J KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-I een theoretisch deel opgetrokken, waarin wordt nagegaan of er bruikbare theorieen zijn Over de ontwikkeling van automatisering en organisatiever- andering. Uit de confrontatie tussen de theoretische studies en de praktijk- resultaten worden praktische aanbeve- lingen voor toekomstige ontwikkelin- gen afgeleid. In deze bespreking zal de nadruk niet op de bestuurlijke of orga nisatorische aspecten vallen maar op de kartografische relevantie. De Studie is opgesplitst in vijf delen. Het eerste deel, Begripsbepaling en orientatie op het probleemveld, bevat een aantal duidelijke definities (waar- bij niet alle kartografische bronnen ge- noemd zijn) op het gebied van infor- matievoorziening, informatiesystemen, en geeft een overzicht van de ontwik keling van de (inter)bestuurlijke infor- matievoorziening vanaf 1968 tot 1993, dus tot en met de Gemeentelijke Functionele Ontwerpen, de gbkn en de Structuurschets Vastgoed-informa- tievoorziening waarin voor beleids- doeleinden aanbevolen werd 00k kleinschalige topografische bestanden deel te laten uitmaken van kernbestan den. Belangrijk in dit deel is 00k de constatering dat er een geleidelijke ver- schuiving is geweest van een centrale aanpak naar een decentrale; dat wordt gereflecteerd in de erkenning van de autonomie van de gemeentelijke infor- matievoorziening in de nieuwe ge- meentewet. In het tweede deel worden de theo rieen en modellen over de ontwikke ling van de invoering van de automati sering behandeld. De theorie van Nolan (1974) over de ontwikkelingsfa- sen bij de invoering van de automati sering vormt het uitgangspunt; deze theorie houdt geen rekening met ge- meentegroottes qua inwonertal, het- geen volgens Graafland juist bepalend geweest is voor de ontwikkelingen in Nederland (zie figuur 1). Er wordt dus toegewerkt naar een verbeterd analyse- model. Dat wordt gevonden in de fa- sentheorie (de ontwikkeling is op te delen in een aantal stappen die elke ge- meente achtereenvolgens moet doorlo- pen) van Kraemer en King (1981) ge- koppeld aan de gemeentegrootte. In de delen drie en vier worden de al eerder genoemde enquetes behandeld: een onderzoek naar de huidige situatie van de gemeentelijke automatisering in Nederland (er is geen sprake van ver- gelijking van de situatie in Nederland met de ontwikkelingen eiders in Euro pa) respectievelijk naar de situatie met betrekking tot de geo-informatie. In dat deel worden soms verbanden ge- legd die onvoldoende ondersteund worden. Zo wordt er gesteld op basis van de uitkomsten, dat automatisering van (karto) grafische Systemen overwe- gend plaatsvindt nadat al jaren erva- ring is opgedaan met de automatise ring van andere Systemen (p. 189). Deze conclusie suggereert een verband, maar of een gemeentelijke afdeling Landmeetkunde en Vastgoedinforma- tie werkelijk eerst kijkt of de automati sering van de financiele administratie bij een andere afdeling gelukt is voor- dat ze zieh op de grafische informatie systemen stört, is maar de vraag. Hier lijkt meer sprake te zijn van een paral- lelle ontwikkeling. Het feit dat derge- lijke conclusies door de gekozen struc- tuur van de Studie driemaal herhaald worden maakt ze op zieh niet overtui- gender. Bij confrontatie van de gesignaleerde ontwikkelingen en de door Nolan cq. Kraemer en King voorspelde blijkt dat Nolan's model niet meer doet dan ont- wikkelingsrichtingen aangeven, terwijl Kraemer en King correlaties blootleg- gen tussen Startdatum van de adminis- tratieve automatisering, aantal geauto- matiseerde Systemen, aanwezigheid van gegevensbanken en netwerken en het aantal personeelsleden bij gemeen- ten dat in de automatisering werkt (dus de gemeentegrootte). Het onderzoek naar de situatie met be trekking tot de geo-informatie is ge- houden bij acht gemeenten: Middel burg, Gouda, Almere, Delft, Amers- foort, Leiden, Enschede en Utrecht. Hoewel meer indicatief dan represen- tatief worden de resultaten van dit tweede onderzoek op dezelfde manier met diagrammen gevisualiseerd als van het eerste. Interessante conclusies voor de karto- grafie zijn dat het geautomatiseerd bij- houden van kartografische bestanden geen duidelijk kostenvoordeel en 00k geen tijdsvoordeel biedt en dat de kos ten en de eisen aan de opleiding toene- men naar mate men langer met de au tomatisering bezig is. Bij de gemeente lijke afdelingen die zijn gaan automati- seren ziet men na afloop als het be- langrijkste voordeel van de kartografi sche automatisering de kwaliteitsver- betering. De verwachte kostenbespa- ring is nergens gerealiseerd, al is er wel overal sprake van een sterk toegeno- men gebruiksfrequentie. De Studie van de geo-informatievoor- ziening is alleen op de informadevoor- ziening naar de gemeentelijke afdelin gen cq. overkoepelende instanties ge- richt; er is niet naar de burger geke- ken. Dat die bij de balie geen gedrukte kleinschalige kaarten meer kan kopen is niet als een gevolg van de nieuwe standpunten in de geo-informatievoor- ziening onderkend. Ook niet bij een bespreking van de situatie in de ge- meente Utrecht waar men tot de con clusie kwam dat de topografische kaart niet meer als een gemeentelijk basis- produkt moest worden beschouwd, maar als een facilitaire dienstverlening waarvan de kosten toegerekend dien- den te worden aan de afgenomen Pro dukten. De Studie is alweer te oud (en quetes 1988, 1990) om de situatie met betrekking tot Gis-ontwikkelingen re levant weer te geven. Wel is aangege- ven dat men in het algemeen pas na het op de rails krijgen van de automa tisering van de kaartvervaardiging overgaat op het uitbreiden van de functionaliteit met Gis-functies. gemeentegrootte invoering technologie externe factoren ontwikkeling nieuwe technologie ervaring problemen technologie wensen - kostenniveau (hard- en Software) (automatiseringswerkzaamheden tijdsbesteding - opleidingsniveau - complexiteitsniveau organisatieniveau automatiseringsgraad houding personeel management invoering ontwikkeling - technologisch - organisatorisch 59

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 65