Frontkaarten uit deTweede Wereldoorlog KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I Chr.J. Snabilie historische kartografie; kartografische communicatie; algemeen trefwoorden historic cartography; cartographic communication; general keywords cartographie historique; communication cartographique; divers mots-cles Werd er vorig jaar in het algemeen veel aandacht be- steed aan de herdenking van 50 jaar bevrijding van Ne- derland, het Kartografisch Tijdschrift bleef daarin ach ter. De bevrijding leent er zieh niet zo goed voor om in kaart te worden gebracht, maar in de vijf oorlogsjaren die eraan voorafgingen was kartografie wel degelijk van belang. De geringe aandacht hiervoor komt misschien doordat veel oudere kartografen niet nieer (actief) werkzaam zijn of niet meer aan die tijd herinnerd wil len worden. En de kartografen van dit moment zullen zieh niet zo aangesproken voelen omdat zij er niet bij betrokken waren of alleen iets weten 'van hören zeg- gen'. Zij hebben het geluk gehad geen suikerbiet of tul- pebol te hoeven eten en weten misschien wel wat kou maar niet wat honger is. Als zodanig konden zij 00k niet kennisnemen van de verslaglegging in oorlogskran- ten en de daarbij behorende kaarten. Daarom is het goed eens terug te blik- ken naar een stukje krantenkartografie uit de jaren 1940-1945. De kwaliteit van de afgebeelde kaarten of kaartfrag- menten laat weliswaar te wensen over, maar van 50 jaar oud krantenpapier mögen we niet anders verwachten. Het is een greep uit de oude kranten- bak, geenszins bedoeld als verslagleg ging van vijf jaar oorlog. We zullen trachten een deel van de strijd te vol- gen aan de hand van een zestal kaartjes of kaartfragmenten met de daarbij be horende berichtgeving van toen. Bij drie kaarten is ter verduidelijking een vergelijkbare versie uit andere publika- ties geplaatst. Oorlogskaarten of frontkaarten en hun inhoud Op 30 oktober 1940 plaatste het avondblad De Tijd een kaart (kaart: Van Pelt, 4085) onder de kop 'Itali- Chr.J. Snabilie is werkzaam bij de Faculteit Ruimte- lijke Wetenschap- pen van de Univer- siteit van Amster dam (Nieuwe Prin- sengracht 130, 1018 VZ Amsterdam aans-Grieksche Oorlog'. (Italie had op 10 juli 1940 met Duitsland een oorlogsverbond gesloten.) Het kaartje heeft betrekking op de oorlogssituatie aan de Griekse grens en is een typisch voorbeeld van oorlogskartografie. Het onder- schrift bij dit kaartje (figuur 1) luidde: 'Bovenstaande kaart geeft een algemeen overzicht van Griekenland met de voor- naamste plaatsen en eilanden. De zwaar getrokken lijn is de Grieksche grens; de lichte lijn die van Turkije. Met een stip- pellijn zijn omgeven de Dodekanesos-eilanden die aan Italie behooren'. Deze laatste eilandengroep, waartoe onder meer Leros en Kos behoren, is thans weer Grieks. Het artikel bij de kaart sprak van bombardementen op Pat- ras Patra) waarbij 50 doden en 100 gewonden vielen. Volgens het Griekse ministerie gebeurde dit doordat de be- volking zieh niet aan de richtlijnen van de luchtbescher- ming hield, maar er de voorkeur aan gaf de verschillende fasen van het bombardement te aanschouwen. En eiders in het blad van 30 oktober stond Wehrmachtbericht nr. 145 met de mededeling: 'Onze troepen zetten hun opmars op Grieks gebied voort en braken het verzet van de vijand'. Verder ontleende De Tijd aan het Romeinsche Blad Picoli in Athene het bericht dat het enige vliegveld van de Griekse archipel op Kreta in handen van de Britse luchtstrijdkrach- ten was. Verdere oorlogsaktiviteiten werden niet omschre- ven en bovendien zou dit de kaartinformatie toch niet dui- delijker maken. In mei 1941 werd Kreta door Duitse para- chutisten, ten koste van vele levens, op de Britten veroverd. Een zware slag voor het Britse luchtwapen en een belangrijk strategisch punt voor het Duits-Italiaanse leger in het Mid- dellandse-Zeegebied. Dat frontkaarten 00k op andere wijze kunnen worden weergegeven laat figuur 2 zien. Het betreft hier de luchtaanval op Kreta (1941) in dezelfde omgeving van de voormalige Italiaanse eilandengroep. Dit kaartje is duidelijk en funetioneel omdat het de lezer naast de gepu- bliceerde informatie tevens herkenning geeft. Met de kaart (00k van Van Pelt) in de Provinciale Overijs- selsche en Zwolsche Courant van woensdag 4 juni 1941 wordt duidelijk dat Tllos en Rödos 00k tot de Italiaanse ei landengroep behoorden (figuur 3). Waarschijnlijk zou de volgende aanval op Cyprus zijn, want het Duitse offensief zou in het Middellandse-Zeegebied met de grootste energie 11

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 17