Woordenlijst KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I Subway navigator Voordat men van plan is de metro te nemen kan men de route plannen met de Subway Navigator. Het sys- teem bevat gegevens van meer dan 60 grote Steden van de hele wereld, inclusief Amsterdam. url:http://metro.jussieu.fr:ioooi/. Xearth Een leuke bron. Hiermee ziet men als het wäre de Aarde vanuit de ruimte. Onder andere de positie en de zonne- stand kunnen worden gekozen. Heiaas zijn hier slechts twee objecten zichtbaar: water en land. URL:http://ww- bprc.mps.ohio-state.edu/xearth/xearth.html. Mapper Dit is een grafische interface voor geografische informa- tie. Mapper verzorgt de communicatie tussen databases en het Web. url:http://aurora.esri.utah.edu/map- cgi-bin/mapper. py. Account Een toegewezen naam en wachtwoord voor een speci- fieke Computer. Applet (letterlijk: kleine applicatie) Een programma geschreven in de Java programmeer- taal. Anonymous ftp Een vrij te gebruiken FTP-account. Archie Het zoeksysteem voor bestanden die beschikbaar zijn via anonymous ftp. Autoreferencing Het automatisch creeren van hyperlinks. Browsen Bladeren in hypertext op het Web. Ook wel surfen ge- noemd. (Web)-Browser Het client-programma voor het World Wide Web. cgi Common Gateway Interface) Een set definities voor het creeren van Gateways (poor- ten) naar het Web. CGl-script Een programma dat de communicatie naar een bepaal- de informatievoorziening (bijv. queries aan en Output van een database) vertaalt naar het Web. Clearinghouse Een organisatie die dient als doorgeefluik voor infor- matie. Hoewel nog maar weinig mensen Mosaic gebruiken heeft het programma veel invloed gehad. Meer nog dan bijvoor- beeld de eerste tekstverwerkers, zoals WordStar. Het heeft de drempel tot het Internet verlaagd; in een oogwenk waren er, in plaats van honderdduizenden, tientallen miljoenen gebruikers. Het Web heeft het Net opgeslokt. En er is nog geen teken van verandering hierin. Het Web barst uit zijn voegen; eerst verdubbelde het elke 53 dagen, nu ligt dat nog altijd op 150 dagen! Is het Web dan echt iets nieuws? Nee, computernetwerken bestaan al enkele tientallen jaren, mooie grafische gebrui kers interfaces (gui's) bestonden al, en hypermedia wordt ook al op grote schaal gebruikt. Een nieuw facet is dat de huidige Web-clients de meeste andere protocollen ook be- grijpen. Dit laatste betekent simpelweg dat de Web-client niet alleen maar een Web-client is, maar ook een volwaardi- ge ftp, e-mail, gopher, wais, Usenet en Telnet client is, zodat met slechts een programma de meeste informatie- bronnen op het Internet kunnen worden aangeboord! Wan- neer men spreekt Over het Internet bedoelt men dan ook ei- genlijk het Web. De afspraken voor het Web zijn vastgelegd in het Hyper- Text Transfer Protocol (http). Verder bestaat er een defini- tie voor het creeren van gateways op het Web, de zoge- naamde Common Gateway Interface (cgi), die het moge- lijk maakt om zelfs heel andersoortige informatiebronnen aan te bieden op het Web. Zo zijn er gemakkelijk gateways te bouwen naar bestaande databases; het Web dient dan als een kant-en-klare buitenkant voor de database en de infor- matie is wereldwijd beschikbaar. De kracht van het Web is dat het al die dingen in zieh verenigt en daarmee hele nieu- we interessante mogelijkheden biedt! Hypertext hoeft niet in opeenvolgende wijze gelezen te worden; de gebruiker kan, met een druk op de knop, hyperlinks volgen en op die manier door de hypertext pagina's bladeren (browsen). Web-clients worden ook wel browsers genoemd. Hyperme dia documenten bevatten niet alleen tekst, ze kunnen ook geluid, plaatjes en filmpjes bevatten. De plaatjes zelf kun nen weer hyperlinks naar geluid of tekst vormen. De stan- daard taal voor het creeren van hypermedia documenten op het Web is de HyperText Markup Language (html). Het is een broertje van de Standard Generalized Markup Langu age (sgml), dat veel wordt gebruikt in de huidige generatie tekstverwerkers. html gebruikt de urls voor het represen- teren van de hypermedia links en andere Internet diensten. Hiermee kan vrij wel elke file of dienst, waar dan ook op het Net, worden aangeduid. World Wide Web Wanderers, Spiders and Robots Het is bijna vanzelfsprekend dat er voor het Web ook pro- gramma's bestaan die op eigen houtje Webland kunnen doorkruisen. Dit zijn de zogenaamde Web Wanderers, Spi ders en Web Robots. Sommige mensen vinden ze fantas tisch, andere verafschuwen ze. Hoe dan ook, ze bestaan! En hoewel ze misschien ooit ontstonden voor hongerige infor- matiezoekers, worden ze meer en meer gezien als gereed- schap voor automatische informatie-vergaring, en als hulp bij het beheren van grote hypermediabestanden. Lycos Inc. bijvoorbeeld heeft 91% van alle Web-pagina's in kaart gebracht, en biedt daarop een krachtig zoekmechanis- me, waarmee informatie snel kan worden gevonden. De url van Lycos is url:http://www.lycos.com/. Lycos is af- 35

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 41