KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I tot de conclusie moet komen dat de kaart ondersteboven wordt vastgehou- den. Hoe de kaart 00k gevouwen zal worden, meestal zal op een van de zij- den een referentie te vinden zijn welk blad het betreft. In tegenstelling tot de oude kaart heeft nu ieder blad niet alleen een bladnum- mer, maar 00k een bladnaam. Ook zijn de declinatiegegevens opgenomen, is een enkel woord gewijd aan de ver- schillende coördinaatsystemen en is onder aan de kaart een zeer beknopte beschrijving gegeven van de manier waarop de kaart tot stand is gekomen. Door de kaartelementen in de legenda in het midden te plaatsen, de Neder- landse omschrijving links daarvan en de Engelse omschrijving rechts daar van weer te geven, ontstaat een toe- gankelijke legenda. De bovenste helft bevat over het algemeen alle Symbolen, lijnen en lijnsignaturen, de onderste helft geeft een overzicht van de weer- gave van het grondgebruik en alle- toe- gepaste lettertypen. Deze informatie is verder onderverdeeld in (niet benoem- de) subgroepen. De oude kaart kende drie inzetjes. Bij blad 1 was de landtong 'Westpunt' als inzet weergegeven, bij blad 7 het klei ne onbewoonde eiland 'Klein Cura9ao' en bij blad 8 de landtong 'Oostpunt'. Voorts was er op blad 4 in de linker bovenhoek een uitbouw om het ont- brekende stukje topografie tussen de bladen 2, (3) en 4 aan te geven. Dit is nu met het 00g op het praktisch ge- bruik van de kaart anders opgelost. Zowel 'Westpunt' als 'Oostpunt' zijn nu weergegeven als uitbouw. De uit bouw bij blad 4 is ook weergegeven op blad 2 en het eilandje 'Klein Curafao' is als inzet op blad 8 opgevoerd en nu ook in het overzichtskaartje aangege- ven. Tot zover het kaartredactionele werk. Kaartinhoud en schaduwering Het streven was om eenzelfde kaartin houd te realiseren als op de oude topo- grafische kaart. Doordat het bestand van de gbkc als bron werd gebruikt kon de legenda met een aantal demen ten worden uitgebreid (zoals sportter- rein, aanlegsteiger, slavenmuur). Met name de 'slavenmuur' lijkt een grote aanwinst te zijn in het kaartbeeld, omdat deze steenstapelingen (als de historische begrenzing van de voorma- lige plantages) in het terrein zo mar kant zijn. Waar op de oude kaart vaak alleen een gele lijn aangegeven Staat (als plantagegrens) blijkt nu dat nog steeds tal van slavenmuren in het terrein aanwezig zijn en dat de grenzen daar dus duidelijk mee sa- Figuur 3. Kaart menvallen! Een aantal dementen heeft een andere definitie lay-out en vouw- gekregen. De wegen zijn bijvoorbeeld anders geclassificeerd wijze. en er is meer differentiatie aangebracht in de reliefweergave. 'Doorgraving' en 'ophoging' zijn vervangen door 'talud', 'dijk' en 'steile rand'. Doordat een dtm van het gehele ei land werd gemaakt konden we ook een terreinschaduwe- ring aanbrengen. Deze schaduwering geeft de kaart haast letterlijk een extra dimensie. Schriftsoorten Vrijwel dezelfde schriftsoorten zijn gebruikt als in de oude kaart. Dit schreefloos lettertype (Univers) geeft de informa tie duidelijk en strak weer en is tijdloos gebleken. Het ver- hoogt de herkenbaarheid met de oude kaart. Het gebruik van de lettertypen is nu in de legenda duidelijker terug te vinden. Alle tekst gerelateerd aan bewoonde gebieden (stad, dorp, wijk) is romein en in kapitalen aangegeven (zwart ge- drukt). Toponiemen met betrekking tot het terrein (streek, berg, kaap) zijn cursief in zwart weergegeven; beschrifting gerelateerd aan water is cursief en blauw. Nieuw in deze kaart is de schriftsoort die historische gebouwen aanduidt. Op Cura^ao treft men veel monumentale 'landhuizen' en 'forten' aan, waarvoor een sierlijk, historisch aandoend let tertype (Ribbon 131) is gebruikt. Symbolen en lijnsignaturen Ten behoeve van de herkenbaarheid bij de gebruikers van de oude kaart zijn zoveel mogelijk lijn- en puntsymbolen gehandhaafd. Een aantal is echter gewijzigd. Zo was het symbool voor kerk een zwart blokje met een kruisje erop. Dit is nu een zwart cirkeltje omdat het oude symbool tus sen alle (zwarte) huisblokjes snel wegvalt. Een zelfde in- greep heeft bij het symbool voor school plaatsgevonden. Op de oude kaart werd een vuurtoren aangegeven middels een achtpuntige ster, welke nu is vervangen door een wat sterker associatief symbool: een gestileerde vuurtoren. Ook de Symbolen voor windmolen en radio- en televisiemast zijn gewijzigd in Symbolen die internationaal wat meer gangbaar zijn. Niet gewijzigd is de lijnsignatuur voor hek. Op de oude kaart is het een onderbroken lijn met een 'plus- 19

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 25