KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT lassen die in de oude kaartenzaal opgesteld stonden (daar- onder vele meerdelige 17c- en i8e-eeuwse atlassen, kaartboe- ken en andere bijzondere plaatwerken). Ook slaagde inven- tief magazij npersoneel erin om een overvloed van kästen met een diepte van 30 cm zo te koppelen dat er extra kästen van 60 cm diepte gecreeerd werden. Vele, tot dan toe staan- de, atlassen wist men zo liggend onder te brengen. De fysie- ke kant van de zaak - zorgvuldig gepland - was voor de boe- ken en atlassen snel opgelost, de administratieve nasleep zal nog lang voelbaar zijn. Klimatisering en lichttoetreding Een van de meest essentiele tekortkomingen van de aange- wezen ruimten was de ontoereikende klimatisering. De ma- gazijnruimte was verre van optimaal en de voormalige per- soneelsruimten van de afdeling Informatisering, siecht ge'i- soleerd, met ramen en buitendeuren, waren nog erger. In overleg met en uitgewerkt door deskundigen van de Dienst Bouw en Huisvesting werd een plan gemaakt om de klima tisering beter onder controle te krijgen. De ruimten met een magazijnfunctie kregen een zware installatie voor lucht- behandeling en voor alle buitenmuren en eventuele ramen werd een 15 cm dikke isolatiewand gezet. De kaartenzaal zelf werd aangesloten op het bestaande luchtcirculatie-sys- teem met een wat grotere tolerantie, zoals voor de overige studiezalen. Speciale dubbele beglazing en extra zonwering moeten extreme waarden tot een aanvaardbaar minimum beperken. In het extra magazijn werd, in het kader van een totale aanpassing voor dat gebouw, de bestaande luchtbe- handelings-installatie uitgebreid. De afstelling is bepaald op een temperatuur van i8°C bij een relatieve luchtvochtigheid van 50%. Aan de verschillende ruimten moesten uiteenlo- pende eisen gesteld worden met betrekking tot de aard en intensiteit van het licht. Waar was daglicht nodig en waar was kunstlicht voldoende, wat moest de kwaliteit zijn van dat licht? Teveel en te schadelijk licht Staat op gespannen voet met de conservering, te weinig licht, gekleurd licht of kunstlicht verhindert een optimale raadpleging van kaarten. Om in de eigenlijke kaartenzaal, de raadpleeg- en perso- neelsruimte, een goed daglicht te hebben werd van de gele- genheid gebruik gemaakt om de nieuwe aanbouw aan de noordzijde over de gehele breedte te voorzien van een glas- wand. Om teveel ongewenste schaduw op de naburige Lut- herse Kerk/Aula van de Universiteit te vermijden werd een deel van het dak schuin aflopend gemaakt en eveneens voorzien van glas. Zo treedt ook daglicht toe van bovenaf. Om zijwaartse zoninval in de kaartenzaal te voorkomen, dan wel te minimaliseren, werden verticale vlakken haaks uitstekend boven deze raampartij geprojecteerd. Het dub bele glas, dat van een extra coating voorzien is, laat (prak tisch) geen uv-licht door. De ramen aan de zonnige west- kant kregen bescheiden afmetingen en extra zonwerende ei- genschappen. Alle overige ruimten, inclusief de magazijnen, zijn geheel of gedeeltelijk afhankelijk van kunstlicht. uv- arme TL-buizen zijn daar toegepast om verschieten van pa- pier en van ruggen van de boeken zo goed mogelijk tegen te gaan. Inventaris en speciale voorzieningen Behalve oud en versleten was de inventaris in de oude kaar- 1996-xxn-i tenzaal op inventieve wijze steeds ver- der aangepast aan het chronische ruimtegebrek. In de nieuwe kaarten zaal moest de verloren gegane functio- naliteit en duidelijkheid hersteld wor den. De complete inventaris werd ver- nieuwd. Er was weer ruimte beschik- baar om naast een läge leestafel een royale hoge kaartenrafel met verstelba- re krukken in te passen, geschikt voor zittende en staande raadpleging. De leestafel biedt accommodatie aan vier personen. Afhankelijk van het ruimte- beslag kunnen aan de kaartentafel 4 6 personen plaatsnemen. Het inventa- risplan Steide de elektrotechnici in Staat om in een vroeg Stadium de be- kabeling voor het computernetwerk en elektriciteit zo te plannen dat de aan- sluitpunten precies onder de raad- pleegtafels terecht kwamen. Ideaal voor de moderne, geautomatiseerde kaartgebruiker. De personeelszone werd van de rest van de zaal afgeschei- den door een royale balie. In de balie zijn vele elektronische snufjes inge- bouwd waaronder computeraansluitin- gen, intercom, alarm en telefoonaan- sluitingen. Een extra groot bureau in deze zone maakt het catalogiseren van kaarten fysiek een stuk eenvoudiger dan voorheen. De grote ladenkast, op twee stappen afstand, bevat te beschrij- ven kaarten en kaarten die anderszins in bewerking zijn. Daar liggen ook ge- reserveerde kaarten te wachten en kaarten die naar het magazijn terug of naar de reproduktie-afdeling moeten. Door het open karakter van deze zone is optimaal toezicht en communicade mogelijk. Gesprekken kunnen plaats- vinden in de door glas van het geheel afgescheiden kamer van de conserva- tor, die er achter ligt. De handbiblio- theek, bestaande uit veelgevraagde en niet-zeldzame boeken en atlassen (waaronder veel facsimile-uitgaven), is ondergebracht in tien kästen van 40 cm diep voor staande boeken en zeven eenheden van 60 cm diep voor liggende boeken (meest atlassen en plaatwerken). De bibliotheek is diago- naal naast de raadpleegzone geplaatst. De kleine staande boeken het dichtst bij de leestafel, de grote liggende wer ken nabij de grote kaartentafel. De structuur ervan moet zo doorzichtig worden dat ook zonder raadpleging van de Computer of de oude systemati sche catalogus de belangrijkste litera- tuur en atlassen snel vindbaar zijn. De oude fichecatalogus voor de kaarten en boeken is nog steeds onontbeerlijk. Hij kreeg een plaats tegen de muur, dicht bij de entree en de leestafel. De 26

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 32