KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I kijkje op het dagelijkse leven van het 16. eeuw niet gemist worden, niet al- leen het Duisburg ter tijd van Merca- tor word veraanschouwelijk gemaakt 00k de kunst der kaartgraveuren en böekdrukkers word gepresenteert'. Uit deze aanhalingen blijkt wel dar de zorgvuldigheid waarmee de tentoon- stelling te Duisburg is geconcipieerd zieh niet heeft uitgestrekt tot de sa- menstelling van deze handleiding. Het moet op een uur afstand van de grens toch eenvoudig geweest zijn iemand bereid te vinden om de Nederlandse vertaling na te zien en te corrigeren. En misschien was er in Duisburg zelf op de Mercator Universiteit wel een Neerlandicus aanwezig die het onheil had kunnen voorkomen. Blijkbaar was het te veel moeite zieh daarvoor in te spannen en werd de in elkaar geflanste Nederlandse tekst zonder deskundige controle gedrukt. De directie van het achtenswaardige Kultur- und Stadthis torisches Museum, van wie een profes- sionele aanpak verwacht mocht wor den, is hier lelijk in gebreke gebleven. Meer egards voor de verwante taal van het buurland waren op hun plaats ge weest. F.J Ormeling sr. netwerk Europlanning n.v. en Suurland- Falkplan De activiteiten van het kartografisch bedrijf Europlanning n.v. in Peer, Bel- gie, zijn overgenomen door Suurland- Falkplan te Eindhoven. Europlanning was onder andere uitgever van de Stra- tenatlassen van Nederland verslagen Verslag kartotech 3 25 Oktober 1995 kartotech 3 studiedag van de werk- groep Kartografische Produktietech- nieken van de nvk, werd gehouden op 25 oktober 1995 bij de firma Mahez te Amsterdam. De werkgroep had geko- zen voor het thema Van Pre-press tot Pers, waarvoor in overleg met mede- werkers van Mahez een dagprogramma was samengesteld, waar we met genoe- gen op terugkijken (figuur 1). De firma begon in 1906 als Machine handel Enschede en Zn en was toen alleen machineleverancier. Sindsdien is er wel het een en ander veranderd. Niet alleen stelden de klanten hogere eisen, 00k de technologie kwam in een stroomversnelling. De firma moest niet meer alleen op het deelgebied van het drukwerk-proces van dienst kun nen zijn, maar moest bovendien een goede advies- en servicedienst hebben. Er worden nu opleidingen en trainin- gen verzorgd en men probeert oplos- singen te vinden waarin menskracht, materiaal en machines zijn gei'nte- greerd. Hier konden we 00k Crosfield- apparatuur zien en de nieuwe genera- tie een-, twee- en meerkleurenpersen van Roland, waaronder de Roland 300. Op deze laatste werd de wereld- kaart gedrukt, die u als bijlage bij het vorige Kartografisch Tijdschrifi aantrof. De dag werd geopend door de voorzit- ter van de werkgroep drs. Johan Smeulders, die de bezoekers welkom heette en hen introdueeerde bij onze gastheer Mahez. Hierna verwelkomde de heer Wim Kelder namens Mahez de aanwezigen en beschreef op prettige wijze de voor- geschiedenis van de firma en de situ- atie van thans. Na de huishoudelijke zaken en de programma-indeling was het woord aan de eerste spreker de heer Rob van Wanrooy (figuur 2), die sprak over de digitale component in het totale proces van de nabije toe- komst van de grafische industrie. Hij wees erop dat de werking van nage- noeg alle processen wordt gestuurd door digitale technologie. Als voor- beelden hiervan noemde hij: digitale verwerving van data, digitale verme- nigvuldiging van bestanden, digitale distributie door middel van Internet, beelddragers zoals schijven en diskettes en allerlei nieuwe digitale kabelnet- diensten. Daar alles via digitale com- municatiekanalen zal gaan en uitslui- tend digitale technologieen zullen worden aangewend, zal alles hierop voorbereid moeten zijn. Dit houdt in: het investeren in de nieuwste appara- tuur en het Scholen van personeel in de digitale technologieen. Tevens is het van groot belang dat andere zaken worden ontwikkeld, veranderd en om- schreven. Genoemd werden hier: rela- tiemanagement, produktontwikkeling en service en support. Het proces moet een vereiste voorspelbaarheid be- zitten, dat wil zeggen dat een en ander controleerbaar en beheersbaar moet zijn. Dit vereist werken met vaste strueturen, met standaardisatie volgens iso-normen, een flexibel en open Ma nagement Informatie Systeem (mis) en een Produkt Werk Systeem (pws). Mo- dulaire aanpak zal leiden tot vereen- voudiging. Dit alles betekent dat er al lerlei integraties van mediavormen tot stand dienen te worden gebracht. Da tabases en dataservers zullen basis zijn van de informatie en informatie-over- dracht. Zeker in de nabije toekomst zal 00k traditioneel drukken nog wor den gehanteerd, maar dan gecombi- neerd met digitale druktechnieken. De produktiefasen zien er als volgt uit: Figuur 1. Welkom door Johan Smeulders. ontwerp, data invoer, samenstelling van verschillende vormen voor een produkt, vormvervaardiging (film, plaat of digitale media), drukken/ver- menigvuldigen en tot slot afwerking. Hiervoor zijn logistiek en efficiency van groot belang. Daarvoor moeten pers en apparatuur optimaal funetio- neren en produktiestandaarden als 49

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 55