KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT dat de illustraties behalve breder ook evenredig veel hoger worden, waardoor je veel ruimre verliest (figuur 8b). Je voorkomt deze problemen door een indeling te maken met meer dan een kolom. De tekstregels worden dan niet zo lang en illustraties kunnen gemakkelijker worden inge- past. Een veel gebruikte indeling is die met een brede tekst- kolom met een kleinere marge-kolom (figuur 8c). Grote plaatjes kunnen tussen de tekst en kleine plaatjes in de marge geplaatst worden. De marge kan ook gebruikt wor den voor het plaatsen van bijvoorbeeld trefwoorden. Een andere mogelijkheid is een verdeling in twee kolommen van gelijke breedte (figuur 8d). Grote illustraties kun je over twee kolommen plaatsen. Bij een bladindeling met drie ko lommen is nog meer variatie in plaatsing mogelijk (figuur 8e). Let er wel op dat de kolommen niet zo smal worden dat de tekst na twee of drie woorden moet worden afgebro- ken. Kolomindelingen kunnen ook worden gecombineerd, bijvoorbeeld een twee-kolomsindeling voor tekst met een vier-kolomsindeling voor illustraties. 1996-xxn-i Figuur p. Horizontale basisblokken. Noot: Gedeelten van dit artikel zijn gebaseerd op bestaande teksten waaraan Jaqueline van Aller en JanHendrik Geels hun medewerking hebben verleend. Figuur 8. Vertikale indeling in kolommen. Horizontale indeling in basisblokken Alleen een verticale indeling in kolom men kan voldoende zijn, maar nog meer regelmaat in de vlakverdeling is soms wenselijk. In dat geval moet het stramien ook horizontaal in vakken worden verdeeld. Voor de horizontale lijnen maak je gebruik van de basislij- nen van de platte tekst. Dit is de rege- lafstand en hangt af van de keuze van de broodletter. Daarnaast gebruik je de lijnen die de x-hoogte van de letter aangeven. Deze lijnen vormen de basis om figuren tussen de tekst te plaatsen (figuur 9). De kolommen kunnen worden ver deeld in een aantal vakken van gelijke hoogte. Het totaal aantal regels van de kolom min de witregels moet deelbaar zijn door het gewenste aantal blokken. Deze keuze bepaalt de uiteindelijke hoogte van de zetspiegel. Elk basisblok heeft nu de hoogte van een vast aantal regels plus een x-hoogte. Er ontstaat op deze wijze een stramien van basis blokken waarbij alle te plaatsen figuren en tekst een formaat krijgen ter groot- te van een of meer blokken. In het volgende deel komt aan de orde hoe je binnen het basisstramien een evenwichtige vlakverdeling kunt be werkstelligen. 12

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 6