KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I je'. Veelal wordt dit element weergegeven door een onder- broken lijn met een 'kruisje'. Op de oude kaart werd dit signatuur gebruikt voor 'haag'. Om de relatie met de oude kaart voor de gebruiker niet geheel te verbreken zijn deze Signaturen onveranderd overgenomen. Ook konden we nu (dankzij de detaillering van de gbkc) een onderscheid maken tussen haag en Schütting. De haag kreeg daardoor een nieuw, wat ronder signatuur, terwijl de rechte, oude kruisjessignatuur nu toegepast wordt voor Schütting. De lijnsignatuur voor rotswand is ten opzichte van de oude kaart ook veranderd. Gekozen is opnieuw voor een signa tuur die internationaal vaker gebruikt wordt. Deze signa tuur, gekenmerkt door de basisvorm 'U', sluit daarbij aan op de grootschalige kaarten waar een - gestileerde - 'U'- vorm voorkomt om de rotswanden mee aan te geven. Kleurstelling en vlakrasters Het landschap van Curapao kenmerkt zieh door uitgestrek- te gebieden waar alleen wat cactussen en ander struikgewas groeien. Het is - doorgaans - een droog en warm eiland. Dit straalde de oude kaart niet uit: doordat grote vlakken geen vlakraster of kleur hadden was het 'koele' wit van het papier duidelijk aanwezig. Ook het type vlakraster dat de grote ge bieden struikgewas aanduidde droeg daartoe bij omdat het een gevlekt lichtgroen patroon was waar het wit doorheen kwam. De interpretatie van het grondgebruik binnen de gbkc is volledig overgenomen. Het bleek dat nu duidelijk meer gebied als struikgewas was geclassificeerd dan op de oude kaart. We besloten om deze classificatie een volle lichtgroene kleur te geven. Daarnaast werd een basiskleur gei'ntroduceerd. Ieder terreinvlak dat geen directe classifica tie heeft wordt weergegeven met een zeer zachte, maar 'warme' geel/oranje tint. Ook de andere kleuren zijn iets voller gemaakt. Dit alles levert een totaalbeeld op dat ge- voelsmatig meer aansluit bij de beleving in het terrein. Omdat de nieuwe kaart een grote detaillering zou krijgen hebben we het gebruik van vlakrasters beperkt. Met name op blad 5, het blad dat bijna geheel gevuld wordt door de bebouwing van Willemstad, is de hoeveelheid informatie uitzonderlijk groot. Doordat alle gekarteerde bebouwing uit de gbkc werd overgenomen is het kaartbeeld in sommi- ge wijken wel eens onrustig. Dit gebied is bewust niet gege- neraliseerd (zie de volgende paragraaf). Juist door toevoe- ging van de basiskleur kon de leesbaarheid worden ver- hoogd. De basiskleur verlaagt het contrast tussen de onder- grond en de bebouwing, zodat het geheel toch wat rüstiger overkomt. Een uitzondering is de stadskern van Willem stad: alle bebouwing is in zwart weergegeven. Met deze de taillering kan dat in de stadskern van Willemstad betekenen dat er een zwarte massa ontstaat. Dit is opgelost door de ondergrond van de stadskern weer te geven als een wit vlak; ter plaatse komt dus geen basiskleur voor. Alle bebouwing binnen deze stadskern is weergegeven met een grijstint (ge- rasterd zwart). Om een verdere doortekening te realiseren is alle bebouwing voorzien van een zwart schaduwlijntje aan de oost- en zuidzijde. Door deze grijstint zijn de openbare gebouwen in vol zwart goed herkenbaar. Detaillering Met het 00g op de toekomst is bij de produktie een aantal indringende keuzes gemaakt. De gbkc heeft uiteraard een hoge mate van detaillering. Een kaart op de schaal 1:25.000 kenmerkt zieh door een gegeneraliseerd kaartbeeld. Ook op de oude topografische kaart van Cura^ao is dit goed te zien. De stadskern van Willemstad is daar bij- voorbeeld weergegeven door een rood geareeerd vlak waarin alleen enkele openbare gebouwen in zwart zijn weergegeven. Alle wegen hebben een bepaalde standaardbreedte, wat zeker niet ongebruikelijk is bij een dergelijke schaal. In de toekomst zullen steeds meer gegevens digitaal verwerkt wor den, denk alleen al aan mutatiemetin- gen voor de gbkc die ook voor de bij- houding van de topografische kaart ge bruikt kunnen worden. Er ligt een enorme meerwaarde in het digitale be stand besloten. In de toekomst zou dit bestand voor nog veel meer doeleinden gebruikt kunnen worden. Om dan nu, in dit Stadium informatie te verliezen leek ons niet verstandig. We konden de wegen inderdaad aangeven met de hartlijn en die lijn op het moment van de produktie van de eindfilms pas de juiste breedte meegeven. Of eenvoudig alle dicht bebouwde gebieden met een vlak voorstellen. Maar het bestand dat daarvoor wordt gebruikt is dan alleen bruikbaar voor een weergave op de schaal 1:25.000. Met andere woorden, het digitale bestand zou daarmee on- dergeschikt gemaakt worden aan de analoge weergaveschaal. Om deze re- denen is er strikt genomen amper ge generaliseerd. Alle bebouwing die op de gbkc voorkomt, is terug te vinden op de nieuwe kaart. Zo zijn dus ook de wegen weergegeven door de daad- werkelijke wegbegrenzing. Deze detail lering levert een wat drukker kaart beeld op dan gebruikelijk bij een kaart 1:25.000, maar gaat daardoor juist op 'micro'-niveau meer aanspreken. De balans tussen de verschillende weerga- ve-aspecten luistert hierdoor zeer nauw. De kleur per element, de balans onderling tussen de kleuren en een juiste keuze van lijndikte/symbolen grepen meer dan ooit bijzonder in el- kaar. Het uiteindelijke resultaat als kaart treft u als bijlage aan bij dit tijd- schrift. Figuur 4 laat een deelfragment zien op de schaal 1:4000; zelfs op de schaal 1:3000 geeft deze kaart nog steeds relevante informatie weer. Herstructureren bestand Alle hiervoor beschreven werkzaamhe- den vallen qua tijdsduur in het niet bij de werkzaamheden van het herstruetu- 20

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 26