De Atlas Natuurmonumenten de lange wordingsgeschiedenis van een Studentenatlas KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I B.J. Köbben kaartgebruik; kaartredactie; praktijk map use; map editing; applications utilisation de cartes; redaction cartographique; application TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES In de opleiding Kartografie aan de Universiteit Utrecht wordt al jaren lang aandacht besteed aan de atlaskarto- grafie. Tijdens het praktische deel van het onderwijs maken de Studenten gezamenlijk een kartografisch pro- dukt. De hier besproken Atlas Natuurmonumenten is een dergelijk produkt. Dankzij een studiedag van de werkgroep Kartograhsche Produktietechnieken kon deze atlas gedrukt worden. U treft hem als bijlage aan bij dit nummer van het KT. De geschiedenis In de opleiding Kartografie aan de Universiteit Utrecht wordt al jaren lang aandacht besteed aan de atlaskar- tografie. Dat gebeurt in een theore tisch onderdeel, waarin hoorcolleges en literatuurstudie de hoofdrol speien, maar 00k in een praktisch onderdeel. Hierin maken de Studenten gezamen lijk een kartografisch produkt. Dat kan een kaartblad zijn of een compleet atlasje. Lange tijd is het de gewoonte geweest de resultaten met het Karto grafisch Tijdschrifi mee te sturen. Het laatste is dat gebeurd met het atlasje De Europese Gemeenschap: Hoe bestaat het?, dat bij KT 1988.XIV.4 was gevoegd. Sinds die tijd is het stil geweest... Dat wil niet zeggen dat de Studenten in de tussentijd niets gemaakt hebben. Maar door diverse oorzaken heeft het practi- cum sindsdien nooit tot een gedrukt produkt geleid. Zo zijn er groepen ge weest die door afvallen van Studenten het practicum niet afgerond hebben en 00k strooide de actualiteit soms roet in het eten: Je zult maar een atlasje over de verschillen tussen brd en ddr aan het maken zijn als plotseling de Muur valt! Bovendien is het voor de vak- groep steeds moeilijker gebleken om Barend Köbben is werkzaam bij de vakgroep Kartogra fie van de Universi teit Utrecht (Post bus 80115, 35°8 TC Utrecht, tel. (050) 2552086; e-mail0 b. kobben @frw. ruu. nl) geld boven tafel te krijgen om het eindprodukt te drukken. Weliswaar zijn de huisdrukkerijen van itc en tu Delft in het verleden zo vriendelijk geweest om tegen kostprijs te werken, maar zonder financiele hulp van derden is publika- tie moeilijk te realiseren. Ondertussen is het accent van het practicum verschoven: steeds vaker kiezen Studenten er voor om niet naar een ge drukt produkt te werken, maar naar een elektronische vorm van publikatie. Zo wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een multimedia presentatie over een drietal aspecten van de Nederlandse Spoorwegen (de ontwikkeling van het lij nennet, de bouw van de Willemstunnel in Rotterdam en de Betuweroute). Een andere groep is net begonnen met de realisatie van een presentatie over de Hollandse Waterlinie op het World Wide Web. Toch ligt er nu weer een ouderwets' gedrukt atlasje voor u, de Atlas Natuurmonumenten (dit atlasje is als bijlage bij dit KT gevoegd). De oorsprong van deze atlas ligt al een aantal jaren terug, maar pas onlangs is hij uiteindelijk afgemaakt. Eind 1992 zijn zeven Studenten begonnen met het opzetten van deze atlas, met het idee een overzicht te geven van de ontwikkeling van de natuur in Nederland aan de hand van de activiteiten van de Vereniging Natuurmonumenten. Er werd contact gezocht met Natuurmonumenten, waar men enthousiast was en gegevens beschikbaar Steide, maar geen toezeggingen kon doen over mogelijke steun op het finan ciele vlak of bij publikatie (in bijvoorbeeld het blad van de Vereniging). Gedurende de volgende maanden werd voort- varend verder gewerkt, maar werd tegelijkertijd duidelijk dat Natuurmonumenten niet meer dan gegevensleverancier zou zijn. Dat leidde ertoe dat de atlas op zeker moment vrijwel af was maar niet leek te kunnen worden geprodu- ceerd. Vervolgens hebben de bestanden lange tijd liggen verstoffen en zijn de meeste van de betroffen Studenten inmiddels af- gestudeerd. Tot in 1995 de werkgroep Kartografische Pro duktietechnieken van de nvk de studiedag KARTOTECH3' organiseerde. Op deze studiedag zouden de gastheren, de bedrijven Mahez bv en True Colours Nederland bv, een de- monstratie geven van de door hen geboden mogelijkheden 45

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 51