KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I na werden met behulp van de Inter graph EDG-functies alle dementen uit het bestand verwijderd die niet interes sant waren voor de nieuwe kleinschali- ge kaart. Om de gegevens verder te re- duceren is een puntreductie gereali- seerd. Per lijnelement werd onderzocht welke parameters acceptabele resulta- ten zouden opleveren. AI snel bleek dat vanwege de kracht van de beschik- bare Systemen de mate van puntreduc tie niet erg groot behoefde te zijn, zodat het kaartbeeld zeer gedetailleerd kon blijven. Na alle werkzaamheden is het gbkc- bestand teruggebracht van ca. 316 MB tot ca. 100 mb voor de nieuwe topo- grafisch kaart, een reductie van onge- veer 70%. dtm (DigitaalTerrein Model) In de gbkc zijn 00k hoogtelijnen en hoogtepunten gekarteerd. De pro- ject-specificaties vereisten dat de infor- matie geschikt moest zijn voor een tweedimensionale presentatie. Een driedimensionaal terreinmodel was het dus beslist nog niet. De kartering was destijds met behulp van eigen Software uitgevoerd. In de originele modelbe standen was de z-waarde van alle lij- nen en punten nog aanwezig. Alle mo- dellen zijn opnieuw geconverteerd zodat daaruit de hoogte-informatie, dit keer in 3D, kon worden gefilterd. De hoeveelheid gegevens was daarbij enorm. Na een puntreductie kon uit- eindelijk een hanteerbaar dtm worden Figuur 2. GBKC- bladindeling. geproduceerd met de gewenste nauwkeurigheid voor een weergave op de schaal 1:25.000. AI met al een zeer omvang- rijke werk. Juist op plaatsen waar er veranderingen in het terrein zijn opgetreden zou 00k het relief gewijzigd kunnen zijn, denk bijvoorbeeld aan nieuwbouwwijken. Daarom heeft er eerst een mutatie-analyse plaatsgevonden. Na de - binnen de fotogrammetrie gebruikelijke - procesgangen van Voorbereiding, Triangulatie en Blokvereffening konden de plaatsen, die ingrijpend waren veranderd, eerst opnieuw in hoogte worden gekarteerd voordat het uiteindelijke dtm tot stand kwam. Actualiseren met behulp van orthofoto's Om een zo actueel mogelijk kaartbeeld te produceren is het eiland in 1992 opnieuw gefotografeerd. Omdat de actualisa- tie alleen voor de nieuwe kaart was bedoeld zijn de opna- men in zwart/wit gemaakt, in de fotoschaal 1:30.000. AI deze stappen hadden tot doel om de mutaties te kunnen digitaliseren samen met het vectorbestand van de gbkc. De 25 zwart/wit foto's zijn met een resolutie van 1000 dpi gescand en tot orthofoto verwerkt. Door deze orthofoto's achter' het gbkc-vectorbestand te positioneren konden we zeer efficient alle mutaties in het terrein opsporen en in de nieuwe kaart verwerken. Kaart lay-out De afmetingen van het oude kaartbeeld moesten gehand- haafd blijven; deze werden daardoor bepalend voor het uit eindelijke formaat. Bij de oude kaart is de legenda onder het kaartbeeld weergegeven en vertoont een symmetrische opbouw ten opzichte van de verticale middellijn van het ge fiele blad. Nu blijkt in de praktijk dat een kaart al zeer snel tot meer handzame formaten wordt opgevouwen. Hoewel de opdrachtgever de oplage ongevouwen aangeleverd wilde krijgen is de mogelijkheid om te vouwen toch als uitgangs- punt gehanteerd om tot het nieuwe ontwerp te komen. Door de legenda naast het kaartbeeld te plaatsen komt er geen randinformatie op de meest voor de hand liggende vouwlijnen: een parallel- en een kruisvouw. Het formaat is vervolgens zo gekozen dat bij een min of meer willekeurige vouwwijze het formaat ten minste binnen het formaat van een A4 blijft. Dit leek wel handig bij het archiveren, fotoko pieren en ander dagelijks gebruik. Het schoongesneden for maat is daarom gesteld op 58 x 66 cm. Voorts is er bij het ontwerp rekening mee gehouden dat de kaart in de toe- komst wellicht 00k gevouwen op de markt wordt gebracht. In dat geval kan de kaart met 5 zigzag vouwen en een kruis vouw op het traditionele zakformaat van 11 x 29 cm komen. Als de kaart inderdaad gevouwen in dat formaat op de markt komt, dan zal blijken dat met onze opzet het gebrui- kersgemak is toegenomen. Bij uitgave van een exemplaar zonder een extra kaft zal de legenda dienst kunnen doen als 'omslag' (figuur 3). De onderste helft van de legenda zal als 'voorkant' gehanteerd kunnen worden waardoor het over- zichtskaartje onder de körte zijde bij de kruisvouw terecht zal komen. Worden de kaarten aldus verticaal in een rek ge- presenteerd dan kan de gebruiker snel naar het gewenste bladnummer bladeren. Voorts zal het dan zo zijn dat de kaartgebruiker onmiddellijk ziet hoe hij de kaart vast heeft, waardoor hij na het openvouwen niet eerst met de achter- kant geconfronteerd wordt en, na dit verholpen te hebben. 17

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 23