INTERACTIEF I996-XXII-I rectificatie KT 1995.xxi.3 - In de literatuuropgave na het artikel Stadskartografie van A.H. Verroen dient op p. 44 na (1) te wor den vermeld: Ormeling, sr„ (1985), Honderd jaar ambtelijke kaartvervaardiging in Rot terdam. Kontakten 16, nr. 5. Rotter dam: Bureau Voorlichting Gemeente- werken. berichten Tentoonstelling Kust in Kaart Jaarlijks organiseert der Stichting Pro vinciale Atlas Noord-Holland in sa- menwerking met de Stichting Kunst en Cultuur en Noordhollandse musea een tentoonstelling uit haar rijke col- lectie tekeningen, prenten en kaarten. In 1996 is het thema van de tentoon stelling de veranderende kustlijn van Noord-Holland. AI eeuwen bevechten de inwoners van Holland hun land op het water, Kustafslag, maar 00k aan- winning, bepalen het veranderend aan- zien van dit gebied. Door middel van, vaak unieke, (manuscript)kaarten, te keningen en prenten uit de Provinciale Atlas, aangevuld met materiaal uit het Rijksarchief in Noord-Holland en het Hoogheemraadschap van Uitwateren- de Sluizen in Hollands Noorderkwar- tier wordt dit zo in de belangstelling staande onderwerp in beeld gebracht. Tekeningen en prenten van verdwenen of verplaatste kustplaatsen laten zien welke gevolgen deze veranderingen voor de bewoners van de kuststrook hadden. Ook menselijk ingrijpen zoals kustbescherming, de aanleg van het Noordzeekanaal in de 19c eeuw en, zeer recentelijk, de aanleg van de dam bij Texel en de nieuwe jachthaven bij IJmuiden bepalen de vorm van onze kustlijn. Het beeldmateriaal wordt aangevuld met moderne computersi- mulaties en video's van de Rijks Geo logische Dienst en het Waterloopkun- dig Laboratorium, die dit proces van eeuwen in enige minuten verhelderen. Daarnaast zullen authentieke werktui- gen, gebruikt bij de kustverdediging en instrumenten van kartografen de expositie verlevendigen. Dr. H. Schoorl, kenner van dit historisch pro- Kaart van Egmond aan Zee uit 1718, met afbeeldingen van Egmond in de 17c eeuw. 'Platte gront van Egmont op Zee, met desselfs rys-werken tot conservaatie van de tooren en kerk aldaar door Anthony Torck als opperdirecteur aangeleght inden jaare 1718, wijl- ders gemeeten en geteekent door Johannes Rollerus, opziender van gemelte wercken en lantmeeter tot BeverwijckKopergravure, gekleurd, 171p. Uitgegeven door Wed. N. Vis- ser, [z.j.J, Amsterdam. Collectie Provinciale Atlas Noord-Holland, inv. nr. Egmond aan Zee 002 A. A*T»t frli' Ajurwysingli-vtmite plaiic-vro e.'r, I I 7 jyStM ces en de collectie van de Atlas en het Rijksarchief in Noord-Holland, Steide de tentoonstelling samen en schreef het begeleidende, lijk ge'fllustreerde boekje. De tentoonstelling is te zien van 23 mei tot en met 28 juli in 'de Dijk te Kijk', het expositiecentrum van het Hoogheemraadschap van Uitwate- rende Sluizen in Hollands Noorder- kwartier, Spreeuwendijk te Petten, en van 2 augustus tot en met 27 oktober in EcoMare, Centrum voor wadden en Noordzee, De Koog, Texel. Mercatorherdenking in Duisburg Het Mercatorjaar (1994) overdenkende moet mij nog de volgende kritische aantekening van het hart. Ter gelegen- heid van de herdenking werden op verschillende plaatsen tentoonstellin- gen van het werk van de meester ge- houden. Een van deze exposities vond plaats in het Kultur- und Stadthistori sches Museum gelegen aan de binnen- haven van de stad Duisburg, waar Mercator van 1552 tot zijn dood in 1594 woonde. Over de eigenlijke expo sitie niets dan goeds. Op overzichtelij- ke en fraaie wijze werd hier een beeld gegeven van de veelzijdige Vlaming die behalve als wetenschapper excelleerde als kalligraaf, graveur, instrument- en globebouwer. Tal van unieke objecten, bijeengegaard uit openbare en prive- verzamelingen in binnen- en buiten- land waren hier samengebracht. Deze loftuiting geldt bepaald niet voor de in vier talen (Duits, Engels, Frans en Ne- derlands) gestelde handleiding waar- mee bezoekers hun kennis Over leven en werken van Mercator konden op- frissen. De Nederlandse tekst in dit ge- schrift wemelt van de fouten en ver- raadt daardoor een onachtzame, slordi- ge behandeling. Ter staving van deze bewering volgen hier enige passages uit de handleiding. Burgemeester en ge- meentesecretaris van Duisburg willen - zo schrijven zij in hun inleiding - 'de gevestigste Duisburgers met een stadt- genoot bekent maken die tot heden een van de vooruitstekendste persoon- lijkheiden in de stadsgeschiedenis is. Hij leevde in een tijd van kentering: de middeleeuwse wereldbeschouwing ver änderte door nieuwe inzichten in na- tuur- en geesteswetenschappen. Deze procedure ging niet ronduit door en ook niet zonder moeilijkheiden'. 'Mer cator', zo gaat de handleiding verder, 'was landopmeter, wiskundiger, ster- renkundiger en een van de belangrijk- ste universeel geleerden van het 16. eeuw'. Op de tentoonstelling 'zal een

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 54