«äif^ DE KAART OP STRAAT 1996-xxii-i Figuur 1. Het einde van de rail met den. (foto: Chr.], Snabilie) beide zij- Figuur 2. Voormalige appelplaats met kaartbeeld van Nederland (foto: Albert Gilbert, Herinneringscentrum Kamp Westerbork, Figuur 3. De ongelijke stenen met Davidster ofVlamsymbool. (foto: Chr.], Snabilie) Vrachtauto Het is niet moeilijk de fouten te ontdekken op de kaart. Het meest in het 00g springend is een waddeneiland te veel, of is Rottumeroog te groot afgebeeld? W. Simon van Leeuwen Kamp Westerbork De kaart op straat komt dit keer uit Hooghalen en wel uit het voormalig kamp Westerbork (Drenthe). Binnen dit herinneringscentrum heeft men op eenvoudige wijze, met fotoseries, ma- quettes en nagebouwde barakken ge- probeerd de situatie weer te geven waaronder de mensen destijds moesten proberen te overleven. Naast de ge- denkstenen en een rest van de trein- rails naar het kamp met een stootblok als eindstation (figuur 1) heeft men als nagedachtenis aan hen die in het kamp het leven lieten een gedeelte van het terrein bestraat. De bestrating van de voormalige appelplaats met gekleurde stenen vormt het kaartbeeld van Ne derland (figuur 2). Tussen de bestra ting zijn binnen de provincies rijen stenen paaltjes op ongelijke hoogten naast elkaar in de grond gezet, die de relaties van (groot-)ouders en kinderen symboliseren en op deze wijze de leef- tijden weergeven (figuur 3). Deze 120.000 stenen zijn bewust scheef gezet. Bovenop de stenen vindt men een metalen Davidster voor de joodse slachtoffers, een Vlamsymbool voor de zigeuners en geen symbool wanneer de omgekomenen onbekend zijn. In 1992 is het herinneringskamp officieel geo- pend; het is in zijn soort uniek in de wereld. Voor wie in de buurt komt en deze piek wil bezoeken is het adres: Herinneringscentrum Kamp Wester bork, Oosthalen 8, 9414 TG Hoogha len, tel. 0593-592600. Chr.], Snabilie 56

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 62