KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN Onderscheid op de pagina Onderscheid op de pagina Onderscheid op de pagina Onderscheid op de pagina Door tekstregels extra interlinie te geven kan onderscheid verkregen wor den. Het onderscheid wordt nog dui- delijker als extra interlinie in combina- tie met een ander lettertype gebruikt wordt (figuur 5a). Door de regelbreedte te veranderen van bijvoorbeeld blok- zetsel naar gecentreerde tekst wordt een goed onderscheid verkregen (fi guur 5b). Het veranderen van de ko lomindeling is 00k een goede manier om onderscheid aan te geven. In het figuur 5c krijgt het blokje tekst behalve onderscheid, 00k een grote attentie- waarde doordat links en rechts veel wit is gebruikt. Dat is minder het geval in figuur 5d. Minder opvallend voor het gebruik van onderscheid zijn regelval en lettertype. Regelval en lettertype veranderingen kun je beter niet zomaar zonder ande re middelen gebruiken. De meeste le- zers zullen niet direct opmerken dat dit stukje tekst linkslijnend is in plaats van uitgevuld. De meningen over de mogelijke com- binaties van lettertypen lopen nogal uiteen. Kies in ieder geval combinaties die duidelijk van elkaar verschillen (zelfs dan zullen de meeste lezers het niet in de gaten hebben). Is het je op- gevallen dat dit tekstblokje anders is? Figuur $a,b,c,d. Verschillende me- thoden om onder scheid tussen di verse tekstsoorten aan te hrengen. kopwit (3) staartwit (5) Bladspiegel opzetten Na het vaststellen van de typografie begint de opzet van de bladspiegel en de zetspiegel. De zetspiegel is het gedeelte van het blad dat bedrukt gaat worden. De bladspiegel is de stand van de zetspiegel op het blad met inbegrip van de witruimtes daaromheen. Uitgangspunt voor de bladspiegel is uiteraard het papierformaat. Het papierformaat kun je meestal niet zelf kiezen. Papier wordt geleverd in een aantal standaard formalen en het hangt van de drukpers af welk formaat het meest efficient gebruikt kan worden. Plaats de zetspiegel op het optisch midden van het papier, dat is iets boven het meetkundig midden. Een vlak dat pre- cies in het meetkundig midden van een pagina is geplaatst lijkt naar beneden te zakken. Je krijgt in de regel een goede bladspiegel als je ervoor zorgt dat de verhouding kopwit- staartwit ongeveer 3 5 is. Het midden van de zetspiegel ligt dan in het optisch midden. Het rugwit en het snijwit kun je gelijk verdelen (figuur 6). De exacte maten van de zetspiegel kun je pas bepalen nadat je de kolomindeling en de broodletter met bijpassende in terlinie (regelafstand) gekozen hebt. Maak daarom alleen een voorlopige opzet. De uiteindelijke afmetingen, tot op de millimeter of punt nauwkeurig, leg je later vast. Stramien Regelmaat bereik je door gebruik te maken van een stra mien. Een stramien is de basis-vlakverdeling voor het gehele boek. Het stramien is als het wäre een lege plattegrond voor alle pagina's. De lijnen geven aan waar later de grenzen van plaatjes en teksten liggen. Je kunt meerdere kleine vlakken, samenvoegen tot een groter vlak. Op deze wijze keren de- zelfde lijnen en witruimtes regelmatig terug terwijl je toch kunt afwisselen in de grootte van de illustraties (figuur 7). Verticale indeling in kolommen Binnen het stramien kies je een kolomindeling. De meest eenvoudige indeling is een kolom, even breed is als de zet spiegel. Deze indeling heeft als nadeel dat de illustraties moeilijk tussen de tekst zijn te plaatsen. Illustraties zijn meestal smaller dan de zetspiegelbreedte. Je kunt de illustra ties onveranderd tussen de tekst plaatsten en de ruimte er- naast open te laten. De overblijvende witte vlakken versto- ren het evenwicht (figuur 8a). Een mogelijkheid is de illus traties uitvergroten tot ze even breed zijn als de kolom. Dit geeft geen mooi resultaat. De meeste illustraties zijn ont- worpen voor een bepaald formaat, en je kunt ze niet zonder schade te veel vergroten of verkleinen. Daar komt nog bij Figuur 6. Door bij de witmarges de verhouding 3:3 toe te passen ontstaat er een zetspiegel die zieh optisch in het midden van het blad bevindt. Figuur 7. De basis- blokken geven aan waar de grenzen van plaatjes en tekst kunnen liggen. 11

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 5