ZO KAN HET... MAAR ZO KAN HET OOK! Archeologie: Jutphaas en Wijk bij Duurstede 77 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur IJzertijd- vindplaatsen bij Jutphaas. Figuur i. IJzertijdvindplaat- sen bij Jutphaas. De fosfaatplekken zijn gestippeld, de kommen zijn gear- ceerd en de stroom- rug is wit gelaten. Restgeulen zijn zwart aangegeven. Figuur 2. De opgravings- tereinen bij Wijk bij Duurstede. 1. Dorestad-haven, 2. Dorestad- woongebied, 3. De Geer, 4. De Horden, 5. binnenstad. Figuur 4. De opgravings- terreinen bij Wijk bij Duurste de. Bij het bekijken van de figuren 1 en 2 valt niet alleen op dat de stijl verschillend is, maar 00k dat de figuren niet eendui- dig van opzet zijn. Ook roepen de kaartjes meer vragen op dan ze beantwoorden. Beide kaartjes staan naast elkaar in het boek Romeinen, Friezen en Franken in het hart van Ne- derland onder redactie van W.A. van Es en W.A.M. Hessing (Utrecht, 1994). De verschillen in stijl zoals die hier te zien zijn komen door het hele boek voor; een gevolg van het feit dat sommige kaartjes met de hand en andere met de Computer zijn ver- vaardigd. Op zieh geen ramp, maar het oogt wel vreemd in een fraai uitgevoerd boek waar veel energie aan de vormge- ving is besteed. Merkwaardig is ook dat in figuur 1 de namen in de kaart zijn vermeld terwijl in figuur 2 de namen met nummers in de kaart staan die vervolgens in de legenda worden verklaard. Een omslachtige manier om een kaart te lezen! Het wordt de lezer nog moeilijker gemaakt. Want als we naar de gebruikte vlaksymbolen kijken betekenen die in beide kaarten iets anders. Dan moet je wel meteen zien dat 'water' in figuur 1 met een stippeltjespatroon en in figuur 2 met een lichtgrijze tint is weergegeven. De Symbolen die in beide figuren wel gelijk zijn blijken een verschillende bete- kenis te hebben: in de linkerfiguur 'wegen', in de rechter- figuur zowel 'wegen' als 'omtrek van het onderzochte ge- bied'. In de linkerkaart ontbreekt een schaal. In de rechterkaart staan geen namen die als orientatie zouden kunnen dienen. Dat het donkere gebied in figuur 2 het voorkomen van fos- faat aangeeft weet je met zekerheid als je ook figuur 196 in het boek hebt bekeken (dit is figuur 14). Met enige kennis van de gebieden, een topografische kaart en wat gepuzzel kom je er wel uit. Figuur 3 en figuur 4 zijn weer de gebrui- kelijke pogingen om een betere versie te maken. G. W.J. van Omme restad- 1 binnenstad jjgWutphaas De Horden bi| Duurstede IVhdde^y Fosfaatplek Restgeul Fosfaatplek Onderzocht gebied Water Stroomrug Water Weg JUTPHAA!

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 83