KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I platte tekst. Het citaat in het voorbeeld is niet belangrijker dan de platte tekst, maar het is wel anders en daarom in het schema naast de platte tekst geplaatst. Er is een onderscheid tussen die twee: het ene onderdeel heeft een andere functie dan het andere, maar het is niet meer of minder belangrijk. Bij tekstwaardering doe je dus niets anders dan van elk stukje tekst te zeggen 'is anders of 'is belangrijkerDe twee- de stap is de vertaling van jiinctie naar vorm: Voor elke tekstsoort kies je een typografie die de indeling van rangor- de en onderscheid duidelijk weergeeft. Bij de derde stap wordt de keuze toepast op de tekst. De vormgeving geeft de lezer duidelijke Signalen over de functie van de tekst. Leesbeweging De (westerse) mens heeft de gewoonte om een stukje tekst te lezen van links naar rechts en van boven naar beneden. Deze beweging heeft een grote invloed op de indruk die een vlakverdeling op ons maakt (figuur 2). Door de leesbe weging interpreteren we het linker verkeersbord onbewust als bergafwaarts, en het rechter als bergopwaarts. Ook ver- oorzaakt de leesbeweging een rangorde op de pagina van linksboven naar rechtsonder (figuur 3). Een ander gevolg van de leesgewoonte van de westerse mens betreff het lezen van een boek, krant of tijdschrift. Hierbij houdt de lezer het boek meestal zö vast, dat bij het omslaan van een blad steeds de rechter pagina het eerst wordt gezien. De linker bladzijde wordt pas zichtbaar wan- neer de gehele vorige bladzijde is omgeslagen. Dat is de reden waarom in de meeste boeken, ook in het Kartografisch Tijdschrift, alle nieuwe artikelen op een rechter pagina beginnen. Figuur 2. Het is duidelijk welke helling berg opwaarts is? Figuur 3. Door de leesbewe ging ontstaat er een rangorde op de pagina van links boven naar rechts onder. Titel Subtitel Kopje Tekst Subtitel Subtitel Subtitel Kopje Tekst Subtitel Kopje riT Tekst Figuur 4a,b,c,d,e. Je kunt rangorde op een pagina aange- ven door middel van de plaats op de pagina en groottel vetheid van de let ters. Een combina- tie van beide moge- lijkheden geeft het beste resultaat. In figuur 4e zieje dat het effect van de typografie zo sterk is dat het zwaarder weegt dan de plaats op de pagina. Door de hogere attentie- waarde valt het woord 'Subtitel' eerder op dan het woord 'Kopje'. Rangorde Met behulp van typografie en vlakver deling is het mogelijk om rangorde zichtbaar te maken: (plaats op de pagina) het stramien typografie Figuur 4a toont een pagina zonder op- maak. Je leest de titel weliswaar het eerst vanwege de leesbeweging, maar verder wijst niets er op dat de titel be langrijker is dan de rest van de tekst. Zeker als de verschillende kopjes door elkaar gebruikt gaan worden is er niets meer van de rangorde, die de schrijver voor ogen had, te zien. De plaats op de pagina van de titel, biedt mogelijkheden om de titel opval- lender te maken. Daarvoor kunnen we gebruik maken van de leesbeweging. De leesbeweging geeft de pagina immers een rangorde van links naar rechts. We kunnen daarom minder belangrij- ke onderdelen iets naar rechts plaatsen. (figuur 4b). Typografie biedt de beste mogelijkhe den om rangorde weer te geven. Je kunt de titel opvallender maken door de grootte en vetheid van de letters te varieren (figuur 4c). Gebruik je typo grafiein combinatie met plaats op de pagina dan wordt het geheel nog dui- delijker (figuur 4dl Het effect van grote en vette letters is sterk. Zelfs zo sterk, dat het zwaarder weegt dan plaats op de pagina Dit be- tekent dat je rangorde kunt aanbren- gen, zonder dat je aan een strakke vlakverdeling vastzit. In figuur 4e zie je dat het woord 'Titel' onderaan de pa gina eerder gezien wordt dan het woord 'kopje' boven aan de pagina dankzij de hogere attentiewaarde. Je moet er overigens wel rekening mee houden dat het verschil in grootte tus sen de letters met het 00g zichtbaar moet blijven: maak de verschillen niet te klein. Onderscheid Teksten die onderscheiden moeten worden van andere soorten kunnen zijn: inleidingen, citaten, beschriften, voorbeeldteksten, opdrachten of een enkel woord. Van alle middelen die ty pografie en vlakverdeling bieden, zijn er een aantal geschikt om onderscheid weer te geven. interlinie regelbreedte kolomindeling lettersoort 10

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 4