KAARTENZAAL NOOD UITGANG ruimte nlet toegankelijk I K K I K I ruimte nlet toegankelijk Installatie ruimte Installatie ruimte mimte nlet toegankelijk Installatie Ingang l kaartenzaal KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT oude wens om de nieuwste afleverin- gen van kartografische tijdschriften open op te kunnen stellen ging dankzij de nieuwe mogelijkheden eindelijk in vervulling. Voor het maken van grote zwart/wit kopieen van plano's (tot formaat aO) is het Xerox-kopieerapparaat, dat vroeger weggedrukt stond op een volle over- loop, in de kaartenzaal neergezet, waar tegenover een aflegtafel. Locatie, toegankelijkheid en be- veiliging Wat de locatie betreft was er geen keuze mogelijk. Net als de oude Kaar tenzaal is ook de nieuwe wat excen- trisch gesitueerd; weer op de hoogste etage en nu nog verder van de ingang verwijderd. Niettemin brengen snelle en dunbevolkte liften, voorbij de gar- derobe, de bezoeker comfortabel naar de Kaartenzaal in Gebouw E. De hui- dige locatie is mede ingegeven door het streven om de onderzoekscollecties 1996-xxu-i Plattegrond van de kaartenzaal. in de ub meer bij elkaar te brengen. Concentratie in een ge bouw vergemakkelijkt de beveiliging. Magazijnen, waaraan uit oogpunt van conservering overeenkomstige eisen gesteld moeten worden, zijn nu bij elkaar gesitueerd. Vanouds zijn niet alle atlassen bij de Kaartenzaal ondergebracht. Vroeger moest de gehele bibliotheek doorkruist worden om een atlas uit het centrale magazijn of uit het magazijn van de sectie Zeldzame en Kostbare Werken op de kaartenzaal te krijgen. Nu is dat een veel eenvoudiger handeling gewor den. Onder druk van bezuinigingen en veiligheidseisen is de toegang wat restrictiever geworden dan in het verleden, hoewel dat in de praktijk erg meevalt. De openingstijden van de Kaartenzaal zijn verder beperkt tot de middagen van dinsdag tot en met vrijdag, van 13.30 tot 17.00 uur. Op af- wijkende tijden is eventueel bezoek op afspraak mogelijk. Registratie is verplicht, jassen en fassen worden geweerd en naar de garderobe verwezen. Bij beperkte personeelsbezet- ting zal men altijd een gesloten deur aantreffen, die echter na melding via de intercom voor u opengaat op de aangege- ven tijden. Dit is een van de vele zichtbare en onzichtbare voorzieningen ten behoeve van de beveiliging. Stonden er vroeger vele zeldzaamheden onder handbereik, de nieuwe opzet van magazijn en handbibliotheek trekt een scherpe scheiding tussen alledaagse zaken en zeldzame en kostbare werken. Ook hier lijkt het nadeel voor bezoeker en perso- neel groter dan het is: de situering van de magazijnen van de Kaartenzaal is zodanig, dat de gewenste kaarten, atlassen of boeken vrijwel onmiddellijk beschikbaar zijn. UNIVERSTEITS BIBLIOTHEEK AMSTERDAM Atlassen Boeken Kasten Ladenkasten Magazijn (ruimte niet toegankelijk) Pohlschröder hangkasten Tafel s Tijdschriften 27

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 33