BESPREKINGEN 1996-xxn-i Atlas Indonesia. Indograph Bakti dan Jurusan Geografi, Universitas Indonesia. 31 x 31 cm, 89 kaartpagina. Prijs niet be- kend. Ter gelegenheid van het 50-jarig be- staan van de Republiek is de ye. druk van de in 1974 gelanceerde Atlas Indo nesia als jubileumatlas uitgegeven. De redacteur dr. I. Made Sandy werkte ja- renlang bij de Indonesische Topografi- sche Dienst. Hij behaalde zijn doctors- graad aan de Clark University, usa, en is thans hoogleraar aan de Universitas Indonesia. Als inleiding tot de atlas zijn alle voorwoorden van vorige edi- ties in het Indonesisch afgedrukt. Samen geven zij een overzicht van de wordingsgeschiedenis van de atlas. Het voorwoord van deze jubileumuitgave is tevens in het Engels gesteld. Hetzelfde geldt voor de inhoudsopgave en voor alle kaartlegenda's. Op hoffelijke wijze bedankt redacteur Sandy in het voor woord zijn vroegere leermeesters en chefs. De atlas telt 89 pagina's met kaarten gescheiden door blanco achterkanten, slechts enkele malen voor toelichtende tekst in het Indonesisch en Engels ge- bruikt. Voorts een index van 65 blad- zijden met ruim 6000 plaatsnamen voorzien van coördinaten en afzonder- lijke lijsten van achtereenvolgens berg- toppen met hoogtecijfers, kapen, rivie- ren, meren, golven en zeestraten en tenslotte circa 1800 namen van eilan- den. De kaartinhoud valt uiteen in een the matisch en een topografisch deel. In het thematisch deel zijn achtereenvol gens fysisch-geografische, historische en economische onderwerpen karto- grafisch uitgewerkt. Veel aandacht wordt besteed aan het fysisch milieu. Van alle grote eilanden, van de Kleine Sunda-eilanden en van de Molukken zijn klimaat en bodemgebruik als vaste onderwerpen opgenomen, met in en kele gevallen tevens de geologische ge- steldheid. Voorts zijn de uit de kolo niale tijd daterende kraterkaarten van de Slamet en de Tengger in zwart-wit overgenomen. De historische kaartjes manen de Nederlandse gebruiker tot bescheidenheid. In de geschiedenis van Indonesia waarvan de sporen terug- gaan tot de vijfde eeuw vormt de Hol- landse overheersing na eeuwen van Hindoerijken en Islamitische Sultana ten slechts een episode. Behalve met kaartjes van de drie vrijheidsoorlogen - de Padrioorlog (1821-1838), de Javaoor- log (1825-1830) en de Atjehoorlog (1873-1903) - en van Jakarta in 1618 (komt twee maal in de atlas voor!) en van de postweg van Daendels wordt daaraan nauwelijks aandacht besteed. Blijkbaar is 00k de redacteur van me- ning dat meer dan 'krassen op een rots' de Nederlanders niet hebben na- gelaten. De economische kaartjes zijn teleur- stellend. Slechts weinig facetten van de Indonesische huishouding worden be- licht en dan nog voornamelijk op kwa- litatieve wijze. Van de aardolieproduk- tie en de tinwinning nauwelijks een spoor. De eind jaren i960 gestarte ko- perwinning bij Tembagapura (Koper- stad) in het Centrale bergland van Irian Jaya komt niet aan bod. Men kan slechts gissen welke beperkingen de re dacteur van hogerhand zijn opgelegd. Instructief is de weergave van de 10 be- langrijkste rijstproducerende provin- cies (waarvan vijf op Java en Bali) en van de acht belangrijkste rubbergebie- den, waarvan vijf op Sumatra. Over de thee-, koffie- of suikerproduktie wordt echter nauwelijks gerept. De bewerin- gen dat in de Nederlandse tijd de teelt van suiker en koffie op West-Java en die van thee op Midden-Java verboden was roepen twijfels op. In het topografische deel, 43 pagina's omvattend, zijn de 26 administratieve eenheden: 24 provincies (inclusief Oost-Timor) en twee gebieden met een bijzondere Status (Aceh en Yogya- karta) als zogenaamde eilandkaarten weergegeven, dat wil zeggen dat om- ringende gebieden blank zijn gelaten, waardoor de relaties daarmee verloren gaan. Slechts daar waar de provincies zelf uit eilanden bestaan, zoals in de Kleine Sunda-eilanden het geval is, is deze weergave niet störend. Aestetisch bereikt de atlas hier een hoogtepunt! Om de in grootte sterk varierende pro vincies op bladformaat in te passen zijn verschallende schalen gebruikt. Zo werden voor de weergave van Borneo vier schalen toegepast, voor Sumatra liefst zes! Java is op grotere schaal afge- beeld dan de overige eilanden. Ook de historische centra in de Molukken - Ambon, Banda, Ternate en Tidore - zijn vergroot weergegeven. Van Me- dan, Groot-Jakarta en van Palangka- raya (hoofdstad van Zuid-Kalimanten) zijn stadsplattegronden opgenomen die echter door een overmaat van rode wegen weinig overtuigen. De provin- ciekaarten zijn uitgevoerd met tradi- tionele hoogtetinten - groen, geel, bruin, donkerbruin. Boven 3000 m is lichtgrijs toegepast hetgeen op Nieuw- Guinea een onwezenlijk effect ople- vert. In rood is steeds de administratie ve indeling in kabupatens aangegeven. Om de Indonesische machtsfeer dui- delijk af te bakenen zijn ver vooruitge- schoven eilanden afzonderlijk behan- deld. Zowel van het uit koloniale tijd bekende Pulu Weh met Sabang, als van het eiland Natuna in de Zuidchi- nese Zee en van het onder de rook van de Filippijnen gelegen Pulu Miangas (Palmas) zijn detailkaartjes opgeno men. Wat de geografische namen be- treft is men er in Indonesia in geslaagd met enkele uitzonderingen zoals Pulu Hatta in de Molukken en de Pegunun- gan gebergte) Sudirman op Irian Jaya het gebruik van eponymen te ver- mijden. Voorts heefit een beperkt aan- tal namen van niet-Nederlandse ont- dekkingsreizigers de naamzuivering in de jaren 1950 overleefd: Selat (Straat) Damper, Tanjung (Kaap) d'Urville, Pe- gunungan Muller en Pegunungan Sch waner. Het gebruik van de naam Sa- mudara Indonesia Indonesische Oceaan) toont aan dat de pogingen de Indische Oceaan om te dopen aller- minst zijn opgegeven. Of de Interna tional Hydrographie Organisation te Monaco het hiermee eens is mag wor den betwijfeld. Samenvattend kan worden gesproken van een interessante atlas die, hoewel op diverse punten voor aanvulling vatbaar, getuigt van durf en vakmanschap. Uit het feit dat sedert 1974 zeven drukken zijn ver sehenen kan worden afgeleid dat de atlas in Indonesia is ingeburgerd. Mögen er nog vele edities volgen! F.], Ormeling sr. Graafland, Geo-infonnatievoorzie- ningin Nederlandse gemeenten. Proef- schrift, 24 x 16 cm, 349 pp. Technische bestuurlijke verkenningen nr. ty. Delfi: Delßse Universitaire Pers, 1993. ISBN 90- 6273-879-7. Deze uitgebreid met diagrammen, ta- bellen en foto's geillustreerde Studie is gebaseerd op een onderzoek naar alge- mene automatiseringservaringen van de Nederlandse gemeenten in 1988. Hier is een tweede onderzoek aan vast- geknoopt, naar de ervaringen op het gebied van de geo-informatievoorzie- ning onder acht gemeenten in 1990 (enquete grafische informatievoorzie- ning). Op dit praktische fundament is 58

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 64