KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I Figuur 2. Lezing en presentatie door Rob van Wanrooy. PostScript en ansi 88 worden gei'mple- menteerd. Uitwisseling van gegevens is derhalve van bijzonder belang. De tweede lezing werd gehouden door drs. Olev Koop, vakgroep Kartografie van de Universiteit Utrecht, met als titel Electronic Publishing in de Karto grafie - De stand van Zaken. Hierin be liehne hij een beknopt beeld van de Problemen en ontwikkelingen en legde de nadruk op de conversieproblemen tussen gis en CAD-pakketten en de groeiende belangstelling voor Post script als uitwisselingsformaat. In zijn betoog maakte Olev handig gebruik van de commerciele omgeving om het pakket 'dxf to Illustrator' in onze warme belangstelling aan te bevelen. Ais model bij de demonstratiemiddag werd door de vakgroep Kartografie een bestand van de Atlas Natuurmonumen- ten beschikbaar gesteld, dat door ge- brek aan financiele middelen nog niet in druk was versehenen. (Eiders in dit KT geeft Barend Köbben informatie over dit atlasje.) Het is een gezamen- lijk produkt van Studenten uit Utrecht en is na een (noodgedwongen) gehaas te redactie door Barend Köbben in ijl- tempo in digitale vorm naar het litho- grafisch bedrijfTrue Colours gebracht voor het vervaardigen van de eind- films. Het atlasje vertoont hier en daar wel wat 'losse steken' en had bij min der haast nog wat verbeteringen kun- nen ondergaan, maar het is op zieh toch een leuke presentatie geworden. True Colours heeft ons in ieder geval een grote dienst bewezen, door de Figuur 3. De toehoorders geflitst met de digitale camera. avond voor de presentatie de voor de druk benodigde films nog te willen vervaardigen. Daarvoor is de werk- groep deze firma, met name de heer Eric van de Broek, zeer erkentelijk. De Roland 900, de drukpers gei'ntrodu- ceerd op de drupa 1995, was het cen trale thema in de voordracht van Ferd van Leeuwen (Mahez). Na een kleine historische terugblik gaf hij inzicht in het concept en de techniek van de nieuwe drukpers. Hieruit bleek dat de Roland 900 (formaat 100 x 140 cm) qua concept overeenkomt met de Ro land 700 (formaat 70 x 100 cm). Door semi- of volautomatische plaat- wisseling, een modern inlegsysteem, centrale besturing, orderdatabases en managementsystemen wordt een zo groot mogelijk rendement uit deze moderne machine gehaald (figuur 3). Met behulp van projectie en de toe- lichting van Vincent Tillemans werden de 'vitale delen' en de technische 'snuf- jes' van deze grote 'Roland-broer' (fi guur 4) aan de toeschouwers gepresen- teerd en duidelijk gemaakt. Na deze lezing volgde een door de firma Mahez aangeboden lunch die beslist naar ie- ders tevredenheid was en door het res- taurantpersoneel uitstekend werd ver- zorgd. Het middagprogramma bestond uit vier demonstraties. De deelnemers werden in vier groepen ingedeeld om alles goed te kunnen volgen. In de mooie demonstratieruimte kon men achtereenvolgens kijken naar (of soms aankomen aan): Prepress: presentatie met de Crosfield digitale camera's en Scanners, door Maurice Schakeer; Prepress 2: demo van Imposition (groot montage op Macintosh) en Fuji Color Art (proefsysteem op drukpapier), gepresenteerd door Remon Post; drukken: via plaatscanners naar de Roland 200 waarop als demonstratie de Atlas Natuurmonumenten werd gedrukt (bijlage bij dit Kartografisch Tijdschrift). Bij de drukpers viel de prima technische en grafische toe- lichting aan Ed Prince toe en in het voortraject liet Joop Putters ons de bewerking en eindcontrole van films zien; afwerken: hierbij werden ons de mo- gelijkheden van snijden, vergaren, nieten en verder afwerken op geavan- ceerde machines gedemonstreerd en enthousiast toegelicht door Peter Noorlander. Na afloop van de demonstraties was er nog een gezellig samenzijn met een hapje en een drankje. Bij deze gelegen- heid bedankte Johan Smeulders na mens de werkgroep de medewerkers van de firma en Olev Koop voor de le- 50

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 56