KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT M.A. Damoiseaux (Rijkswaterstaat, Meetkundige Dienst) presenteerde Rwsmap: een kaartgenerator die samen met Geodan wordt ontwikkeld rond ArcView2. Rwsmap is bestemd voor weg- en waterbeheerders, die zonder veel gis- of kartografie-kennis uit Are/ Info-applicaties verantwoorde stan- daardkaartjes moeten maken voor ver- gaderingen, rapporten of veldbezoek. De uniformiteit wordt bewaakt mid- dels vooraf ontworpen lay-outs en een symbolenbibliotheek. Verder wordr de beheerder begeleid door een eenvoudig kartografisch kennissysteem, dat samen met de TU-Delft wordt ontwik keld. Naast Rwsmap blijft een karto- grafische afdeling echter onmisbaar voor de produktie van hoogwaardige kaarten. Als laatste spreker gaf M.H. Stroeven (Eurosense bv, Tilburg) een overzicht van de kaartvervaardiging met gis bij Eurosense. Als basis dient vrijwel altijd een remote-sensing-beeld, dat meestal met eigen vliegtuigen is opgenomen, maar ook afkomstig kan zijn van een satelliet. Als gis wordt Arc/Info op di verse werkstations en ArcView2 op PC gebruikt. Voor de kaartopmaak werd tot voor kort het Scitex-systeem ge bruikt, maar tegenwoordig gebeurt dit geheel binnen Arc/Info en worden al- leen nog via het Scitex-systeem de films geplot. AI met al kunnen we spreken van een geslaagde themadag, gezien de grote opkomst van ruim 130 deelnemers, de levendige discussies rond de lezingen en de geanimeerde gesprekken tijdens de lunch-, koffie- en theepauzes. In dit verslag kon slechts een körte impressie van de lezingen gegeven worden. Ge- lukkig zijn de volledige teksten gebun- deld en in de NVK publikatiereeks ver sehenen als nr. 17. Deze is inmiddels aan alle deelnemers verzonden en voor andere belangstellenden verkrijgbaar voor 13,- excl. verzendkosten. Voor de wijze van bestellen zie de aankondi- ging in dit nummer (p. 55). M.A. Damoiseaux Griekse kartografendagen in Volos, 30 november - I december 1995 Met circa 100 deelnemers vonden eind november voor de tweede maal de jaarlijkse kartografendagen plaats in Volos, Griekenland, georganiseerd door de nog jonge Helleense kartogra- Pilo hl vplKH ;f i vifem 'i- \w> EÖNSKQ IYNEAP10 XAPTOrPAOJIAZ fische vereniging. Gesponsord door de prefectuur Magnesia waarin Volos valt, door soft- en hardwareleveranciers en door kartografische uitgevers was een tweedaags programma georganiseerd met in totaal 35(1) voordrachten. De formule was vergelijkbaar met die van de British Cartographic Society: het hele scala van het vak, van de geschie- denis van de kartografie tot en met kleurenleer en elektronische atlassen werd behandeld. En dat gebeurde op niveau (voor uw verslaggever werden een aantal voordrachten simultaan ver- taald). Er was wel een speciaal thema: karto grafie en didactiek, en dat leidde ertoe dat ook een aantal aardrijkskundelera- ren en pedagogische autoriteiten deel- namen aan deze kartografendagen. Er werd een nieuwe, geheel met de Com puter geprodueeerde Griekse schoolat- las gepresenteerd, en twee van de vijf zittingen waren aan educatieve onder- werpen gewijd: voor deze bijeenkomst waren de kaartjes in Griekse school- boeken speciaal onder de loep geno- men, de rol van kaarten bij zowel aard- rijkskunde- als geschiedenisonderwijs was nagegaan, en er werd tevens be- sproken hoeveel kartografie-onderwijs het leervak aardrijkskunde moet bevat- ten, en hoeveel toekomstige aardrijks- kundeleraren van de kartografie moe ten weten. Hetzelfde thema werd ook met moder ne technieken benaderd: het gebruik van Gis-systemen bij het geografie-on- derwijs, het gebruik van Computers bij I996-XXII-I aardrijkskundelessen op de lagere en middelbare school, en natuurlijk edu catieve Software en de mogelijkheden die Internet biedt. De Computer blijkt de grote gelijkmaker te zijn: het is ver- wonderlijk om te zien hoe ook landen zonder recente kartografische traditie zoals Griekenland dankzij de Compu ter en Internet de achterstand bliksem- snel kunnen inhalen. In Spanje bleek in de zomer van 1995 tijdens het ica- congres iets vergelijkbaars. Behalve aan opvoeding en scholing kwam ook de bijdrage van de karto grafie aan andere aspecten van de sa- menleving aan de orde, zoals de in Griekenland zelf gemaakte toeristen- kaarten, kaarten voor verkeerslessen op school en kaarten voor blinden. De door de ica gepousseerde Barbara Petchenik prijsvraag, voor kinderen om zelfgemaakte wereldkaarten in te sturen, bleek ook in Griekenland ge weidig aangeslagen en een goed breek- ijzer voor de kartografie om een voet tussen de deur te krijgen. In het kader van de geschiedenis van het vak werden nieuwe opvattingen over de wederwaardigheden van de manuscripten van Ptolemeus behan deld, de kartering van de Peloponnesos door Venetie (tot voor kort geheimge- houden in Oostenrijkse archieven) en de ontwikkeling van kaarten op Griek se postzegels. Maar ook authoring-pro- gramma's om voor toeristen elektroni sche beschrijvingen van cultuurschat- ten zoals oude kerken te vervaardigen kwamen aan de orde. In de slotzitting over technische onderwerpen ging het over expertsystemen, het gebruik van fractals bij automatische generalisatie, en het verschil tussen visuele waarne- ming van Symbolen en hun mechani sche meting. Bij de sluiting werden prijzen uitge- reikt voor de twee beste scripties van het afgelopen jaar (een van de twee laureaten vertelde me later aan tafel dat ze desondanks de kartografie had verlaten: ze had haar hart verloren aan het eiland (los) dat ze als haar scriptie- opdracht had moeten karteren). Bij dit congres was er ook veel belang- stelling van verwarne groepen zoals van de verenigingen voor landmeet- kunde en fotogrammetrie. In de con- gresruimte was ook een kleine ten- toonstelling van recent materiaal inge- richt. De proeeedings van de in 1994 gehou- 55

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 59