f Vormgeven van informatie deel I Van functie naar vorm KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN 3 M.W.H. van Elk Vormgeven is meer dan het noodzakelijk afwerken van informatie. Vorm speelt een actieve rol bij de overdracht van informatie. Vanaf het eerste moment van informatie-ontwikkeling moet rekening gehouden worden met de vormgeving. Zoeken naar een heldere vorm maakt de structuur van de inhoud beter zichtbaar. In twee artikelen zal ik trachten een aantal basisregels van het vormgeven door middel van voorbeelden duidelijk te maken. Inleiding Vormgeven is een ruim begrip. Bijna alle voorwerpen om ons heen zijn vormgegeven, de stoel waarin we zit- ten, de Computer, het belastingformu- lier enz. Het is logisch dat de vormge ving van een stoel zieh aanpast aan het doel waaraan zij moet beantwoorden. We kunnen ons ook voorstellen dat de vormgeving van een belastingformulier bijdraagt aan het gemak waarmee dit kan worden ingevuld. Dit zal ook het geval moeten zijn als we informatie in de vorm van teksten en beeiden aan de lezer over willen brengen. In het eerste deel zal ik uitleggen hoe de structuur van een verhaal door middel van vormgeving gevisualiseerd kan worden en vervolgens hoe een bruikbaar basis- stramien geconstrueerd kan worden. In het volgende deel zal ik uitleggen hoe je binnen het stramien een even- wichtige vlakverdeling kan bewerkstel ligen. Typografie wordt later apart in een kernkatern behandeld zodat ik er in dit verhaal niet te diep op in ga. Van functie naar vorm Als schrijver heb je doorgaans een vast- omlijnd beeld van het onderwerp van je verhaal. Je weet precies wat belang- rijk is en wat niet en welke onderwer- Michel van Elk, per i juli 1996 ah kartograaf werkzaam bij Dagblad Trouw te Amsterdam. pen er aan bod komen. Toch valt het niet mee om dat beeld ook op de lezers over te dragen. Je zou willen dat de lezer dezelfde accenten legt als jij, maar hoe is dat te bereiken? Figuur 1 laat een voorbeeld zien van tekstwaardering met drie soorten tekst, ieder met z'n eigen functie. Tijdens het schrijven maak je, meestal onbewust, al zo'n indeling. Het is nu de kunst om die indeling ook aan de lezer duidelijk te maken. In drie stappen wordt hier getoond hoe je dat syste matisch kunt doen. De eerste stap is het rangschikken van de funeties van tekstonderdelen in een Schema met twee be- grippen: rangorde en onderscheid. Rangorde betekent dat het ene tekstonderdeel belangrijker is dan het andere. In het voorbeeld is de titel van het hoofdstuk belangrijker dan de platte tekst. Daarom Staat de titel in het voorbeeld boven de onderscheid - onderscheid- Figuur 1. Door te bepalen of een tekstonderdeel een rangorde of een onderscheid aangeefi wordt de typografie bepaald. ^Titel van het hoofdstuk. Hier begint de beschrijving van het onderwerp. De eigenlijke tekst van een verhaal noemen we de s- lopende tekst ook wel broodtekst of platte tekst genoemd. Uitgaande van de platte tekst gaan we alle tekstonderdelen in de categorie is anders dan de platte tekst' of 'is belangrijker of minder belangrijkijk dan de platte tekst' plaatsen Citaten bijvoorbeeld moeten zieh van de platte tekst onderscheiden door een andere zetwijze of lettertype maar mögen niet belangrijker of minder belangrijk lijken. Hoofdstuktitels moeten juist belangrijker lijken dan de platte tekst. Titel van het hoofdstuk Hier begint de beschrijving van het onderwerp. De eigenlijke tekst van een verhaal noemen we de lopende tekst ook wel broodtekst of platte tekst genoemd. Uitgaande van de platte tekst gaan we alle tekstonderdelen in de categorie 'is anders dan de platte tekst' of 'is belangrijker of minder belangrijkijk dan de platte tekst' plaatsen. Citaten bijvoorbeeld moe ten zieh van de platte tekst onderscheiden door een andere zetwijze of lettertype maar mögen met belangrijker of minder belangrijk lijken. Hoofd stuktitels moeten juist belangrijker lijken dan de platte tekst 9

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 3