Internet en Kartografie De mogelijkheden van een nieuw medium KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT W. Bakker P. Schokker Internet; kartografische bronnen; overzicht trefwoorden Internet; cartographic sources; survey keywords Internet; sources cartographiques; etude mots-cl^s Het Internet is een 'hype'. Je kunt tegenwoordig geen blad of krant openslaan of er Staat wel iets Over het In ternet in. Vaak is dat in negatieve zin, zoals het kraken van Systemen door 'hackers' of het verspreiden van (kinder-)porno of racistische propaganda. Toch is er ookwel iets positiefs te melden. De in dit artikel be- schreven voorbeelden moeten duidelijk maken hoe kar- tografen voordeel kunnen hebben van de elektronische snelweg. De auteurs willen tevens enige ordening aan- brengen in de informatie Over het Internet die de karto- grafen sinds een kleine twee jaar vanuit diverse media overspoelt. De ordening wordt toegespitst op de visu- alisatie van geografische informatie. Ze beperken zieh tot de toepassingen die er op dit moment op het Inter net zijn. Uit de contouren daarvan kan de invloed wor den afgeleid die dit alles zou kunnen hebben op het vakgebied kartografie. Wat is het Internet? Het Internet (kortweg het Net) is de populaire term voor een omvangrijke wereldwijd computernetwerk. Het woord 'Internet' betekent letterlijk 'netwerk van nerwerken'. Het bestaat eigenlijk uit duizenden kleinere net werken, die onderling wereldwijd ver bünden zijn. Het biedt toegang tot een enorme verscheidenheid aan informa tie. Geschat wordt dat tegenwoordig meer dan 4 miljoen Computers aan het Net hangen, en dat er dagelijks zo'n slordige 40 miljoen mensen uit 77 lan- W. Bakker is mede- werker van het Image Processing Laboratory van het ITC (Postbus 6, 7500 AE Enschede, tel. 053-4874451, e- mail adres: bakker@itc.nl). P. Schokker is werkzaam als kar- tograaf bij de hoofdgroep Ruimte- lijke Ordening en Volkshuisvesting, Bureau Tekenka- mer van de Provin- cie Limburg (Lim- burglaan 10, 6229 GA Maastricht, tel. 043-3897330). den gebruik van maken. Voor aansluiting op het Internet heeft u nodig: een Computer, een modern, een telefoonaan- sluiting, kennis van de Engelse taal, een Internet-aanbieder, wat Software en... surfen maar! De aanschaf van apparatuur is niet zo'n probleem; een beetje PC (386 of beter, met 4MB maar liever nog 8mb - of meer - geheugen) is voldoende, en modems worden 00k steeds goedkoper. Minimaal is een 14K4 modern vereist van ongeveer 100 tot 150 gülden, maar voor grafische toepassingen van het World-Wide Web is toch wel een snelle 28k8 modern van tenminste 400 gülden nodig. Na het aanschaffen van de apparatuur komt de vol- gende stap: het kiezen van de Internet-aanbieder ('provi- der'). In Nederland zijn er tegenwoordig meer dan dertig actief, elk met eigen tarieven en Service. Belangrijkste selec- tiecriteria zijn: wat kost een 'Internet-uur' en is de aanbie- der te bereiken via het lokale telefoontarief. De gemiddelde prijs van een Internet-uur (exclusief telefoonkosten) be- draagt 5 gülden. Internet Software is op het Net zelf volop vrij verkrijgbaar. Echter, voordat we daar bij kunnen komen zullen we toch eerst het minimale vereiste ergens anders vandaan moeten halen! Dergelijke Software wordt vaak al bij modems aangeboden, en eventueel kan men bij de aan- bieder terecht. URL Tegenwoordig worden de plaatsen van de aangeboden in formatie zoveel mogelijk met een unieke code aangegeven. Die code heet URL (Uniform Resource Locator). Voor de verwijzingen in dit artikel wordt de URL-notatie gebruikt. Het e-mail adres 'bakker@itc.nl' wordt bijvoorbeeld ge- noteerd als url:mailto:bakker@itc.nl. De url van de nieuwsgroep sei.image.processing wordt geschreven als url:news:sci.image.processing. De home page van het itc op het Web wordt genoteerd als url:http://www.- itc.nl/. Protocollen en concepten In 1969 werd men zieh bij het Ministerie van Defensie van de Verenigde Staten pijnlijk bewust van de kwetsbaarheid van hun netwerk van Computers; als er een niet meer werk te funetioneerde het hele netwerk niet meer. Het Defense Advanced Research Projects Agency (darpa) werd aange- steld om een netwerkinfrastruetuur te ontwerpen die ge- 29

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 35