van Raisz/Bertin en van Van der Grinten. Op plaatsen waar de natuurkundige kaarten van Europa elkaar overlappen kan discrepantie optreden. Bijvoor beeld Duitsland 1:2.000.000 (pp. 86, 87) is blijkbaar een nieuwere kaart dan de Alpen 1:2.000.000 (pp. 94, 95). Hoewel schaal en kaartsoort exact het- zelfde zijn, verschilt de inhoud in het overlappende gebied, o.a. de weergave van de bebouwing, de wegen en de tekst. In de natuurkundige overzichtskaart van de aarde (pp. 152, 153) zouden de Symbolen van aardbevingen en Vulka nen beter weggelaten kunnen worden. Dit thematische gegeven stoort de zo mooie evenwichtige kaart. De gege- vens staan bovendien in het themati sche kaartje 156D. Ondanks de hierbo- ven geconstateerde onvolkomenheden is De Grote Bosatlas weer verder in kwantiteit en kwaliteit gegroeid. Voor concurrentie in Nederland behoeft men niet bang te zijn, integendeel, de co-produkties binnen Europa zijn suc- cesvol. De marketing is deze keer flink aangepakt. Een aanbieding aan de Staatssecretaris van Onderwijs, mw. Netelenbos, met als gevolg veel aan dacht op tv (journaal en jeugdjour- naal) en veel aandacht van de schrij- vende pers. Niet alleen de leerling moet met de nieuwe atlas geconfronteerd worden of de docent, die al blij is gemaakt met de Boskabouter, 00k het grote publiek is een potentiele afzetmarkt. En waar- om 00k niet. De atlas is een bron van informatie, op fraaie wijze vormgege- ven. De makers verdienen een compli- ment. N.J. Bakker Compact Provincie Atlassen 1:50.000. Groningen: Wolters-NoordhojfAtlaspro- dukties. Versehenen zijn de delen: Gro ningen, 87pp., register met 4.000 namen, ISBN 90 01 8/1119; Noord-Holland 94 pp., register met 4200 namen, ISBN90 01 87112 7; Limburg97pp., re gister met 7400 namen, ISBN 90 01 87114 7. Prijs per deel f44,77. Na de Grote Topografische Atlassen van Nederland 1:50.000 en de Grote Provincie Atlassen 1:25.000, heeft Wol- ters-Noordhoff samen met de Topo grafische Dienst een nieuwe serie ont- wikkeld: de Compact Provincie Atlassen 1:70.000. Onlangs zijn hiervan de eerste drie delen versehenen: Groningen, Noord-Holland en Limburg. Zoals de naam al doet vermoeden is het formaat kleiner (nu 16,5 x 28,5 cm) dan van de vorige atlassen (was 22,5 x 30,5 cm). Ze zijn bovendien dunner. Dit maakt de atlas handig om mee naar buiten te nemen. De harde kaft zorgt daarbij voor een goede bescher- ming, maar heeft als nadeel dat de atlas niet dubbelgevouwen in een kaar- tenhouder op de fiets kan. De inhoud is gebaseerd op de Topo grafische kaart 1:50.000. Door het klei nere formaat is de overlap van 1 km in noord-zuid richting verdwenen. Omdat een kaartblad nu in de breedte over drie atlas-bladzijden is verdeeld, is er wel een overlap in oost-west rich ting bijgekomen van 1 km per 3 blad- zijden. Daarmee is de overlap toegeno men van 4% naar 5%, wat nog steeds zeer weinig is. Toch heeft dit geen nadelige invloed op de leesbaarheid van met name het Schrift. Dit is mede te danken aan het feit dat in voorko- mende gevallen namen aan de rand zijn verplaatst. Behalve het formaat is er meer veranderd ten opzichte van de Grote Atlassen uit 1987. De atlas is nu geprodueeerd in 4-kleurendruk (voor- heen 6 drukkleuren). Dit veroorzaakt in de lichtgroene en in de grijze vlak- ken een soms wat onrustig moire. Door het verdwijnen van de bruine drukgang zijn de hoogtelijnen nu in grijs gedrukt, evenals de droogvallende gronden en de reliefschaduwering in de duinen. Tevens zijn de onverharde wegen nu grijs ingekleurd (voorheen wit), evenals gebieden met kassen (voorheen roze). Legt men de oude en nieuwe atlassen naast elkaar, dan lijken de nieuwe een grauwsluier te hebben, 00k al omdat het bosgroen en bebou- wingsrood nu wat donkerder zijn ge drukt. Beschouwt men de Compact Atlas apart, dan stoort al dat grijs niet en lijkt het kaartbeeld zelfs aan lees baarheid te hebben gewonnen. ledere atlas bevat de nodige randinfor- matie. Op de binnenomslag is zowel voorin als achterin de legenda en de bladwijzer te vinden. Deze laatste dient tevens als overzichtskaart en Wolters-Noordhoff Atlasprodukties

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 79