54 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I den eerste kartografendagen waren nu klaar en werden verdeeld, en belang stellenden die hem nog niet hadden konden 00k de poster van deze karto grafendagen mee naar huis nemen (zie figuur), ge'inspireerd op een van de winnende kindertekeningen. Deze kartografendagen waren vooral georga- niseerd vanuit het Instituut voor geo- desie en kartografie van de Aristoteles- universiteit in Thessaloniki (prof. Li- vieratos en dr. Koussoulakou) en door de plaatselijke tak van de universiteit van Thessalie (Iannis Poliminides). De voornaamste bijdragen kwamen uit Thessaloniki en van de nationale tech nische universiteit in Athene (od.v. prof. Balodimos). Maar Griekenland heeft duidelijk meer te bieden, gezien de goede bijdragen uit onverwachte hoeken zoals de universiteiten van Io- annina, Thessalie (Larissa), Patras en Thracie. Het leukste aspect van deze dagen was dat op een gegeven moment een schoolklas (3e klas gymnasium) erbij kwam zitten, en twee uur lang bleef - om eens te zien hoe het bij een weten- schappelijke/vakinhoudelijke bijeen- komst toeging. Het lijkt me een leuk initiatief om 00k eens in Nederland te proberen. F.J. Ormeling Onderwijsdag 111, 8 december 1995 Eens in de vier jaar organiseert de NVK-werkgroep Onderwijs en Onder- zoek een themadag over het onderwijs in de kartografie en de geo-informati- ca. Op 8 december 1995 vond aan de Universiteit Utrecht de derde onder wijsdag plaats met als thema Visualisa tie in GlS-onderwijs. Er werden zeven lezingen gehouden door mensen die rechtstreeks bij het onderwijs betrok- ken zijn. Enkele zeer algemene conclu- sies uit deze dag zijn dat er in de be- staande kartografie-opleidingen veel aandacht is voor visualisatie. Multime dia en dergelijke beginnen 00k een rol te speien. Bij het GiS-onderwijs aan ge ödeten, geografen, pianologen en landbouwkundigen is er veel minder aandacht voor verantwoorde visualisa tie van ruimtelijke gegevens. Meer vi- sualisatie-expertise inbouwen in gis- programmatuur is dan 00k feitelijk een must. De dag werd georganiseerd in samenwerking met het NexpRI (Nederlands expertisecentrum voor Ruimtelijke Informatieverwerking) Het thema van de NexpRI-sessies was Geografische meta-informatievoorzie- ning. De lezingen van de Onderwijs dag zullen te zijner tijd verschijnen in de NVKpublikatiereeks. R. T. de Wijs technisch nieuws Vermeldenswaard Op beurzen krijgt men vaak materia- len, instrumenten en apparatuur onder ogen die voor kartografen van belang kunnen zijn. De rubrieken Netwerk en Berichten in het Kartografisch Tijd- schrift stellen ons in Staat 00k collegas die niet in de gelegenheid waren een beurs of activiteit te bezoeken hierover te informeren. Zo ging het 00k dit keer. Heeft u beursbezoekers wel eens over uw produkten zien lopen? Dat kan wanneer zij bekleed zijn met een krasvast laminaat, absoluut slijtvast, hetgeen bewezen werd omdat er hon- derden bezoekers overheen liepen bij 'Print 95' in de rai. Met de Peak-laminator (zie foto) heeft bv Snij-Unie hifi ingehaakt op de kwetsbaarheid van (digitaal) beeldma- teriaal zoals posters, displays en kaar- ten. Is het materiaal, bijvoorbeeld ink- jet Output 36", eenmaal gelamineerd of ge'fncapsuleerd dan is het produkt niet alleen goed beschermd en vergelijkbaar met de kwaliteit van fotografisch beeldmateriaal maar verhoogt deze na- bewerking tevens de kleurintensiteit. Met de Peak-laminator is het mogelijk om simpel en snel het beeldmateriaal op te plakken, te lamineren of te in- capsuleren. De maximale breedte is 1070 mm, met een rollengte van 100 m, mogelijkheid te lamineren tot dikte 12 mm, en incapsuleren tot 0,5 mm. De laminaten zijn van hoogwaardige kwaliteit in de soorten glänzend, mat en 'Deep Crystaf, krasvast. Er zijn 00k goedkopere laminaatsoorten, iets dun ner, te gebruiken als backingfilm. Ver- der is er een stick on-film voor het zelf- klevend maken van bijvoorbeeld pos ters. Door incapsuleren ontstaat een soort sticker met verwijderbaar schut- vel op de achterkant. Hifi beschikt over een demonstratieruimte in Enk- huizen en een demotrailer waarmee be zoeken in het gehele land kunnen wor den afgelegd zodat er in eigen bedrijf kennis gemaakt kan worden met deze apparatuur en produkten. De Peak-la minator kan 00k worden geleased. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met uw correspondent. Chr.J. Snabilie Gratek microfilm camera Als technisch nieuws is eveneens ver meldenswaard de op de iMC-beurs ge- demonstreerde Gratek-camera een mi crofilm camera van zeer hoge kwaliteit en vele mogelijkheden. Het is een prima instrument voor bibliotheken en archieven om zonder vernieling mee te werken. Het produceert micro- films van een uitstekende kwaliteit op formaat 16 x 35 mm die aan alle in ternationale niveaus voldoen. De ca- merakop wordt door een microproces- sor gecontroleerd zodat deze de grootst mogelijke flexibiliteit heeft. De 'boe- kenwieg' is een bijzonder ontwerp, zo geconstrueerd dat het meest kwetsbare oude boek of atlas zonder beschadi- ging of spanning de opname overleeft. De boekenwieg kan 90° draaien zodat strak gebonden boeken in het midden te belichten zijn. Wanneer de boeken wieg naar beneden wordt bewogen, gaat het glas automatisch omhoog waardoor extra ruimte ontstaat voor het omslaan van de pagina's, hetgeen bij grote dikke boeken vaak een pro- bleem is. Worden kleine boeken op de juiste wijze aangelegd aan de voorste hoek van de glasplaat dan kan de ge- bruiker moeiteloos de bladzijde om slaan. De dokumentenaanleg wordt gecontroleerd door een video monitor aan de achterzijde van de camera. De monitor steh het exacte beeld in dat de camera opneemt. De kop van de ca mera kan elektronisch bewogen wor den naar voor- of achterzijde zodat een perfecte beeldpositie verzekerd is. Chr.J. Snabilie

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 60