Veranderend kaartbeeld van Java's Oosthoek1 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKELEN F.J. Ormeling sr. historische kartografie; overheidskartografie; onderzoek historic cartography; official cartography; research cartographie historique; cartographie officielle; recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES De volgende bijdrage heeft betrekking op twee uit ver- schillende jaren daterende kaartfragmenten 1:50.000 van een gebied gelegen in het uiterste oosten van Java, aan Straat Bali ten zuiden van de havenstad Banjuwan gi. Het gebied maakt deel uit van wat in dit verhaal de vlakte van Banjuwangi wordt genoemd. De locatie van deze vlakte alsmede die van het kaartfragment is in figuur 1 weergegeven. Daaruit blijkt dat dit gebied in het noorden en westen als het wäre wordt aFgegrendeld door het geweidige vulkanische Idjencomplex en de daarbij aansluitende vulkaan Baiuran, terwijl in het zuidwesten het Bettirigebergte de weg verspert. Als zo- danig is de vlakte praktisch gei'soleerd van de rest van Java [1] Inleiding Het eerste kaartfragment (figuur 2) is gekopieerd van kaartblad nr. xcv-b van de voormalige Nederlands-Indi- sche Topografische Dienst uit 1924. De kartering die ten grondslag ligt aan het tweede Fragment (figuur 3) dateert vol- gens bevoegde Indonesische bron uit de jaren 1950, dus van nä de soeve- reiniteitsoverdracht (1949). Het is mo- gelijk dat bij deze kartering nog Ne- derlands-Indische gegevens zijn ge- bruikt welke dateren van vöör de soe- vereiniteitsoverdracht, daar de Topo grafische Dienst te Batavia in de laatste jaren voör de oorlog met Japan bezig was met de herziening van de kaarten van Oost-Java. Het contrast tussen beide kaartfrag- menten is opmerkelijk. Terwijl het fragment uit 1924 een uiterst Schaars bevolkt gebied toont, ingenomen door uitgestrekte bossen, alang-alangvelden en moerassen, is de vlakte in de jaren 1950 bedekt met talrijke kampongs, Prof. F.J. Ormeling sr. is emeritus hoog- leraar in de karto grafie (Meyerinks- weg 9, 7924 AM Lonneker) verbonden door een dicht wegennet en omringd door uit gestrekte rijstvelden. Het is bijna ongeloofwaardig dat er in 30 jaar, waarin zieh 00k nog een oorlog afspeelde, zö veel kan veranderen. Vergelijking van beide fragmenten leidt tot de volgende vraagstelling. Hoe is het mogelijk dat de vlakte van Banju wangi tot in de jaren 1920 zo dun bevolkt bleef, terwijl toch de bevolking van Java als geheel met sprangen toenam, na- melijk van 19,5 miljoen in 1880 tot 34,4 miljoen zielen in 1920 (1995 107 miljoen!). In de tweede plaats vraagt de op- zienbarende verandering van het kaartbeeld sedert 1924 om verklaring. In het hier volgende verhaal wordt een poging ondernomen deze vragen te beantwoorden. Het zal blijken dat naast het geografisch isolement 00k historische factoren hierbij een belangrijke rol hebben gespeeld. Figuur 1. Flet oosten van Java met de vlakte van Banjuwangi. Situbondo Pänarukan B aJura n 1247 Bondowoso idjen geberge Djember Kalisat Banjuwangi j PostweQ Betiri gebergte Vlakte van .ocatie bijgaande :partfragmenten Banjuwangi 200m 200 - 500m M 500 - 1500m H| 1500m Blambangan 7

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 13