In het laatste deel (met aanbevelingen aan ravi, Vereniging Nederlandse Ge- meenten, gbkn en gemeenten) blijkt dat de applicaties zieh in de loop van de tijd uitbreiden van functionele naar ge'fntegreerde. De orientatie van de au- tomatiseringsafdeling verändert van technisch naar coördinerend, de posi- tie van institutionele gebruikers verän dert van enthousiaste trekkers in die van een van de vele gebruikersgroepen aan wie de kosten worden doorbere- kend. Het proefschrift is grafisch goed ver- zorgd: de resultaten van de enquetes zijn met grafieken en diagrammen snel inzichtelijk gemaakt, en met een twin- tigtal foto's worden alle fasen van de ruimtelijke informatieverwerving en -verstrekking ook letterlijk in beeld ge bracht. Opvallend daarbij is dat het ei- genlijke onderwerp van geo-informa- tievoorziening, de kaart, nauwelijks te zien is. Dat komt ook terug in de ter- minologie, er wordt krampachtig over grafische informatievoorziening ge- sproken waar kartografische bedoeld is. Zoals altijd bij studies van geödeten op het terrein van de ruimtelijke infor matievoorziening wordt ervan uitge- gaan dat zodra iets in (karto)grafische vorm gegoten is, hiermee aan de eisen van de grafische informatievoorziening voldaan is. Of die informade ook goed is af te lezen, 'over komt', op de juiste manier gebruikt wordt, is hier geen issue. Vooral waar de in de Studie be- schreven Systemen steeds meer tende- ren van een registrerende naar een be- slissings-ondersteunende funetie, is dit een omissie. Dergelijke Systemen wer ken alleen wanneer ook bij de vormge- ving en bij de gebruikers aan bepaalde scholingseisen is voldaan. Maar afge- zien daarvan is het een zeer diepgaan- de en overzichtelijke behandeling van alle bestuurlijke en organisatorische as- pecten die met de invoering van geo- automatiseerde geo-informatiesyste- men gepaard gaan. F.], Ormeling Brunet, R. F. Auriac - Atlas de Fran ce. Vol. 2, Population. 29 x 23,5 cm, 128 pp, met 88pp. kaarten in kleur. Paris: GIP RECLUS - La Documentation frangaise, 199$. ISBN 2-11-003379-7. Prijs: 220 francs. Bij bezoeken aan reclus in Montpel lier, het meest prestigieuze en produk- tieve geografische onderzoeksinstituut in Frankrijk, werden al jaren proefbla- den getoond van deze grote onderne- ming: de nationale atlas van Frankrijk. Men heeft bij deze onderneming ja- renlang naar Sponsors gezocht die een electronische versie mogelijk zouden maken; op körte termijn is vooralsnog eerst alleen voor een papieren versie in veertien delen gekozen. Deze publika- tie is mogelijk geworden door een Sponsoring door bijna alle Franse mi- nisteries, het cnrs, datar en het de- partement waarin Montpellier valt (een dergelijke constructie zou ook een mooi model zijn voor Nederland!). In 1995 zijn naast dit deel over de Be- volking ook delen over de Steden en over Milieu en hulpbronnen versehe nen; vöör maart 1996 zullen de delen over Onderwijs en onderzoek, Maat- schappij en cultuur en Toerisme en I996-XXII-I vrije tijd verschijnen. Daarna staan nog op het programma: Frankrijk in de wereld, Werkgelegenheid en bedrij- ven, Landbouw, Industrie, Diensten, Transport en communicatie, Overzees Frankrijk en Ruimtelijke ordening. Omdat voor vele van deze thema's de afgelopen jaren in Montpellier al vin- geroefeningen zijn gedaan, zal het hele project daardoor in körte tijd afgeslo- ten kunnen worden. Dat mag ook wel, gezien de vertraging die men heeft op- gelopen sedert de volkstelling van 1990. De hele serie Staat onder leiding van Brunet en Auriac, maar dit deel Bevolking is gecoördineerd door Y. Chauvire en D. Noin. De kaarten zijn vervaardigd door Guerino Siliere en een onderzoeksgroep in Straats- burg, Dynamique des espaces geograp- hiques. De atlas bevat eenvoudige en dus dui- delijke, fraai uitgevoerde kaarten, ver- gezeld van teksten met commentaren over de gevolgde methodologie en in- terpretaties van de getoonde beeiden. Het materiaal over de bevolking is in een elftal secties verdeeld (met aantal kaarten tussen haakjes): de vergelijking met Europa (9), spreiding en dichtheid in Frankrijk (8), bevolkingsontwikke- ling (20), verdeling naar leeftijd en ge- slacht (n), huishoudens (10), gezinnen Äge median de la Population en 1990 (en annöes) 47,9 40.8 Mediaan van de leeftijd in 1990 per arrondissement. 60

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 66