KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I naam aangegeven. Dit is overigens een van de kaarten die te lijden heeft gehad van het plotseling drukken van de adas. Sommige namen zijn nog niet ingevuld en de rivier de Maas ont- breekt nog. Het tweede deel van de atlas behandelt een aantal specifieke projecten van Na- tuurmonumenten. Als eerste is er de zorg voor trekvogels. De kaarten op pagina 10 geven aan, dat ten behoeve hiervan een groot aantal maatregelen in de verschallende gebieden wordt ge troffen. Bovendien is nog weergegeven over welke vogelsoorten het met name gaat. Pagina n behandelt het plan Goudplevier, een ambitieus plan om een groot landbouwgebied in Drenthe om te vormen in natuur. Heel aardig zijn de twee 'plakjes' landschap die de toestand voor en na de realisatie van het plan weergeven. Jammer genoeg zijn ze wat klein uitgevallen. In een re- cent onderzoek is de mogelijkheid van herintroductie van de lynx bekeken. Uit de kaart op pagina 12 blijkt dat de werkelijkheid van ons volle land een flinke streep door de rekening vormt. Om een levensvatbare lynxenpopulatie te onderhouden, zou het hele gebied op de kaart een aaneengesloten bos moeten worden. Ook de kaarten op pagina 13 laten nog eens de benarde si- tuatie van de natuur in ons land zien. Hier gaat het om het conflict tussen de steeds uitbreidende Maasvlakte en het Voorne's Duin. Dat menselijk ingrij- pen gelukkig ook tot verbetering van de situatie kan leiden, wordt op pagina 14 verduidelijkt. Het voormali- ge werkeiland Neeltje-Jans wordt om- gevormd tot een weliswaar kunstmatig aangelegd, maar toch waardevol na- tuurgebied. De gebieden van Natuur- monumenten zijn in eerste instantie bedoeld om de natuur ter plekke te be- schermen. Maar waar mogelijk worden ze voor recreatie opengesteld, om de betrokkenheid van de mensen bij de natuur te vergroten. De kaart op pagi na 15 geeft een voorbeeld van de recre- atiemogelijkheden op zo'n terrein (Gooilust-Corversbos, bij Hilversum). Een belangrijke schakel in het contact van Natuurmonumenten met de be- zoekers van haar terreinen zijn de be- zoekerscentra. Deze worden op pagina 16 voorgesteld, met de belang- rijkste attracties en de bereikbaarheid met trein en fiets (goed voor de natuur!). Aardig van deze kaart zijn verder de figuratieve Symbolen, waaronder een zeer knuffelbaar schaap. AI met al geeft de atlas een aardig beeld van twee zaken: de toestand van de natuurbescherming in Nederland door de Vereniging Natuurmonumenten en het kartografische en creatieve niveau van de Studenten van de vakgroep Karto- grafie in Utrecht. Noot Van de Atlas Natuurmonumenten is nog een klein aantal exemplaren beschikbaar. Deze zijn gratis af te halen bij de vakgroep Kartografie (Heidelberglaan 2, Trans 11, kamer 508) of tegen verzendkosten te be stellen door 2,50 over te maken naar giro 6667790 t.n.v. Kartografie Vereniging ruu, Utrecht met vermelding van 'Atlas Natuurmonu menten'. Summary B.J. Köbben - The Atlas of Places of Natural Beauty; the long history ofa Student atlas Keywords: map use; map editing; applications Atlas cartography has for many years received attention In the cartography course given at the University of Utrecht. As part of the course, the students construct a cartographic product, which may be a small atlas. An example is the Atlas Natuur monumenten (Atlas of Places ofNatural Beauty) produced in 1992. Two things are well illustrated: the Situation concerning nature preservation brought about by the Dutch society for the preservation of places of natural beauty (Vereniging Natuur monumenten) and the level of cartographic creativity of the students of cartography at Utrecht. Recently, the opportunity arose to print the atlas, which is included as a separate enclos- ure with this issue of the KT. Resume B.J. Köbben - L'atlas des monuments naturels; la longue his- toire de la naissance d'un atlas pour etudiants Mots-cles: utilisation de cartes; redaction cartographique; applications Dans le cadre des cours de cartographie l'Universite d'Utrecht, la cartographie d'atlas occupe, depuis des annees, une place de choix. Les etudiants realisent, en commun, e.a. des projets cartographiques, tel qu'en 1992: lAtlas des monu ments naturels. Cet atlas nous donne une double image: d'une part celle de l'etat de la protection de la nature aux Pays-Bas et d'autre part du niveau de savoir-faire et de creativite des etu diants du departement de cartographie Utrecht. Suite une occasion imprevue, l'atlas a pu etre imprime et se trouve en an- nexe au present numero de la KT. 47

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 53