Nieuwe digitale topografische kaart Cura^ao KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT H. Koch kaarcproduktie; topografische kartografie; praktijk trefwoorden map production; topographic cartography; applications keywords production de cartes; cartographie topographique; applications mots-CLES De opdracht die KLM AEROCARTO kreeg was duidelijk: vernieuw de topografische kaartserie 1:25.000 van Cura9ao. De Dienst van het Kadaster van de Neder- lands Antillen wilde de oude kaart uit 1978 graag ver- vangen door een actuele versie. Natuurlijk konden we onze inktpennen weer losweken en de graveerstiften aanpunten. Onze reproduktie afdeling zou weer meters stabileen, etsfilm, negatieve en positieve film kunnen laten aanrukken. Maar was dat wel nodig? Had KLM AEROCARTO niet nog onlangs een digitale Grootschali- ge Basiskaart van geheel Cura^ao geproduceerd? Goed, het verschil in schaal tussen 1:500 of 1:25.000 is wel aanzienlijk. Maar als heel Cura9ao al is uitgetekend, waarom dan alles weer opnieuw (op een andere schaal) tekenen? Dat moest toch anders kunnen. Dit artikel geeft een körte beschrijving van de werkzaamheden. In 1978 produceerde klm aerocarto een topografische kaartserie van de Nederlandse Antillen. Nu wilde de Dienst van het Kadaster van de Neder landse Antillen de oude kaart van Cu- ra9ao (1:25.000) geactualiseerd zien. Het hoofd van de dienst had echter een vooruitziende blik: een van de eindprodukten moest 'een' digitaal be stand zijn. De eerste vraag was dus: hoe actuali- seer je een kaart, die alleen nog als 'eindfilm' beschikbaar is, met als eind- produkt een digitale kaart (en een ge- drukte oplage daarvan). Hoe dat digi tale bestand eruit moest zien was ver- der nog niet gespecificeerd. De moge- lijkheden werden onderzocht. Keuze produktiemethode Voor het actualiseren van een bestaan- de analoge kaart met als eindproduk ten een digitaal bestand en een ge- H. Koch is project- manager bij KLM AEROCARTO BV (Fruitweg p, 2925 ke Den Haag, telefoon ojo- 3803311) drukte kaart (in zes kleuren), zijn in beginsel twee verschil- lende basismethoden denkbaar. Dat zijn: analoge produktie - digitaal omzetten digitaal omzetten - digitale produktie Beide mogelijkheden gebruiken de oude kaart als basis. Juist doordat de oude kaart wordt gehandhaafd ontstaat een aantal ingrijpende problemen. Het omcontacten van de oude eindfilms naar een bewerkbare kopie is een mogelijke bron van onnauwkeurigheden. Bij een geheel analoge opzet (optie 1) is het mogelijk om aan het eind van het gehele proces de eindfilms te scannen, wat dan 'een' digitaal eindprodukt oplevert. Het aldus ver- kregen rasterbestand is echter totaal ongeschikt voor verdere beheers- en gebruiksdoeleinden. Om na een analoge pro duktie het geheel alsnog te digitaliseren is 00k niet erg zin- vol: feitelijk is er dan sprake van een dubbele produktie. Bij een digitale 'update' (optie 2), waarbij eerst het oude kaartbeeld wordt gedigitaliseerd, zal de nauwkeurigheid laag zijn. Gedacht kan dan worden om eerst de oude eind films te scannen en dit rasterbeeld daarna te digitaliseren. Met de produktie van een geheel nieuw kaartbeeld verval len alle nadelen van de vorige opties. Met deze derde optie is dan geen sprake meer van 'actualise ren' maar van een geheel nieuw te vervaardigen kaart. Mid dels fotogrammetrie kan een nieuw vectorbestand worden opgebouwd dat de basis voor de nieuwe kaart kan vormen. Een vierde mogelijkheid lag echter overduidelijk voor de hand. In 1989 had klm aerocarto het gehele eiland Cu- ra9ao gefotografeerd en vanuit die opnamen (fotogramme- trisch) een Grootschalige Basis Kaart Cura9ao (de gbkc) ge- karteerd. Dit vectorbestand is opgebouwd voor een weerga- ve in de schalen 1:500, 1:1000, 1:2000 en 1:5000. Zouden deze bestanden niet gebruikt kunnen worden voor de produktie van de nieuwe kaart? Een gereduceerd en ge- generaliseerd bestand van de gbkc waarborgt een uitzon- derlijk hoge precisie en een fraaie detaillering. Was het tech nisch mogelijk binnen het gestelde budget? 15

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 21