De nieuwe Kaartenzaal van de Universiteits- bibliotheek Amsterdam officieel geopend KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII- J.W.H. Werner kaartbeheer; praktijk trefwoorden map curatorship; applications keyword s conservation des cartes et plans; applications mots-cles Sinds enkele maanden is de Kaartenzaal van de Univer- siteitsbibliotheek Amsterdam gevestigd in een nieuwe ruimte binnen het bibliotheekcomplex. Na een specta- culaire verhuizing en een periode van 'proefdraaien' en verhelpen van kinderziekten werd de nieuwe Kaarten zaal op 29 februari 1996 officieel in gebruik genomen. Reden om aan deze ingrijpende verandering enige woorden te wijden1'. Het zal trouwe bezoekers van de Kaar tenzaal niet ontgaan zijn dat de kaar- tencollecties in de ub Amsterdam - waaronder die van het Koninklijk Ne- derlands Aardrijkskundig Genoot- schap - al jarenlang bijzonder krap ge- huisvest waren. Het was daarom niet eenvoudig om aan een aantal mini mumeisen van verantwoord kaartbe heer te voldoen en bovendien het pu- bliek op een optimale wijze te kunnen laten profiteren van de kartografische informatie, opgeslagen in zo'n 145.000 kaarten en 4.500 atlassen, oud en mo dern2'. Ook aan de ub is in de afgelo- pen jaren het verschijnsel reorganisatie niet voorbijgegaan. Een van de daar- mee gepaard gaande veranderingen was een bijna onafzienbare reeks van interne verhuizingen en verbouwin- gen. Ook de Kaartenzaal kon daaraan niet ontkomen. Het creeren van een zo groot mogelijk aantal studieplaatsen, geconcentreerd in het gemakkelijk toe- gankelijke hoofdgebouw, noopte de directie om de kaartenzaal te ontrui- men ten behoeve van een extra studie- ruimte. Met enige zorg keek de con- servator aan tegen de geboden alterna- tieven. Dat was er maar een: verhuizen naar de bovenste etage van dat deel van het complex, waar al een aantal andere zogenaamde onderzoekscollec- Drs. Jan W.H. Werner is als con- servator kaarten en atlassen verbünden aan de Universi- teitsbibliotheek Amsterdam (Postbus 19186, 1000 GD Amsterdam, tel. 020-9252354) ties gehuisvest zijn. Dit laatste was een van de voordelen; het strookte met de plannen tot ruimtelijke concentratie van en verdere samenwerking tussen de onderzoekscollec- ties. Er waren echter ook grote nadelen, die niet anders dan met een grote aan- en verbouwoperatie opgeheven zouden kunnen worden. Veel praten en tekenen, een willig oor van de Dienst Bouw en Huisvesting van de Universiteit van Amsterdam (UvA) en de uiteindelijke beschikbaarstelling van een aanzienlijke som gelds door het College van Bestuur maakten het moge lijk om van de nood de spreekwoordelijke deugd te maken. De (ver)bouwplannen zouden de mogelijkheid bieden om zowel de hoofddoelstelling - uitbreiding van bibliotheekstu- dieplaatsen - als de onontkoombare tweede doelstelling, een verantwoorde nieuwe huisvesting voor de kostbare en ruim- te-eisende kaartencollectie, te realiseren. Bij de uitwerking van de plannen voor de Kaartenzaal stond als belangrijkste doel voorop een verbetering van de conservering van de kaarten- en atlassencollecties. Daarmee samenhangend was het ook nodig om een beter functioneren van de Kaarten zaal mogelijk te maken. Beide aspecten waren op de oude kaartenzaal meer en meer in het gedrang gekomen. Zowel personeel als bezoekers raakten steeds verder bekneld tussen de oprukkende boe- ken- en kaartenkasten, waardoor het voor beiden geen sine- cure was om het werk op een normale wijze uit te voeren. Door ruimtenood gedwongen waren allerlei bij elkaar be- horende zaken uit elkaar gegroeid. De handbibliotheek was ontaard in een wirwar van kästen, waarvan de nummering alleen nog door ervaren personeel doorgrond kon worden. Hele groepen kästen waren verplaatst naar de kelder, waar door overzicht en beschikbaarheid van kaarten en naslag- werken letterlijk ver te zoeken waren. Te catalogiseren kaar ten lagen op de enige overgebleven tafel, waaraan ook de bezoekers moesten werken. In de schreeuwende behoefte aan ladenkasten kon niet wor den voorzien omdat er eenvoudig geen ruimte voor te vin- den was. De kaarten hadden fysiek veel te verduren in de overvolle, niet voor kwetsbaar materiaal bedoelde kästen met hangportefeuilles. Deze matige bergingsmogelijkheden 23

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 29