KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT reren. De gbkc is een vectorbestand en is niet ingericht om er een thematische kaart mee te produceren waar voorna- melijk gesloten polygonen voor nodig zijn. Met behulp van enkele Intergraph mge routines hoopten wij de bestan den om te bouwen naar een gesloten polygoonbestand. Dit bleek niet altijd een onverdeeld succes. Eigenlijk alleen bij de bebouwing konden min of meer programmatisch gesloten polygonen worden gerealiseerd. Overige vlakken zijn veelal interactief gecreeerd. Op het moment dat de vlakken waren gedeßnieerd is ook de opbouw van het bestand aangepast. Ieder element werd op een eigen laag gezet en kreeg een nieuwe specifieke kleur. Door deze opzet konden we wysiwyg werken. Compilatiemodel (proefdruk) Om een juiste indruk te krijgen van de gekozen lijndikten, kleurstelling enz. is eerst de westelijke helft van blad 5 (Willemstad) bewerkt. Achteraf een dubieuze keuze. Het gebied bevatte wel de meeste informatie zodat we in- derdaad een goede indruk van het uit- eindelijke resultaat konden krijgen, maar dit gebied bracht ook het meeste werk met zieh mee, en dat is voor een proefgebied niet zo verstandig. De ge- hele produktie was echter zo opgezet dat er ook achteraf nog veel zou kun- nen worden aangepast. Om ook een inzicht te krijgen in het ontwerp van de legenda werd het kader aangepast aan het formaat van het proefgebied en werd daarnaast het kader afgebeeld alsof het een definitief ontwerp betrof. Deze proef is door het hele proces ver werkt, de eindfilms zijn daarna in een kleine oplage gedrukt. Duidelijk werd dat de schaduwering meer onderzoek vereiste en dat de basiskleur iets te na- drukkelijk aanwezig was. Dit compila tiemodel is samen met een uitgebreide rapportage aan de opdrachtgever voor- gelegd ter goedkeuring. Terreinnaverkenning/complete- ring Tijdens het hele produktieproces zijn diverse electrostatische plots op de schaal 1:15.000 gemaakt op de Versatec 400 dpi plotter. Uiteindelijk is de hele serie naar de opdrachtgever verzonden. Het Kadaster heeft het kaartbeeld ver- 1996-xxn-i Figuur 4. Detail- vergroting op de schaal 1:4000. volgens gecontroleerd en gecompleteerd. Vanzelfsprekend is bij hen de lokale bekendheid groot, toch zijn er steekproe- ven in het terrein gehouden ter verificatie van het kaart beeld. Met name aan de toponiemen heeft het Kadaster zeer conscientieus aandacht besteed. Na deze aanvullingen en correcties is per blad een drukproef vervaardigd. Deze drukproeven zijn ter goedkeuring aan de opdrachtgever voorgelegd. Druk Alle tabellen voor lijndikten, kleur, prioriteitsstelling enz. die gebruikt werden voor het maken van de electrostatische plots zijn door het bedrijf esp in Hoofddorp verwerkt, waarna de eindfilms konden worden vervaardigd op een la- serplotter bij een resolutie van 2032 dpi. Daarna is de kaart is op 104 grams Plainfield offset papier gedrukt door de firma Plantijn uit Cappelle a/d IJssel. De oplage bedroeg 5000 stuks per blad. Evenals de oude kaart is deze serie in zes PMS-kleuren gedrukt. Slot Door de uitstekende opzet van de digitale Grootschalige Basis Kaart van Curagao is gebleken dat tegen relatief gerin ge kosten hieruit een zeer gedetailleerde topografische kaart kon worden geprodueeerd. We hopen dat de diverse overheidsinstellingen, instanties en particulieren de weg zullen vinden naar de schat van in formatie die in deze bestanden (en de gedrukte kaarten) be- sloten ligt. Wij verwachten dat klm aerocarto ook binnen Neder- land, door generalisaties van grootschalige kaarten, diverse kleinschalige kaarten kan gaan produceren met de beschre- ven methodiek van kaartproduktie. 21

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 27