ATLAS NATUURMONUMENTEN Vakgroep Kartografie FRW, Universiteit Utrecht 46 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I natuurmonumenten van filmuitdraai en kleurendruk. Waar het echter nog aan ontbrak was een zinvol produkt om te drukken, iets wat de verzamelde kartografen zou aanspreken en, belangrijker misschien nog, op zeer körte termijn beschikbaar was. Zo kwam de Atlas Natuurmonumenten weer boven tafel en be- leefde zijn uitgestelde premiere. De bestanden zijn op film in kleurscheidingen uitgedraaid en ter plekke op de studie- dag gedrukt en uitgereikt aan de aanwezigen. Bovendien is nog een voldoende groot aantal bijgedrukt om de lezers van het kt een exemplaar te kunnen aanbieden. De atlas De atlas bestaat uit zestien pagina's, met achttien kaartjes en vijf diagrammen. Alles is getekend met behulp van het te- kenprogramma FreeHand en daaruit zijn direct de films voor kleurscheidingen uitgedraaid. Ofschoon de makers grote vrijheid gekregen hebben bij het ontwerpen van de kaarten, is er wel sprake van een gezamenlijke opmaak. Zo is een aantal kleuren gestandaardiseerd (bijvoorbeeld van water en achtergronden) en komt in detailkaarten steeds een overzichtskaartje voor met daarop de locatie van het be- handelde gebied. Door de plotseling opgedoken gelegen- heid om het atlasje te drukken was jammer genoeg geen tijd meer voor de gebruikelijke kleurenproef en laatste correc- ties, waardoor de oplettende lezer nog een groot aantal foutjes zal kunnen ontdekken. Zo loopt de tekst in sommi- ge gevallen te dicht längs kaarten of zelfs door andere tekst heen en ontbreken nog Symbolen en teksten. De atlas begint met het belang aan te geven van Natuurmo numenten: Uit de kaart 'Natuurmo numenten en haar leden' blijkt er in Nederland minstens per vijftig inwo- ners iemand lid te zijn. Vooral de laat ste jaren is de groei van het aantal leden opvallend. In 1992 verdubbelde dat vrijwel. Opvallend is verder de re- latief grote aanhang in de Randstad- provincies. Dat natuurbescherming een duidelijke noodzaak is blijkt uit de drie kaartjes op pagina 4, die aangeven dat het natuurlijke landschap in Ne derland steeds zeldzamer wordt. De belangrijkste manier waarop Natuur monumenten dat natuurlijk landschap probeert te beschermen is door het aankopen van terreinen, weergegeven op pagina 5. Wat vooral opvalt is de grote hoeveelheid aankopen in Zee- land en Limburg in de laatste periode. Omdat juist daar in het verleden wei nig gebieden waren aangekocht, lijkt dit op een inhaalrace. Op pagina 6 wordt geprobeerd de Nederlandse situ- atie in Europees perspectief te plaat- sen. Bij deze kaart was vooral de term 'beschermd natuurgebied' een pro- bleem, omdat daar geen eenduidige definitie van bestaat. Sommige landen kennen pas sinds kort een officiele be- schermende Status voor veel van hun natuurgebieden, zoals bijvoorbeeld in het staafdiagram bij Frankrijk te zien is. Nederland doet het in vergelijking met zijn buren zo siecht nog niet en opvallend is verder dat Ierland en Griekenland, door de meeste mensen toch als behoorlijk 'natuur-rijk' gezien, maar weinig aan wettelijke bescher- ming doen. Nationale grenzen kunnen een belemmering vormen voor natuur- beschermers, zoals op pagina 7 wordt uitgelegd. Soms loopt een natuurge bied 'grenzeloos' door, zoals in de Pla- teaux, waar een gezamenlijk beheers- plan is opgesteld. Maar 00k dan bedr- eigen 'buitenlandse' invloeden de na- tuur vaak nog, zoals de chemische in- dustrie in Lommel of de geplande kerncentrales bij Emden. Pikant detail is het bij weinigen bekende grenscon- flict dat hier nog steeds bestaat: Duits- land meent op een veel groter deel van de Dollard aanspraak te kunnen maken dan de Nederlandse overheid terecht vindt. In de kaart op bladzij- den 8 en 9 wordt een overzicht gege- ven van alle gebieden van Natuurmo numenten. Er is geprobeerd elk gebied met behulp van verschillende kleuren een typering te geven, die de over- heersende natuurwaarde aangeeft. Daarnaast geeft de grootte van de cir- kels de gebiedsgrootte in hectaren aan. Bij de grootste gebieden is 00k de

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 52