KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I kjunkmail', ongewenste advertenties per e-mail. Overigens wordt daar al met redelijk succes tegen geageerd, zie de 'Blacklist of Internet Advertisers' op: url:http://math-www.uni-pa- derborn.de/-axel/bl/. De faq van de nieuwsgroep 'net-abuse' url:news:- news.admin.net-abuse is te vinden op: url:http://www.bluemarble.- net/-scotty/nana.html. Het kan ook leiden tot Internet-geld, 'pay-per- view', online Shopping enz. Bijvoor- beeld, bestel je 'Create Your Own' pizza bij de Pizza Hut: url:http:/- WWW.PIZZAHUT.COM Conclusie: De invloed van het net op de kartografie Gezien het voorgaande is de richting waarin het Internet zieh zal ontwikke- len nog vaag. Duidelijk is dat het Web volop in beweging is. Wereldwijde net werken bestaan hooguit 30 jaar, en het Web is er pas 6 jaar. Wat dat betreft bevinden we ons nog ergens in de Middeleeuwen! Wie weet wat er alle- maal mogelijk zal zijn. Sommigen gaan zo ver om te beweren dat (in te- genstelling tot de ruimtelijke expansie- drifit) de mens op dit moment eerder een implosie doormaakt: het Net heeft een eigen bewustzijn en het gevaar be- staat dat we ons eigen 'ik' zullen verlie- zen in een gehele mensheid. Het is ook zeer goed mogelijk dat de populariteit van het Net zijn eigen dood zal zijn; net zoals dat gebeurde met de 27MHz CB (Citizen Band of 'bakkie'), dat door zijn populariteit in sommige gebieden praktisch onbruikbaar werd. Gezegd moet worden dat de ontwikke- lingen op het Net hand in hand gaan met andere ontwikkelingen, zoals de publikatie van digitale atlassen op de compact disk [3]. Feit is in ieder geval dat er geheel nieuwe manieren gevon- den worden om gegevens te distribu- eren en te representeren. We kunnen dus ook voor wat betreft de visualisatie van ruimtelijke gegevens nog een paar verrassende revoluties verwachten. Iets voor kartografen om scherp in de gaten te houden! En om het Web te kunnen begrijpen moet je gewoon meedoen. Wie meer informatie wil kan online een aantal gidsen ophalen (4. 5> 6]. Ondertussen is het Net al zeer bruik- baar als middel om contact te houden met collega's over de hele wereld. De vrije informatie-uitwisseling op het Internet doet de vraag naar informatie toenemen. Dit werkt versnellend op de ontwikkeling van standaards voor metadata, voor de gege vens zelf en mogelijk ook op het verwerken ervan. De kracht van het Web is interactie, multimedia, communica- tie en informatie. Het Internet kan worden gezien als een enorme vraagbaak, die - soms met enige inspanning - geen vraag onbeantwoord zal laten. Noten en Literatuur De schrijvers van dit artikel zijn Heiko Krassin zeer erkentelijk voor het opzetten van een eerste prototype World Wide Web Server voor het ITC, waarvan zij veel geleerd hebben. [1] Hughes, Kevin (1993), Entering the World-Wide Web: A Guide to Cyberspace. Honolulu Community College. [2] Treibnig, G. (1995), The ESA Earth Observation Guide and Directory Service. In: Mather, Paul M. (Ed.), terra 2: Understanding the Terrestrial Environment. John Wiley Sons Ltd, pp. 129-139. [3] GIS Europe (december 1995), themanummer Digitale Atlassen. [4] earn organisatie (mei 1994), Guide to Network Resour- ce Tools. Beschikbaar via url:mailto:listserv@earn- CC.EARN.NET. [5] Gaffin, A. J. Heitkötter (februari 1994), Big Dummy's Guide to the Internet. Beschikbaar op url:ftp://ftp.eff.- ORG/puB/NET_iNFo/Big_Dummy/bigdummy.txt. [6] Kehoe, Brendan P. (januari 1992), Zen and the Art of the Internet, A Beginner's Guide to the Internet. Eerste editie. Beschikbaar op /url:ftp://ftp.eff.org/pub/- Net_info/Guidebooks/Zen_and_Internet/. Summary W. Bakker P. Schokker - Cartography and Internet Keywords: Internet; cartographic sources; survey The article Starts with an introduetion to Internet. The char- acteristics of this new medium are described, with particular attention for the dijferent tools that are currently available. It then sketches some developments with respect to geographic in- formation on the net'. This part might be relevant for GIS usersincluding cartographers. Finally a tentative conclusion is drawn about the impact of Internet on cartography. Resume W. Bakker P. Schokker - Cartographie et Internet Mots-cles: Internet; sources cartographiques; etude Larticlepresente d'abord La description des caracteristiques de ce nouveau media et en particulier des differents moyens d'acces qui sont actuellement disponibles. Ensuite, il esquisse les developpements sur le reseau des informations geographiques: cette partie de l'etude peut interesser les utilisateurs du SIG, y compris les cartographes. Enfin, titre de conclusion est analyse l'impact quepourrait avoir Internet sur la cartographie. 43

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 49