PROCEDURE 1:500 1:1000 1:2000 1:5000 55 557 199 6 1:2500 1:4000 1:8000 1:15.000 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I Produktiemethode In overleg met de opdrachtgever werd gekozen om inder- daad de gbkc als basis te gebruiken voor de nieuwe topo- grafische kaart. De kaart zou geheel met digitale hulpmid- delen tot stand komen. Het produktieproces is in figuur 1 Lucht fotos Topkaart VTB Mutatie analyse Reductie Scannen Hoogtelijn Hoogte kartering lijnen GBK Orthofoto's 1992 Topografie 1989 KAARTREDACTIE 1 Kaart lay-out Kaartinhoud Schaduwering Schriftsoorten 1 Symbolen Lijnsignaturen Kleurstelling Vlakrasters Detaillering Actualiseren Hoogteljnen Semantische informatie Herstructuren Compilatiemodel (proefdruk) Naverkenning 1994 Compilatie Drukken Digitaal Vector bestand Topkaart schematisch weergegeven. De hierna beschreven processtap- pen zijn in dit Schema terug te vinden. Als eerste zijn de drie informatiebronnen onder een gelijke digitale noemer gebracht en bewerkt: de oude kaarten gescand, de bestan den van de gbkc gereduceerd en de nieuwste luchtfotogra- fie met behulp van een digitaal terrein model (dtm) ver werkt tot orthofoto's. Figuur 1. Schema produktieproces. Tabel 1. Overzicht blad- indeling Curagao De gedachte dat dit kaartbeeld een on- dersteuning bij het generaliseren en bij het plaatsen van toponiemen kon bie- den bleek niet juist. De gescande kaar ten zijn wel gebruikt maar het bleek vaak praktischer om een gedrukt exemplaar naast het Werkstation te leg- gen op de momenten dat er moest worden teruggegrepen op gegevens uit de oude kaart. Opmerkelijk was hoe goed de oude kaart onder het vector- bestand van de gbkc paste, terwijl er toch vele jaren verstreken waren en beide produkten met verschillende technieken tot stand waren gebracht. De beste methode om de plantage grenzen foutloos over te nemen bleek het scannen van de eindfilms van de oude kaart, waarop deze grenzen (in geel) zijn weergegeven, en vervolgens deze grenzen nauwkeurig te digitalise- Bestandsreductie gbkc Om een indruk te geven van het grootschalige basisbestand volgen hier enkele cijfers. Cura^ao is qua opper- vlakte bij na drie maal zo groot als Texel en wordt weergegeven op vier verschillende kaartschalen. Tabel 1 geeft een nadere specißcatie. Figuur 2 is een afbeelding van het bladoverzicht van de gbkc, die geheel volgens het Nederlandse systeem is op- gezet, zij het met enkele specifieke aanpassingen. Het kaartbeeld/bestand is opgebouwd uit ruim 87 verschillen de elementklassen. Classificaties als 'Telefooncel', 'Straatkolk' en "Verkeers- bord' zijn nog te plaatsen, maar 'Man- grove', 'Sahna', 'Scrub' 'Rotswand' en 'Slavenmuren' zijn binnen het Neder landse landschap en de GBKN-classifi- catietabel onbekend. Verder onder- scheidt de gbkc zieh 00k nog op een heel ander fundamenteel vlak: van heel Curaqao is het relief weergegeven mid- dels hoogtelijnen en hoogtepunten. Als eerste zijn in batch alle bestanden (op het GBKC-bladniveau) samenge- voegd tot grotere deelbestanden. Daar- Oude kaart scannen Ter ondersteuning van de produktie van de nieuwe kaart werden de oude - gedrukte - kaartbladen gescand. Omdat dit kaartbeeld alleen als referentie zou funetioneren is dit met een tamelijk läge resolutie gebeurd: 500 dpi. gebied Centrum Willemstad Bebouwd gebied Landelijk gebied Ongecultiveerd schaal aantal fotoschaal 16

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 22